Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Nasıldır, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Hakkında Bilgi

btuYazımızda Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi nasıldır, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ne zaman kuruldu? Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 2011 yılında açılmıştır.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Adana’da kurulan bir devlet üniversitesidir. Teknik bir üniversite olmasından dolayı daha çok mühendislik ve doğa bilimleri programları yoğun olan bir üniversitedir.

Adana Akdeniz Bölgesi’nde yer alan günümüzde toplam 2 milyon nüfusu geçmiş Türkiye’nin en büyük 5. şehridir. Adana önemli bir liman kentimizdir. Türkiye’den Ortadoğu ülkelerine yaptığı ihracatın önemli bir kısmı Adana limanından yapılmaktadır. Adana Akdeniz’in Türkiye’de kışların çok soğuk geçmediği illerinden birisidir. Tarım üretiminde ilk sıralarda yer alan kentte pazardaki ürünlerin fiyatı Türkiye ortalamasının oldukça altında seyreder. Bunun yanında Toros Dağlarının bir bölümünün yer aldığı kent doğa sporlarına uygundur. Akdeniz’e kıyısı olması sebebiyle denizle ilgili yapılabilecek aktiviteler de kentte gerçekleştirilebilir. Ayrıca kent önemli bir üretim hacmine sahip sanayi şehridir.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 9 fakültesi, 1 yabancı diller yüksekokulu olan bir üniversitedir.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi fakülteleri Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, İşletme Fakültesi, Turizm Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’dir. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi yeni bir üniversitedir ve ilk öğrencilerini 2013 yılında alacaktır. Üniversite 3 bölümüne toplam 75 öğrenci kabul edecektir.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 2013 itibarıyla toplamda 3 programa öğrenci kabul edecektir. Açılacak programlar Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve İşletme Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’dür.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi uygulama yönünü ön plana çıkarmak isteyen teknik bölümleri yoğun olarak bünyesinde barındıran bir üniversite olma hedefine sahiptir. Altyapı ve öğretim kadrosu ile eğitim verilebilecek öğrenci sayısını dengelemeye çalışan bu nedenden dolayı da kontenjanları olabildiğince az tutan bir üniversitedir. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencilerin uygulama yapabilmesini sağlayabilecek eğitimi sanayi ortamına taşıma çalışmaları olan bir üniversitedir. Bunun gerekli altyapısı oluşturularak öğrenciler henüz 3. sınıftayken zorunlu olarak sanayiye gidip uygulama yapacaklardır. Öğrencilere staj yerini de üniversite bulacak, öğrenciler staj yeri arama sorunu yaşamayacaktır.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri için de uygulama yapabilecek uygun ortamlar hazırlayacak, öğrencilerin okurken Adliye ortamı ile tanışması sağlanacaktır.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi haricindeki tüm fakültelerini aktif hale getirmiştir.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kampüsü yeni bir üniversite olmasından dolayı 2013 itibarıyla imar aşamasındandır. Adana’nın düşünülen kampüs alanı havaalanına ve tren istasyonuna yakın mesafededir. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kampüs alanında yapılması düşünülen yapıların projelerini tamamlamıştır. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri 2013 eğitim döneminde şehir içerisinde kiralanan 3 faklı binada eğitim faaliyetlerini sürdürecektir. Bu binaların iç tasarımı üniversite tarafından tamamlanmıştır.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi burs sağlayan bir üniversitedir. Üniversiteyi tercih eden her öğrenci eğitimi boyunca belirli bir miktar burs almaya hak kazanmaktadır. 2013 yılında İlk 1000’den tercih eden öğrenciler 1500 TL,1000 ve 10.000 sıraları arasından tercih eden öğrenciler 1000 TL, 10.000 ile 20.000 sıraları arasından tercih eden öğrenciler 500 TL, 20.000 ile 30.000 sıraları arasından tercih eden öğrenciler 400 TL, 30.000 ile 40.000 sıraları arasından tercih eden öğrenciler 300 TL, 40.000 ile 50.000 sıraları arasından tercih eden öğrenciler 200 TL, 50.000’in üzerindeki sıralarda yer alan öğrenciler ise 100 TL burs almaya hak kazanacaktır. Ayrıca bir uygulama üniversitesi olma yolunda ilerleyen Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri yaptıkları uygulamalar sonucu belirli miktar maaş kazanabileceklerdir.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi barınma olanakları açısından Adana’da yer alan devlet yurtları ve Adana’da çeşitli yerlerdeki özel yurtlar öğrencilerin hizmetindedir. Adana’da ev kiraları da Türkiye şartlarında ucuz denilebilecek seviyededir.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi nasıldır, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin eğitim dilinden bahsedeceğiz. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi eğitim dili yüzde 100 İngilizcedir. Sadece Hukuk Fakültesi’nde Türkçe eğitim yapılacaktır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir