Ankara Üniversitesi Nasıldır, Ankara Üniversitesi Hakkında Bilgi

ankaraYazımızda Ankara Üniversitesi nasıldır, Ankara Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Ankara Üniversitesi ne zaman kurulmuştur? Ankara Üniversitesi 1946 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Cumhuriyet’in ilk üniversitesidir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Cumhuriyet’in ilk fakültesidir. Üniversitenin kimi fakültelerinin ise kuruluşu Osmanlı dönemine dayanır. Veterinerlik Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi bu kapsamda değerlendirilebilecek fakültelerdir. Ankara Üniversitesi öğrenci sayısı yaklaşık 60.000’dir. 14 farklı fakültesi, enstitüleri, konservatuvarı ve yüksekokullarıyla büyük bir üniversitedir. Ankara Üniversitesi program sayısı ise 200’ü geçmektedir.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi de cumhuriyetin ilk ilahiyat fakültesidir. Eğitimi üst seviyededir ve cumhuriyet döneminde kurulan diğer ilahiyat fakültelerine çok şeyler katmıştır. Ayrıca Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi gibi yine köklü fakülteler üniversite bünyesinde yer alır.

Ankara Üniversitesi Dil ve Coğrafya Fakültesi 1935 yılında kurulmuş dünyada eşine az rastlanacak bir fakültedir. Öğrenci sayısı ve programlarının sayısı başlı başına bir üniversite gibi görünmesini sağlamıştır.

Ankara Üniversitesi köklü bir üniversite olduğu için Türkiye’de kurulan çoğu üniversitenin kurulmasında etkin rol oynamıştır. Ankara’daki sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerin içerisinde etkin biçimde bulunan bir üniversitedir. Ankara Üniversitesi öğrencilerine iyi bir ortam sunup üst düzey eğitim verip diploma kazandırmanın yanında farklı özellikler de yükleyen bir üniversitedir. Üniversitenin öğrencilerinin öğrenimleri esnasında çeşitli sosyal, kültürel, sanatsal veya sportif faaliyetlerde bulunma fırsatı sunar. Böylece öğrenciler çok yönlü olmalarını sağlayacak fırsatlar elde edebilmektedir. Örneğin üniversite 1000 öğrencisine ücretsiz raket ve tenis kursu temin edip bu alana öğrencilerini yönlendirmiştir.

Ankara Üniversitesi olimpik yüzme havuzu binlerce öğrenciye ve Ankaralılara hizmet vermektedir. Ayrıca üniversitenin Ilgaz’da öğrenciye yönelik bir kayak merkezi ve oteli vardır. Sörf yapmak isteyen öğrenciler için Ankara Üniversitesi Manavgat Tesisi hizmet vermektedir. Ayrıca Ankara Üniversitesi bünyesinde 40’ın üzerinde alanda kültür-sanat kursları ücretsiz olarak öğrencilere verilmektedir. Bunun yanında Ankara Üniversitesi öğrenci kulüpleri çok sayıda aktivite gerçekleştirmektedir.

Ankara Üniversitesi nasıldır, Ankara Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin kampüslerinden bahsedeceğiz. Ankara Üniversitesi kampüsleri Ankara’nın merkez ve ilçelerinde yer alan 23 farklı alana yayılmıştır. Aslında bu yerleşkelerin çoğu Ankara merkez ve yakınlarındadır. Merkezde yer alması sebebiyle yerleşkeleri fazla büyük değildir ancak kentle iç içedir. Ancak genişlemenin mümkün olduğu yerleşkelerde yeterince spor alanları kurulmuştur. Kısacası Ankara Üniversitesi’nin her kampüsünün ayrı bir güzelliği ve özelliği vardır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir