Adıyaman Üniversitesi Nasıldır, Adıyaman Üniversitesi Hakkında Bilgi

adiyamanYazımızda Adıyaman Üniversitesi nasıldır, Adıyaman Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Adıyaman Üniversitesi ne zaman kuruldu? Adıyaman Üniversitesi 2006 yılında açılmıştır. Aslında üniversitenin temelleri 1983 yılında atılmıştır. 2 fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının bir kısmı Adıyaman’da önceden kurulmuş daha sonra Adıyaman Üniversitesi bünyesine dahil olmuştur.

Adıyaman Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Adıyaman Üniversitesi Adıyaman’da kurulan bir devlet üniversitesidir.

Adıyaman Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan günümüzde toplam 275.000 nüfusa ulaşmış büyüyen, huzurlu bir şehrimizdir. Atatürk Barajı’nın bir bölümünün yer aldığı kent tarihi kalıntılara sahip eski bir yerleşim alanıdır. Nemrut Dağı Kommagene kalıntıları, Roma kalıntıları ve eşsiz doğal güzelliği olan Adıyaman Yüzen Adalar şehre çok sayıda turistin ziyaret edebileceği bir potansiyel kazandırmıştır. Adıyaman son dönemlerde yapılan havaalanı sayesinde Türkiye’nin her bölgesinden öğrencilerin kısa bir yolculuk sonucu ulaşabileceği bir kent haline gelmiştir. Adıyaman şehri ayrıca öğrencilere çok sayıda imkan sağlayan merkez nüfusu yüksek bir kenttir. Bunun yanında Türkiye’de hayatın çok pahalı olmadığı en ucuz gıdanın temin edilebildiği kentlerdendir.

Adıyaman Üniversitesi fakülteleri Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Devlet Konservatuvarı ve Güzel Sanatlar Fakültesi’dir. Fakültelerde toplam 40 program vardır. Adıyaman Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 17.000 dolayındadır. Üniversite öğrencilerinin yarıdan fazlası Adıyaman dışından gelmiştir ve üniversitede Türkiye’nin her ilinden öğrenci öğrenimini sürdürmektedir.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi üniversitenin eski fakültelerindendir. Bu nedenle güçlü bir öğretim üyesi kadrosuna sahiptir.

Adıyaman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi üniversitenin diğer köklü fakültesidir. Okutman hoca sorunu olmayan kendini ispat etmiş bir fakültedir.

Adıyaman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ilk mezunlarını vermiş üniversitenin kurulmasıyla oluşturulmuş fakültedir.

Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü 2013 itibarıyla açılmış öğrenci alacaktır.

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri daha önce Malatya’da İnönü Üniversitesi’nde öğrenim görmekteydi. 2013 itibarıyla Tıp Fakültesi Adıyaman’da eğitimi sürdürecektir. Bu kapsamda şanslı üniversitelerden olan Adıyaman Üniversitesi önemli bir hastaneye sahiptir. Bu hastanede çok sayıda önemli ameliyat gerçekleştirilebilmektedir.

Adıyaman Üniversitesi Aşçılık bölümü yapılan çeşitli uluslararası yarışmadan ödül kazanmıştır.

Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji bölümü başta Adıyaman olmak üzere ülkemizdeki tarihi güzellikleri ortaya çıkarıp korumak adına önemli faaliyetlerde bulunmaktadır.

Adıyaman Üniversitesi kurulmasıyla birlikte altyapı yatırımlarına hızla başlamış büyük bir kapalı alan oluşturmuş bir üniversitedir. Ayrıca toplantı salonları ve donanımlı derslikler oluşturulmuştur. Bununla birlikte yerleşke alanını genişleterek mümkün olduğunca ağaçlandırmıştır. Adıyaman Üniversitesi kampüsünde gezi alanları da unutulmamış sosyal ortamlar oluşturulmuştur. Bunun dışında Kahta, Gölbaşı gibi ilçelerde üniversite için donanımlı binaların yapımı tamamlanıp öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Adıyaman Üniversitesi öğrencileri içinde devlet ve özel çok sayıda yurt bulunmaktadır. Yurtlar hemen kampüsün yakınında olduğu için yurtlar ile üniversite arasındaki ulaşım öğrenciler için bir problem oluşturmamaktadır. Yeni yapılan Kredi Yurtlar Kurumu Yurtları ucuz fiyatlarda lüks ortamlar sağlamaktadır.

Adıyaman Üniversitesi nasıldır, Adıyaman Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin kütüphane imkanından bahsedeceğiz.  Adıyaman Üniversitesi Kütüphanesi kısa sürede iyi duruma getirilmiştir. Çok sayıda yazılı kaynak bulunan üniversite önemli veri tabanlarına üyedir. Bu sayede dünya genelinde yazılmış çok sayıda makaleye ulaşmak mümkündür.

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir