Bilecik Üniversitesi Nasıl Bir Üniversite, Bilecik Üniversitesi Hakkında Bilgi

bilecikYazımız Bilecik Üniversitesi nasıl bir üniversite, Bilecik Üniversitesi hakkında bilgi konularını içermektedir.

Bilecik Türkiye’nin küçük illerinden birisidir. Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri’nin kesiştiği noktada yer alır. Tarihi yönüyle ön plana çıkan bir şehirdir. Osmanlı İmparatorluğu’nun doğduğu yerdir.

Bilecik Üniversitesi ne zaman kuruldu? Bilecik Üniversitesi 2007 yılında kurulmuştur. Kurulmadan önce Dumlupınar ve Anadolu Üniversitesi’nin fakülte ve yüksekokulları Bilecik’te yer alıyordu. Daha sonra Bilecik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi kuruldu. Mühendislik bölümleri, ilk mezunlarını 2012 yılında vermiştir. Ayrıca Bilecik Üniversitesi’nin yüksek lisans veren Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri vardır. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Bilimleri 2013 yılında ilk defa öğrenci alacaktır.

Üniversite çok fazla program açmak yerine az program açarak daha kaliteli eğitim vermeyi hedeflemektedir. Bilecik Üniversitesi’nin 2013 yılında 3 fakültesi ve toplam 19 bölümü vardır. Toplam 10600 civarında öğrencisi vardır. Bu öğrencilerin yaklaşık 6000’i fakültelerin, 5600 kadarı da yüksekokulların öğrencileridir. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ndeki öğrencilerin yaklaşık 100’ü yabancı uyrukludur. 2013 yılında 4000 yeni öğrenci Bilecik Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlayacaktır.

Bilecik Üniversitesi Erasmus programı kapsamında toplam 18 Avrupa ülkesi ile anlaşmıştır. Şu ana kadar 200’ün üzerinde öğrenci bu kapsamda yurtdışına gönderilmiştir.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi kampüsü çevresinde ormanlık bir alan vardır. Son derece doğal bir kampüs ortamına sahiptir.

Bilecik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ndeki bölümler hangileridir? İnşaat, Bilgisayar, Elektronik ve Makine, Kimya Mühendisliği bölümleri üniversite bünyesinde yer almaktadır. Bu bölümlerle ilgili son derece gelişmiş laboratuvarlar üniversite bünyesinde yer almaktadır.

Bilecik Üniversitesi yurt durumu nasıldır? Kredi Yurtlar Kurumu’nun 1200’ün üzerinde kapasitesi olan bir yurdu Bilecik Üniversitesi öğrencilerinin hizmetine sunulmuştur. Yakında yaklaşık 750 yatak kapasiteli yeni bir yurt tamamlanmak üzeredir. Bunun dışında bazı özel yurtlar ve apartlar da hizmet vermektedir. Bu olanakların toplam kapasitesi yaklaşık 6000 kadardır. Diğer öğrenciler ise kendileri için özel olarak yapılmış stüdyo dairelerde veya kirada kalabilmektedir.

Bilecik Üniversitesi kütüphanesi nasıldır? Bilecik Üniversitesi zengin bir kütüphaneye sahiptir. 65000 civarında basılı kitap, 125000 kadar e-kitap, 13000’in üzerinde süreli yayın vardır. Ayrıca üniversite binlerce dergiye de abonedir. Yeni kütüphane açıldığında 1000 öğrenci eş zamanlı olarak bu imkanı kullanabilecektir.

Bilecik Üniversitesi öğrenci kulüpleri nasıldır? Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde toplamda 48 tane öğrenci kulübü vardır. Bu kulüpler aktif olarak çok sayıda faaliyet gerçekleştirebilmektedir. Yaklaşık 1000 kadar öğrenci bu öğrenci kulüplerine üye olmuştur. Ayrıca öğrencilerin sportif faaliyetleri gerçekleştirebilecekleri açık ve kapalı spor salonları vardır. Atletizm pisti, futbol sahası, tenis kortları, basketbol sahası, voleybol sahası, dağcılık aktiviteleri için tırmanma duvarları gibi olanaklar da üniversite bünyesinde yer almaktadır. Bilecik Üniversitesi mensubu tüm öğrenciler herhangi bir bedel ödemeden bu imkanlardan faydalanabilmektedir.

Bilecik Üniversitesi nasıl bir üniversite, Bilecik Üniversitesi hakkında bilgi konularını içeren yazımızı Bilecik Üniversitesi nerede sorusunu cevaplayarak tamamlayacağız. Bilecik Üniversitesi kampüsü Bilecik’in kuzeyinde yer alır. İstanbul-Bilecik yolu üzerindedir. Bursa-Bilecik yol ayrımının yakınındadır. Ayrıca üniversitenin tarif edilen merkez kampüsünde ve Bilecik ilinin çeşitli ilçelerinde meslek yüksek okulları vardır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir