Aksaray Üniversitesi Nasıldır, Aksaray Üniversitesi Hakkında Bilgi

aksarayYazımızda Aksaray Üniversitesi nasıldır, Aksaray Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Aksaray İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ankara, Konya ve Niğde gibi illere komşu olan şehrimizdir. Nüfusu yaklaşık 400.000’dir. Bilinen geçmişi ilkçağa kadar dayanan eski bir yerleşim yeri olan Aksaray tarih öncesi dönemlerle ilgili kazıların yapıldığı; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait önemli tarihi eserlere sahiptir. Bunun yanında, Ihlara Vadisi, Hasan Dağı ve Tuz Gölü gibi önemli doğal oluşumlara da sahip kent büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Aksaray ayrıca Anadolu’nun ortasında yer almasından dolayı ulaşım probleminin olmadığı bir kavşak noktasıdır.

Aksaray Üniversitesi ne zaman kuruldu? Aksaray Üniversitesi 2006 yılında 4 fakülte ile açılmış bir devlet üniversitesidir. Türkiye’nin öğrenci sayısı ve yeni kurulan birimler alanında en hızlı büyüyen üniversitelerindendir. Aksaray Üniversitesi öğrenci sayısı 13.000 dolayındadır. Sunduğu olanaklar sayesinde öğretim üyelerine iyi çalışma ortamları sağlayan Aksaray Üniversitesi, Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden alanlarında başarılı okutmanlar çekebilmektedir. Ayrıca üniversitede 2012’den bugüne farklı ülkelerden yabancı uyruklu öğrenciler de eğitim görmektedir.

Aksaray Üniversitesi fakülteleri 9 tanedir. Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi,  Turizm Fakültesi, İletişim Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi ve Veteriner Fakültesi’dir. Aksaray Üniversitesi yüksekokul sayısı 4, meslek yüksekokulu sayısı ise 7 tanedir.

Aksaray Üniversitesi’nin kuruluşunda yer alan 4 fakülte olan Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Eğitim Fakültesi’nin altyapı, kampüs, fakülte binası ve öğretim üyesi ihtiyacı tamamen giderilmiştir.

Aksaray Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi 2013 yılında açılmıştır. Aksaray tarım ve hayvancılığın yoğun biçimde bir ekonomik faaliyet olarak gerçekleştirildiği bir şehirdir. İlde son dönemlerde modern çiftlikler de kurulmaktadır. Bölgedeki bu uğraş alanına katkı sağlamak için bu fakülte üniversite bünyesinde açılmıştır.

Aksaray Üniversitesi Aksaray’ın turizm potansiyelinin farkında olan ve bunun değerlendirilmesi için çaba gösteren bir üniversitedir. Çeşitli tanıtım organizasyonuna katılan üniversitede Turizm Fakültesi de açılmıştır.

Aksaray Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi de yeni üniversitenin yeni fakültelerindendir. Aslında İlahiyat Fakülteleri ile benzer eğitim sunmaktadır. Son yıllarda bu alanda kurulan fakültelere İlahiyat yerine İslami İlimler Fakültesi ismi verilmektedir.

Aksaray Üniversitesi kampüsündeki iyileştirme çalışmalarına önem veren bir üniversitedir. Kampüs geniş bir alan üzerinde kurulmuştur. Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarla çeşitli spor alanları, yarı olimpik yüzme havuzu, konferans salonu, öğrenci sosyal alan ve çarşısı, modern derslikler ve camisi olan bir yerleşke haline gelmiştir. Ayrıca kampüste bir de yurt bulunmaktadır. Aksaray Üniversitesi merkez kampüsü Aksaray-Adana D90 karayolu üzerindedir. Bu kampüs şehrin merkezine 10 km uzaklıktadır. Kampüs dışında Aksaray Üniversitesi’nin Aksaray merkezde bazı birimleri ve Aksaray’ın ilçelerinde meslek yüksekokulları bulunmaktadır. Şehir içerisindeki bölümler yapım çalışmaları tamamlandıkça kampüs alanı içerisine alınacaktır.

Aksaray Üniversitesi öğrenci kulüpleri öğrencilerin aktif olarak görev alıp sosyalleşip kendilerini farklı alanlarda da geliştirmelerine olanak sağlar. Üniversite bünyesinde 40’ın üzerinde farklı öğrenci kulübü faaliyet göstermektedir. Bu kulüpler aktivitelerinde üniversite yönetiminden gereken maddi ve manevi desteği alabilmektedir.

Aksaray Üniversitesi yurtlar açısından kampüsünde 500 öğrenci kapasiteli bir yurda sahiptir. Ayrıca kampüs çevresinde ve merkezde Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı devlet yurtları ve özel yurtlar bulunmaktadır.

Aksaray Üniversitesi nasıldır, Aksaray Üniversitesi hakkında bilgi konusu ile ilgili yazımızda son olarak üniversitenin öğrencilerinin gelecekte iş sektöründe aranan yetişmiş elemanlar olabilmeleri için yaptığı çalışmalardan bahsedeceğiz. Aksaray Üniversitesi öğrencilerinin teorik eğitim dışında bunun piyasadaki yansımasını görebilmeleri için yönlendirmeler yapmaktadır. Bu kapsamda çevredeki özel ve kamu kurumları ile protokoller imzalayarak öğrencilerin staj dönemini iyi değerlendirmesini sağlamaktadır. Bunun yanında Farabi, Erasmus ve Mevlana gibi programlarla öğrencilerinin kendilerini geliştirmelerine yönelik çalışmalar yapmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir