Bartın Üniversitesi Nasıldır, Bartın Üniversitesi Hakkında Bilgi

bartinYazımızda Bartın Üniversitesi nasıldır, Bartın Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Bartın Batı Karadeniz’de yer alan küçük bir ilimizdir. Küçük olması sayesinde trafik derdi olmayan ekonomik bir şehirdir. Nüfusu 150.000’in altındadır. Geçmişi eski çağlara, antik dönemlere kadar uzanan tarihi bir şehirdir. Karadeniz Bölgesi’nin kendine has doğal özelliklerini fazlasıyla yansıtan mavi ile yeşilin her mevsim hakim olduğu bir kenttir. Trafiğe kapalı caddeleri öğrenciye akşamın ilerleyen saatlerine kadar yararlanılabilecek sosyal ortamlar sunar. Ankara ve İstanbul’a yakınlığı kenti tercih edilebilir kılan bir unsur olmuştur. Şehrin merkezi ile deniz arası mesafe yaklaşık 15 kilometredir. Amasra ve İnkumu gibi ilçeleri tam deniz kenarındadır.

Bartın Üniversitesi ne zaman kuruldu? Bartın Üniversitesi 2008 yılında kurulmuş üniversitelerimizdendir. 2013 itibarıyla 7500 öğrencisi vardır. Bugün üniversitenin 81 ilden gelen öğrencileri vardır. 2008 yılında kurulan fakülteler olan Mühendislik ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ilk mezunlarını 2013 yılında vermişlerdir. Günümüzde üniversite dünya ölçeğinde saygın bir yere gelebilmek için çalışmaktadır. Yeni bir üniversite olmasına rağmen dünya genelinde çok sayıda üniversite incelenerek yapılan sıralamalarda başarılı sayılabilecek sıralarda yer almaktadır.

Bartın Üniversitesi Fakülteleri Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Orman Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesi’dir.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi geçmişi üniversite kuruluş tarihinin öncesine dayanır. Üniversitenin iddialı olduğu ön plandaki bir fakültesidir. Orman Fakültesi laboratuar olanakları açısından oturmuş bir fakültedir.

Bartın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi üniversitenin kurulmasıyla eğitime başlamış fakültelerdir. Mühendislik ve Fen Fakülteleri’nin laboratuar olanakları iyi durumdadır.

Bartın Üniversitesi öğrenci kulüplerinin düzenlediği sosyal faaliyetler üniversite yönetimi tarafından desteklenmektedir. Örneğin kulüplerin bir etkinlik için ihtiyaç duyduğu ulaşım hizmeti ve masrafı üniversite tarafından sağlanmaktadır. Üniversite bünyesinde 20’ye yakın öğrenci topluluğu aktif olarak kurulmuştur.

Bartın Üniversitesi kampüsü yaklaşık 100 dönümlük bir alanda konumlanmıştır. Burada bulunan prefabrik ve betonarme yapılardaki derslikler öğrenciye güzel bir ortamda öğrenim görme fırsatı sunar. Yeni kampüs alanı ise henüz yapımı devam eden şehre yaklaşık 10 km mesafede Zonguldak yolu üzerindeki bir alandadır. Buradaki bazı laboratuar ve dersliklerin inşası tamamlanmıştır.

Bartın Üniversitesi nasıldır, Bartın Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin ile yaptığı katkılara örnek vereceğiz. Bartın Üniversitesi Bartın’a yaptığı ekonomik ve kültürel katkının yanında yörenin geleneklerini bilimsel düzlemde değerlendirmek üzere çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır. Örneğin, Kurucaşile bölgesindeki bir Osmanlı geleneği olan gemi yapımı kültürüne yönelik bir çalıştay düzenlenmiştir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir