Balıkesir Üniversitesi Nasıldır, Balıkesir Üniversitesi Hakkında Bilgi

balikesirYazımızda Balıkesir Üniversitesi nasıldır, Balıkesir Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Balıkesir Güney Marmara’da yer alan güzel bir ilimizdir. Hem Ege Denizi’nde hem de Marmara Denizi’nde kıyısı vardır. Bir milyonu aşan bir nüfusa sahiptir. Turizmin ileri düzeyde olduğu şehirlerdendir. Güvenli, huzurlu, pahalı olmayan ve bir öğrencinin ihtiyaç duyduğu hemen her şeyi bulabileceği bir ortamı vardır. Balıkesir merkezin aslında denize kıyısı yoktur ancak Türkiye’nin en güzel tatil beldesi olan ilçelerin tam ortasında yer alır. Tarım ürünleri açısından Türkiye’de ilk sıralarda yer alan kent et ve süt ürünleri üretiminde ilk sıralarda yer alır. Bu özelliklerinin yanında ulaşımında da problem olmayan kentlerimizdendir. Bugün Balıkesir’e kara, deniz hatta havayolu ile bile ulaşmak mümkündür.

Balıkesir Üniversitesi ne zaman kuruldu? Balıkesir Üniversitesi 1992 yılında kurulmuştur. Ancak ildeki üniversite geçmişi çok daha eskiye dayanır. 1910 yılında öğretmen mektebi şehirde kurulmuştur. 1976 yılında ise Turizm işletmeciliği ve Devlet Mühendislik Akademisi de Balıkesir şehrinde hizmet vermiştir. Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi yeni kurulmasına rağmen 1976 yılında kurulan Turizm İşletmeciliği bölümünün bir nevi devamı niteliğindedir.

Balıkesir Üniversitesi’nin öğrenci sayısı 13.000’i ön lisans, 36.000’in üzerindedir. Bu öğrenciler için yaklaşık 1.000 tane akademik personel hizmet vermektedir. Ayrıca üniversitede 600 yabancı öğrenci okumaktadır. Balıkesir Üniversitesi eğitim dili Türkçe’dir.

Balıkesir Üniversitesi nerededir? Aslında üniversitenin il içinde farklı bölgelerde bölümleri vardır. Balıkesir Merkez Kampüs 2 farklı yerde Balıkesir ilinin merkezinde yer alır. Yeşillik bir alanda doğa ile iç içe bir bölgededir. Merkezde Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü ve Necatibey Eğitim Fakültesi yer alır.

Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Kampüsü’nde yer alan Necatibey Eğitim Fakültesi, üniversitenin en köklü fakültelerindendir. Eğitim Fakültesi kadrosu oturmuştur ve öğrenciler KPSS’den yüksek puanlar almaktadır.

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi 2013 itibarıyla 5. yılını dolduracaktır.

Merkezdeki diğer kampüs olan Çağış Kampüsü’nde Mühendislik- Mimarlık Fakültesi ile Fen-Edebiyat Fakültesi vardır. Yeni ve modern bir binada eğitim gerçekleştirilmektedir. Bu fakültedeki bölümler Çevre, Elektrik-Elektronik, Endüstri, İnşaat, Jeoloji ve Makine Mühendislikleri ile Mimarlık bölümüdür. Bu bölümlerin akademik kadrosu ile atölye ve laboratuvar olanakları iyi durumdadır. Fen Edebiyat Fakültesi’nin de alt yapısı iyi kurulmuştur. Tüm bölümler için uygulama alanı imkanı ve öğretim elemanı durumu üst düzeydedir. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 2013’te öğrenci alacaktır.

Balıkesir Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü, İlahiyat ve Denizcilik Fakülteleri açılmıştır ancak 2013 yılında öğrenci almayacaktır.

Balıkesir Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi de yeni fakültelerdendir. Henüz üçüncü yılını doldurmasına rağmen Türkiye’deki Veterinerlik Fakülteleri arasında giriş puanı bakımından üst sıralarda yer almaktadır.

Balıkesir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Balıkesir merkez ve Bandırma’da bölümleri olan bir fakültedir.

Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Balıkesir merkezinde yer alan tarihi bir binada hizmet vermektedir. Resim Bölümü ve Baskı Sanatları Bölümü bu fakülte bünyesinde yer alır.

Balıkesir Üniversitesi’nin Meslek Yülsek Okulu sayısı 16 tanedir. Balıkesir içerisinde çeşitli yerlere bu okullar dağılmıştır. Bu meslek yüksekokullarının bir kısmı konumları itibarıyla Türkiye’nin en iyi yerlerindedir. Bunlar Altınoluk, Ayvalık, Manyas, Havran, Susurluk, Burhaniye ve Gönen gibidir.

Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Bankacılık, Finans, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Uluslararası Ticaret bölümleri açılmıştır ve öğrenci alacaktır. Burhaniye’de öğrencilerin eğitim gördüğü okul aynı zamanda bir uygulama alanıdır.

Balıkesir Üniversitesi KYK yurtları, özel yurtlar ve ev kiralamak seçeneklerini öğrenciler konaklamada tercih etmektedir. Durumu iyi olmayan öğrenciler vakıf yurdunda barınabilmektedir. Bu açıdan kalacak yer sıkıntısı yoktur.

Balıkesir Üniversitesi kampüsünde spor salonları, yüzme havuzları ve çok sayıda spor sahası yer almaktadır. 2014 içerisinde 1000 kişilik bir yurt ve içinde sinema ve tiyatro salonlarının yer aldığı bir öğrenci merkezinin bitirilmesi planlanmıştır. Balıkesir Üniversitesi’nde 1 lira 75 kuruşa sabah ve akşam 5 çeşit yemek yeme imkanı vardır. Öğrencilerden ihtiyacı olanlar ücretsiz yemek yiyebilmektedir.

Balıkesir Üniversitesi nasıldır, Balıkesir Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversiteye ulaşım imkanlarından bahsedeceğiz. Balıkesir Üniversitesi çok sayıda öğrencinin eğitim aldığı merkez kampüsü şehir merkezinden 20 km kadar mesafededir. Belediye otobüsü, servisler ve dolmuşlar öğrencilerin hizmetindedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir