Bayburt Üniversitesi Nasıldır, Bayburt Üniversitesi Hakkında Bilgi

Yazımızda Bayburt Üniversitesi nasıldır, Bayburt Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele alacağız.

Bayburt ili tarihi olması özelliği ile öne çıkan bir şehirdir. Milattan önceki yıllara ait olan yapılar ve yer altı şehirleri kentte hala görülebilir. Geçmiş dönemlerde medreselerin de olduğu eğitimle her dönem iç içe olmuş bir şehrimizdir. Türkiye’de suç oranlarının en düşük olduğu güvenli ve huzurlu bir kenttir. Coğrafi açıdan bakıldığında Trabzon, Gümüşhane, Erzurum ve Erzincan ileri ile komşudur. Bu illere saat başı kalkan otobüslerle ulaşım çok kolaydır. Trabzon ve Erzurum arasında yapımı süren tünellerin tamamlanması ulaşımı daha da rahatlayacak kentimizdir. Şehrin nüfusu 75000 dolayındadır. Merkez nüfusu ise 35000’dir. Üniversite 5000 kişilik öğrenci nüfusuyla şehirde önemli bir sayıya ulaşmıştır. İleriki yıllarda şehrin üniversitede başlayarak genişlemesi üniversiteye önemli olanaklar getirecektir. Bu sene Bayburt Üniversitesi yaklaşık 2000 öğrenci kabul edecektir. Öğrencilerin profiline bakıldığında Türkiye’nin her bölgesinden Bayburt Üniversitesi’ne gelindiği görülür.

Bayburt üniversitesi ne zaman kuruldu? Bayburt Üniversitesi 2008 yılında kurulmuştur. Bayburt Üniversitesi Fakülteleri’ne bakarsak üniversite kurulmadan önce Atatürk Üniversitesi’ne bağlı bir yüksekokul ve fakülte Bayburt’ta faaliyetlerini sürdürüyordu. 1990’da açılan Bayburt Meslek Yüksekokulu ile 2002’de açılan Bayburt Eğitim Fakültesi 2008 yılında Bayburt Üniversitesi içerisine dahil oldu. Bunun yanına İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi eklenmiştir. Bu bölümler ilk mezunlarını vermiştir. 2012 yılına gelindiğinde ise İlahiyat Fakültesi açıldı. Yeni bir üniversite olduğu için teknolojik altyapısı da iyi olan bir üniversitedir.

Bayburt Üniversitesi yeni açılan bölümler şu şekildedir. 2013 yılında Bayburt Üniversitesi üç yeni bölüm daha açmıştır. Bu bölümler Türkçe öğretmenliği, Matematik öğretmenliği ve İlahiyat bölümleridir. Yakın bir zamanda şu anda aktif olmayan lojistik bölümü de aktifleştirilecektir.

Bayburt Üniversitesi öğrencileri şehir merkezine yürüyerek keyifli bir yolculuğun ardından ulaşabilir. Çoruh Nehri Bayburt’un ortasından geçmektedir. Bu nehrin kenarı da kilometrelerce uzanan gezi pisti ile çevrilidir. Aydınlatması iyi yapılmış olan bu gezi yolu tam kampüsün yanından geçer. Bunun yanında dolmuş ile de şehirde istenilen yerlere ulaşma imkanı vardır.

Bayburt Üniversitesi’nde 23 tane öğrenci kulübü faaliyet göstermektedir. Bu kulüpler faaliyetlerinde Üniversite yönetiminden kolaylıkla destek alabilmektedir. Kültürel, sanatsal, tarihi etkinlikler bu kulüpler bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Örneğin bu kulüplerden Eğitim Fakültesi öğrencilerinin ilgili olduğu kulüp Milli Eğitim ile temas kurarak gönüllü öğretmenlik yapabilmektedir. Kulüpler sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirmektedir. Bayburt sınırlarında yaşayan 20 civarında görme özürlüye fotoğrafçılık kursu verilmiştir. Bunun yanında son zamanlarda üniversite Haluk Levent, Zakkum ve Orhan Ölmez’in katılımıyla gerçekleşen konserlerle anılmıştır.

Bayburt Üniversitesi Yurtları hakkında bilgi vererek yazımızı sürdüreceğiz. Bayburt’ta Kredi Yurtlar Kurumu’nun 750 kişilik kız, 650 kişilik erkek yurdu vardır. 750 kişilik bir yurdun ise yapımı sürmektedir. Bunun yanında apartlarda kalma imkanı da vardır. Bayburt’ta üniversiteye çok yakın altı tane apart bulunmaktadır.

Bayburt Üniversitesi’nde paraya ihtiyaç duyan öğrenciler KYK burslarından ayrı olarak üniversitede yarı zamanlı çalışarak ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Bayburt Üniversitesi nasıldır, Bayburt Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele aldığımız yazımızı üniversitenin desteklediği bir projeden bahsedip tamamlayacağız. Bayburt Üniversitesi Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortak 3G ile adlandırılan bir proje yürütmektedir. İçerisinde konserlerin ve çeşitli aktivitelerin olduğu çok sayıda lise ve üniversite öğrencisini kapsayan bir projedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir