Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Nasıldır, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Hakkında Bilgi

ibrahimYazımızda Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi nasıldır, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ne zaman kuruldu? İbrahim Çeçen Üniversitesi 2007 yılında açılmıştır. Ağrı Dağı Üniversitesi olarak kurulan üniversite daha sonra üniversitenin kampüsünün yapılanmasını üstlenen iş adamı İbrahim Çeçen’in ismini almıştır. Günümüzde Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi uluslar arası bir üniversite olma hedefi olan kısa sürede önemli gelişmeler kaydetmiş bir üniversitedir.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi devlet mi? Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bir devlet üniversitesi olarak Ağrı’da kurulmuştur.

Ağrı Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nı bünyesinde barındıran, yaklaşık 555.000 nüfuslu, merkezi kalabalık olmayan şehrimizdir. Ağrı Dağı’nın büyük olmasının yanında kutsal dinlerde adının geçmesinden dolayı önemli bir turizm potansiyeli vardır. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış kentin en önemli eserlerinden birisi Ağrı Dağı’nın yakınlarındaki tarihi İshak Paşa Sarayı’dır. Ağrı çok sayıda meranın yer aldığı hayvancılığın yoğun biçimde bir ekonomik faaliyet olarak gerçekleştirildiği bir ildir. Şehre üniversitenin gelmesiyle birlikte öğrencilere çeşitli imkanlar sağlayan işletmeler hızla kurulmuştur.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi fakülteleri Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Patnos Sultan Alparslan Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesi’dir. Bunun yanında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi yüksekokul ve meslek yüksekokulu sayısı 6’dır. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrenci sayısı 12.000 dolayındadır. Üniversitenin öğretim elemanı sayısı ise 350’ye yaklaşmıştır. Ayrıca üniversite bünyesinde 10’un üzerinde yabancı okutman görev yapmaktadır.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümü Türkiye’nin bu anlamda ilk bölümü olarak açılmıştır. Bu alanda ülkede duyulan ihtiyaç ve istihdam açığı mezun olan öğrencilere anında iş bulma fırsatı sunmaktadır.

Eleşkirt Celal Oruç Hayvansal Üretim Yüksekokulu yeni bir yüksekokuldur ve Ağrı’nın hayvancılık anlamında gelişmiş bir il olmasının paralelinde açılmıştır. Türkiye’de son zamanlarda çok sayıda açılan çiftliklerin yönetimine ilişkin eğitim veren bu kapsamdaki ilk programdır. Mezun olan öğrencilere talep yüksek olduğundan iş bulma sorunu olmayan bir bölümdür.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Mülkiyet ve Güvenlik bölümü yine üniversitenin ülkede ihtiyaç duyulan güncel bir bölüm açma yönelimi sonucu ortaya çıkmış bir programdır. Her kurumda ihtiyaç duyulan güvenlik personelinin üniversite bünyesinde yetiştirilmesini sağlayan bir bölümdür.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi devletin yanında destek veren bir vakfa sahip olduğu için öğrencilerine burs ve çeşitli imkanlar sağlayabilen bir üniversitedir. İbrahim Çeçen vakfı 2012 yılında 1000 Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrencisine burs sağlamıştır. Ayrıca bu vakıf ilk 1000 ve ilk 5000’de olup üniversiteye yerleşen öğrencilere 1000 TL’yi bulan burslar sağlamaktadır.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi kampüsü öğrencilere iyi bir yaşam alanı oluşturacak, biçimde yeşil ve estetik bir alandır. Yerleşkenin tasarımında engelliler de düşünülmüştür. Kampüsün şehre uzaklığı yaklaşık 5 km.dir. Yerleşke içerisinde öğretim için ihtiyaç duyulan fakültelerin tamamının yapımı tamamlanmıştır. Öğrenci sosyal alanları, açık ve kapalı spor alanlarının da inşaatı yapılmıştır. Üniversitenin tenis kortları uluslar arası organizasyonlar düzenlemeye elverişli bir biçimde öğrencilere açılmıştır.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi yurtlar açısından da vakıf destekli olmanın avantajını kullanmaktadır. Üniversiteye işadamlarının destekleri ile 750 kişilik bir yurt yapılacaktır. Üniversiteyi ilk sırada tercih etmiş maddi durumu zayıf öğrenciler bu yurtlarda 4 yıl boyunca ücretsiz konaklayabileceklerdir.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Kütüphanesi öğrencilerine 24 saat hizmet vermektedir. İnternet üzerinden kütüphane kaynaklarına öğrencilerin ulaşabilmesi mümkündür.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi nasıldır, İbrahim Çeçen Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin vakfının sağladığı diğer olanaklardan bahsedeceğiz. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrencilerine vakfa destek sağlayan işadamlarının şirketlerinde istihdam olanağı sağlamak için çalışmalar yapmaktadır. Bunun yanında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrenci aktivitelerinde de vakıf avantajını kullanabilen bir üniversitedir. Öğrencilerin yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli etkinlikleri için İbrahim Çeçen vakfı destek sağlayabilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir