Bitlis Eren Üniversitesi Nasıldır, Bitlis Eren Üniversitesi Hakkında Bilgi

bitlisYazımızda Bitlis Eren Üniversitesi nasıldır, Bitlis Eren Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Bitlis Eren Üniversitesi ne zaman kuruldu? Bitlis Eren Üniversitesi 2007 yılında açılmıştır. Bitlis Eren Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Bitlis Eren Üniversitesi Bitlis’te kurulan bir devlet üniversitesidir. Ancak üniversite vakfından önemli destekler almaktadır. Özellikle üniversitenin yapılanmasında büyük katkısı olan Eren Holding’in ismi üniversiteye verilmiştir.

Bitlis Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan günümüzde toplam 350.000 nüfusa ulaşmış huzurlu bir şehrimizdir. Türkiye’de en çok kar yağışının olduğu bölgededir. Bitlis bölgedeki diğer şehirlere göre daha sıcak bir kış geçirir. Çok bilinmese de kış sporları için önemli tesislere sahip bir ilimizdir. Eski bir yerleşim alanı olan Bitlis tarih öncesi dönemlerde önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Aslında Bitlis tarih boyunca bir ilim memleketi olmuştur. İlde çok sayıda medrese ve ilim ortamları kurulmuştur. Ayrıca ilin bir diğer değeri de bir deniz kadar büyük olan Van Gölü’dür. Önemli tabiat güzelliklerinin yanında son zamanlarda su sporu gösterilerinin, yat yarışlarının, yüzme organizasyonlarının gerçekleştirildiği Van Gölü günümüzde önemli bir turistik değer olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Bitlis Eren Üniversitesi 5 fakültesi, daha çok sağlık alanında 7 meslek yüksekokulu olan bir üniversitedir. Bitlis Eren Üniversitesi fakülteleri Fen Edebiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik – Mimarlık Fakültesi’dir. Fen Edebiyat Fakültesi, , İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik – Mimarlık Fakültesi üniversitenin kurulduğu yıl açılan fakültelerdir. Bitlis Eren Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 6000 dolayındadır. Üniversitenin öğretim üyesi sayısı ise 80 civarındadır.

Bitlis Eren Üniversitesi Mühendislik – Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü bölgede az sayıda üniversitede olan ihtiyaç duyulan açığı kapatabilmek amacıyla kurulmuştur.

Bitlis Eren Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 2013 itibarıyla açılmıştır.

Bitlis Eren Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yeni kurulmuş bir fakültedir. Henüz öğretim üyelerini alma aşamasında olan fakülte 2013’te öğrenci almayacaktır.

Bitlis Eren Üniversitesi uzaktan eğitim programı olan bir üniversitedir. Bu programlarda ilk mezunlarını vermiştir. Ayrıca çeşitli yabancı dil dersleri kampüs içerisinde uzaktan eğitim şeklinde verilmektedir.

Bitlis Eren Üniversitesi özellikle sağlık alanındaki bölgenin de ihtiyaç duyduğu meslek yüksekokullarının geliştirilmesine önem veren bir üniversitedir. Bitlis Eren Üniversitesi El sanatlarına yönelik meslek yüksekokulu yörenin değerlerini başarılı bir şekilde işlemektedir. Bitlis kentinin özelliklerini yansıtan eserlerin Türkiye’nin yanında yabancı ülkelerde de tanıtılmasına ilişkin yurtdışı gezileri düzenlenecektir.

Bitlis Eren Üniversitesi vakıfları ile ön plana çıkan bir üniversitedir. Üniversite çok sayıda hayırsever tarafından desteklenmektedir. Bu vakıflar öğrencilere burs, staj ve istihdam imkanı sağlayabilmektedir.

Bitlis Eren Üniversitesi öğrencilerinin gelişimine dersler dışında da katkı yapan bir üniversitedir. Örneğin 2012’de üniversitede vakıfların katkısıyla bilişim ile ilgili kurslar düzenlenmiştir. Bu kurstan sertifika alan öğrencilerden bir kısmına iş imkanı sağlanmıştır.

Bitlis Eren Üniversitesi 20’nin üzerinde öğrenci kulübü faaliyet göstermektedir. Bu topluluklar vasıtasıyla özellikle spor alanında önemli faaliyetler gerçekleştirilebilmekte öğrenciler sosyalleşebilmektedir.

Bitlis Eren Üniversitesi Bitlis’in ve Van Gölü’nün spor açısından potansiyelini en iyi şekilde değerlendiren bir üniversitedir. Üniversite su sporlarına yönelik yaptığı aktiviteler ve kurslarla öğrencilerin bu açıdan sportif faaliyetlere katılmasına önayak olmaktadır. Örneğin üniversitenin verdiği dalış kurslarına katılan öğrenciler kursun sonunda profesyonel dalış yapabilir seviyeye gelmektedir. Ayrıca kulüpler vasıtasıyla kayak sporuna yönelen öğrenciler mevcuttur. Üniversitede bunun yanında 500 kişilik bir spor salonu yapım halindedir. Ayrıca Ahlat ile Tatvan arasındaki yarımada şeklinde üniversiteye devredilmiş alan sosyal faaliyetler için önemli bir merkeze dönüştürülecektir.

Bitlis Eren Üniversitesi kampüsü ilin en büyük ilçelerinden olan Tatvan ile Bitlis ilinin ortasında yer alır. Kampüs ile Tatvan ve il merkezi arası yaklaşık 15 km mesafededir. Özellikle vakfının katkısıyla hızla yapılarını tamamlama yolundaki üniversitedir. Tatvan’daki meslek yüksekokullarında üniversitenin 900 civarında öğrencisi vardır. Buradaki bina Van Gölü’ne çok yakındır ve yeni binalarla öğrencilere daha iyi imkanlar sunulmuştur. Bitlis Eren Üniversitesi Ahlat bölgesine sanat ağırlıklı ve sosyal ağırlıklı bölümler açmıştır.

Bitlis Eren Üniversitesi merkez ile Tatvan arasındaki kampüsü ile öğrenci yurtları arasındaki ulaşım servislerle sağlanmaktadır. Ayrıca sık çalışan Bitlis belediye otobüsleri de kullanılabilmektedir.

Bitlis Eren Üniversitesi önemli bir tarihi yapı olan ve son zamanlarda restorasyonu yapılarak üniversitenin kültür merkezi haline dönüştürülen El Aman Hanı’nı etkin bir biçimde kullanmaktadır. Bu alan kariyer günleri, çeşitli sempozyumlar ve mezuniyet törenlerinin gerçekleştirildiği yer olmasının yanında öğrencilere sosyal ortam olarak hizmet vermektedir. Yapı içerisinde sergi ve sinema salonları yer almaktadır.

Bitlis Eren Üniversitesi nasıldır, Bitlis Eren Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak yurtlardan bahsedeceğiz. Bitlis Eren Üniversitesi yurtlar açısından kampüs içerisinde yer alan kız öğrenci yurduna ve kampüse 5 km kadar uzakta yer alan erkek öğrenci yurduna sahiptir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir