Boğaziçi Üniversitesi Nasıldır, Boğaziçi Üniversitesi Hakkında Bilgi

bogazYazımızda Boğaziçi Üniversitesi nasıldır, Boğaziçi Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele alacağız.

Boğaziçi Üniversitesi neredeyse tüm puan türlerinden en üst sıralardan öğrencilerin tercih ettiği bir üniversitedir. İlk 100’e giren öğrencilerin yaklaşık 35’i Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etmektedir. Öğrencilerine bağımsız düşünebilme ve araştırmaya yönlendirme üniversitenin önem verdiği konulardır. Boğaziçi Üniversitesi eğitim dili İngilizcedir. Ayrıca öğrenciler çok sayıda modern dili seçmeli olarak alıp öğrenebilmektedir. Bu özelliği Boğaziçi Üniversitesi’nin uluslararası bir üniversite olmasını sağlamıştır. Yabancı öğrencilerin de tercih ettiği okulun öğrencileri de yurtdışında eğitim görmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi başarılı öğrencilerine bölümler arası geçiş ve çift diploma ile mezun olma fırsatı sunan üniversitelerimizdendir. Ayrıca yurtdışı veya içinde bilimsel sempozyumlara katılan öğrencilerine gereken destek üniversite tarafından sağlanmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi’nin 13.000 civarında öğrencisi vardır. Öğrencilerinin 10.000 kadarı lisans 3000 kadarı yüksek lisans ve doktora öğrencisidir. Üniversite bünyesinde 1500’ün üzerinde yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Bu öğrenciler için olabilecek en iyi öğretim görevlileri üniversite bünyesine katılmaktadır.  Örneğin öğretim üyelerinden bazıları CERN projesi içinde yer alan araştırma grubunun üyeleridir. Ayrıca öğretim görevlilerinin yaklaşık yüzde 15’i yabancı uyrukludur.

Boğaziçi Üniversitesi’nde kaç fakülte vardır? Boğaziçi Üniversitesi 2013 yılında 150. yılını kutlayan kendi kültür ve gelenekleri olan bir üniversitedir. Boğaziçi Üniversitesi fakülteleri 4 tanedir. Fen Edebiyat, Mühendislik, Eğitim ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri’dir. Üniversiteye bağlı 2 tane yüksekokul bulunur. Bunlar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu’dur.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine dönüşüm fırsatı sunmasıyla ön plana çıkar. Boğaziçi Üniversitesi’ni okuyan öğrenciler kendi alanlarında yetişmiş en iyiler arasında olmalarının yanında farklı alanlarda da kendilerini geliştirebilmektedir. Örneğin sosyal bilimler öğrencileri fen bilimlerinden, fen bilimleri öğrencileri sosyal bilimlerden ders alabilmektedir. Üniversite mezunları kendi mezun oldukları alanların dışında da bu sayede başarılı olabilmektedir. Bu üniversitenin onlara verdiği çeşitli seçmeli dersler ve imkanlar dolayısı ile gerçekleşebiliyor.

Boğaziçi Üniversitesi kampüsü muhteşem manzaraya sahip görenleri heyecanlandıran ve hayran bırakan doğal bir alanda kurulmuştur.

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci kulüpleri vasıtasıyla da öğrencilerin sosyal faaliyetlere katıldığı bir üniversitedir. Üniversite bünyesinde 40’ın üzerinde aktif öğrenci topluluğu faaliyet göstermektedir. Tamamen öğrencilerin yönettiği topluluklardır. Tiyatro, halk oyunları, müzikal, sinema gibi aktiviteler kulüpler vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi nasıldır, Boğaziçi Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele aldığımız yazımızda son olarak üniversitede öğrenciye fayda sağlayan oluşumlardan bahsedeceğiz. Boğaziçi Üniversitesi 2013’te kurduğu mezunlar ofisi ile mezun öğrencileri ile irtibat kurmaya önem vermektedir. Diğer üniversite merkezi olan kariyer merkezi ile bağlantılı olan mezunlar ofisi üniversite öğrencilerine iş ve staj olanağı sunmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir