Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Nasıldır, Adnan Menderes Üniversitesi Hakkında Bilgi

Yazımız Aydın Adnan Menderes Üniversitesi nasıldır, Adnan Menderes Üniversitesi hakkında bilgi konusu ile ilgilidir.

Aydın Türkiye’de ticari değeri yüksek tarım ürünlerinin merkezidir. Zeytin ve incir üretiminde başı çeken illerimizdendir. Öğrencilik hayatının geçebileceği en iyi illerimizden birisi Aydın’dır. Sakin, huzurlu ve masrafsız olmasının yanında bir büyük şehirde olan imkanların neredeyse tamamına ulaşılabilecek bir şehirdir. Doğal güzellikleri, iklimi, tarihi özellikleri ve deniz olanağı çok fazla turist çeker. Türkiye’de en fazla jeotermal kaynak bulunan ilimizdir. Aydın ilinde 20’nin üzerinde antik kent bulunur. Kuşadası, Nazilli, Söke ve Didim gibi turistik ilçeler bu kentimizde yer alır. Bir milyonu aşan nüfusuyla Türkiye’nin kalabalık illerinden bir tanesidir. Yaz sezonunda bu miktar büyük oranda artar.

Adnan Menderes Üniversitesi fakülte sayısı 12, meslek yüksek okulu sayısı 17, yüksekokul sayısı 6 olan üniversitedir. Aydın Üniversitesi öğrenci sayısı 33000 dolayında, öğretim elemanı sayısı 675’in üzerindedir. Merkezde yer alan yerleşkesinin yanında kıyıda da kampüsleri olan bir üniversitedir. Bunlar Kuşadası, Söke, Karacasu, Didim ve Davutlar’da yer alır. Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Aydın Meslek Yüksekokulu merkezde yer alır. Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Işıklı Kampüsü, Ziraat Fakültesi Çakmar Kampüsü de merkezde yer alır.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarımın yoğun olarak gerçekleştirildiği iç kesimlerde yer alır. Üniversitenin en eski fakültesidir. Aydın verimli topraklarıyla tarım potansiyeli yüksek bir ilimizdir. Yetiştirilebilecek ürün çeşitliliği fazla olan ilimizdir. Bu potansiyelin kullanılması adına çalışmalar fakülte bünyesinde sürdürülmektedir. Üniversitenin bu kapsamda 2500 dönüm arazisi bulunmaktadır.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi istihdamın yüksek olduğu sağlık ile ilgili bölümler açan bir üniversitedir. Aydın, Söke ve Nazilli ilçelerine bu tip 2 ve 4 yıllık bölümler açılmaktadır. Anestezi teknikerliği, fizyoterapi teknikerliği, diyaliz teknikerliği, röntgen teknikerliği gibi 2 yıllık işsiz kalma olasılığının düşük olduğu bölümler okutulmaktadır.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde arkeoloji bölümü yer alır. Bu bölüm Aydın’ın tarihi mirasını açığa çıkarmak için Aydın’ın çeşitli yerlerinde aktif kazı çalışmaları sürdürmektedir.

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi Kuşadası’nda yer almaktadır. Geçmişte Turizm Meslek Yüksekokulu olan bölüm fakülteye dönüştürülmüştür. Aslında üniversite bünyesindeki turizm ile alakalı bölüm sayısı beş adettir. Turizm eğitiminde Türkiye’de iddialı bir üniversitedir. Turizm ile ilgili Kuşadası’nda 4 yıllık bir fakültenin yanında Söke, Karacasu Didim ve Davutlar gibi turizmin yoğun olduğu yerlerde turizm okulları yer almaktadır.

Adnan Menderes Üniversitesi Gastronomi Bölümü Türkiye’nin büyük şirketlerine öğrenci yetiştirmektedir. Kamuda da dış ilişkilerle alakalı çok sayıda kurum Aydın Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğrencilerini sınavsız olarak kabul etmektedir.

Adnan Menderes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi üniversitenin yeni fakültelerindendir. Mühendislik Fakültesi’nde tamamen İngilizce eğitim verilmektedir. Gıda, Makine, Elektronik ve İnşaat Mühendislikleri geçen yıl olduğu gibi bu sene de öğrenci alacaktır. Bölümün öğretim elemanları yurtdışında doktora eğitimlerini tamamlamıştır.

Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi de yeni hizmete girmiştir. Diş Hekimliği Fakültesi bu yıl öğrenci almayacak önümüzdeki yıl ilk öğrencilerini kabul edecektir.

Adnan Menderes Üniversitesi yurtlarına geldiğimizde merkezde 1750 öğrenci kapasiteli iki yurt bulunmaktadır. Şu anda yapımı tamamlanmak üzere olan Kuşadası’nda 500 kişilik bir yurt öğrencilerin hizmetine sunulacaktır. Bunların dışında çok sayıda özel yurt ilde hizmet vermektedir.

Adnan Menderes Üniversitesi sosyal olanakları iyi düzeyde olan üniversitedir. Yüzme salonları, açık ve kapalı spor salonu, tenis kortu, basketbol sahası gibi olanakları vardır. 30’a yakın öğrenci topluluğu faaliyet göstermektedir. Bahar şenlikleri, çeşitli kongre ve etkinlikler yüksek düzeyde öğrenci katılımıyla gerçekleştirilmektedir.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi nasıldır, Adnan Menderes Üniversitesi hakkında bilgi içeren yazımızda son bir şeye değinmekte fayda var. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Türkiye’de en çok jeotermalin bulunduğu ilde bu konuya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Türkiye’de ilk defa jeotermal yatırımı yapan şirketler, Tübitak ve üniversitenin katılımıyla bir platform oluşturulmuştur.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir