Atatürk Üniversitesi Nasıldır, Erzurum Atatürk Üniversitesi Hakkında Bilgi

atatYazımızda Atatürk Üniversitesi nasıldır, Erzurum Atatürk Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Erzurum ülkemizin doğusunda yer alan bir ilimizdir. Soğuk ve karlı kış mevsimi ile bilinir. Karlı kış mevsimleri yapılan tesisler sayesinde bölge halkı için bir geçim kaynağı, öğrencilerin ise hoş vakit geçirmesini sağlayan bir aktivite olanağı sunmaktadır. Kış sporları ile ilgilenenler için günümüzde Erzurum da güzel bir seçenek haline gelmiştir. Sanayisi çok gelişmemiş olsa da eğitimde üst sıralarda görünen ilimizdir. Selçuklular ve Osmanlılar zamanında bile üniversite denginde kurumlar Erzurum’da var olmuştur.

Atatürk Üniversitesi ne zaman kuruldu? Atatürk Üniversitesi 1957 yılında kurulmuş köklü bir üniversitedir. Türkiye’de ilk kurulan üniversitelerden birisidir. Bir bölge üniversitesi olma özelliği ile ön plana çıkmıştır. Bunun yanında bölgede kurulan diğer üniversitelere de önemli destekler vermiştir.

Atatürk Üniversitesi öğrenci sayısı 100.000’i aşmaktadır. Yabancı öğrenci sayısı ise 2000’e yakındır. Açıköğretim ve uzaktan öğretim öğrencileri de olan bir üniversitedir. 2500 doktora, 6500 yüksek lisans öğrencisi vardır. Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi sayısı ise yaklaşık 2500’dür.

Atatürk Üniversitesi kampüsü 25 bin dönüm alan kaplamaktadır. Kampüs içerisindeki orman öğrenciye ferah bir ortam sunmaktadır. Fakülteler bu kampüs içerisinde yer alır. Atatürk Üniversitesi Meslek Yüksekokulları ilçelerde ve Erzurum merkezde yer alırken Yüksekokullar ise Erzurum merkezde yer alır.

Atatürk Üniversitesi fakülte sayısı 20’dir. Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Turizm Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi gibi fakülteler mevcuttur.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi üniversitenin ilk kurulan fakültesidir. Veterinerlik Fakültesi ile birlikte bölgenin bu alanlarda gelişmesinde önemli rol üstlenmiştir. Günümüzde de tarım ve hayvancılık hususundaki gelişme için üniversite elinden gelen katkıyı sağlamaktadır. Hayvanlardan elde edilen verimin artmasının yanında bölgede geçmişte yetiştirilemeyen sebze ve meyveler üniversitenin çalışmaları sayesinde artık yetiştirilebilmektedir.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 1960’lı yıllarda kurulmuştur. Sahip olduğu sağlık merkezi ile ön plana çıkmaktadır. Örneğin fakülte bünyesindeki kalp merkezinde bu hususla ilgili her türlü ameliyat yapılabilmektedir. Özellikle komşu ülkelerde zayıf olan ve yapılamayan nakiller için bu üniversiteye başvurulmaktadır.

Erzurum Atatürk Üniversitesi sosyal olanaklar açısından şehrin özelliklerinden faydalanmaktadır. Üniversite kayak merkezlerine çok yakındır. Buralara götürülen üniversitede öğrencilerine ücretsiz kayak dersleri verilmektedir. Kampüs içerisinde yüksek kapasiteli sosyal tesisler yer almaktadır. Bowling salonları, sahalar, yüzme salonları, tırmanma duvarları gibi olanaklar üniversitenin muazzam kampüsü içerisinde yer alır.

Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrenci kulüpleri fazla olan bir üniversitedir. Her fakültenin en az bir öğrenci topluluğu vardır. Kültürel aktiviteler, paneller, çeşitli seminer ve organizasyonlar bu kulüpler vasıtasıyla düzenlenebilmektedir.

Atatürk Üniversitesi yurt olanakları açısından da iyi durumda olan bir üniversitedir. Yurtlar standartların üzerindedir. Kampüs içerisinde fakültelerin yakınında 15.000 öğrenci kapasiteli Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar mevcuttur.

Atatürk Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında çok sayıda Avrupa üniversitesiyle anlaşma yapmıştır. Ayrıca Nebraska ve Ohio gibi önemli Amerika üniversiteleri ve Kafkas ülke üniversiteleri ile de ikili anlaşmalar yapılmıştır. Bazı yabancı ülke üniversiteleri ile öğrenci ve öğretim görevlisi değişimleri yapılmaktadır.

Atatürk Üniversitesi nasıldır, Erzurum Atatürk Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda üniversitenin Erzurum’a olan önemli katkılardan bahsedeceğiz. Atatürk Üniversitesi Erzurum’un değerlerini yaşatmak için elinden gelen çabayı göstermektedir. Erzurum’um önemli bir değeri olan astronomi, din, fizik ve sosyoloji alanlarında yaptığı çalışmaların günümüzde de takdir edildiği, Marifetname’nin yazarı İbrahim Hakkı’nın adına üniversitede uluslararası bir sempozyum düzenlenmiştir. Ayrıca ilin önemli özelliği olan kış mevsiminin sembolü olan karı da bölgeye değer katan bir hale getirecek olan “kar müzesi” projesi üniversitenin yakın gelecekte hayata geçireceği önemli bir projedir.

You may also like...

2 Responses

  1. Esma Özer diyor ki:

    Bayılıyorum bu üniversiteye ya :))

  2. Esma Özer diyor ki:

    Ben de bu sene Atatürk üniversitesinde okuyacam üniversiteye ilgili yorumları çok beğendim umarım ben de memnun kalırım :))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir