Bursa Teknik Üniversitesi Nasıldır, Bursa Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgi

BursaYazımızda Bursa Teknik Üniversitesi nasıldır, Bursa Teknik Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Bursa Teknik Üniversitesi ne zaman kuruldu? Bursa Teknik Üniversitesi 2010 yılında açılmıştır.

Bursa Teknik Üniversitesi devlet mi? Bursa Teknik Üniversitesi Uludağ Üniversitesi’nden sonra Bursa’da kurulan ikinci devlet üniversitesidir. Sanayi kenti olan Bursa’da teknik yönü ön plana çıkan bir üniversiteye ihtiyaç duyulması sonucunda kurulmuştur.

Bursa öğrenciler tarafından tercih edilen popüler bir üniversite kentidir. Tarım ildeki önemli bir ekonomik faaliyettir. Bursa’da ekonomik değeri yüksek farklı ürünler yetiştirilebilmektedir. Aynı zamanda Bursa deyince çoğu kişinin aklına uçsuz bucaksız yeşillikler gelir. Bursa arazilerinin yarısına yakınını ormanlık alanlar kaplar. Bunun yanında sanayisi gelişmiş başta otomotiv sektörü olmak üzere çok sayıda farklı sektörün üretim gerçekleştirdiği ilimizdir. Bursa ayrıca Uludağ gibi turizm potansiyeli yüksek bir değere sahiptir.

Bursa Teknik Üniversitesi fakültelerinin sayısı 6, enstitülerinin sayısı 2, yüksekokullarının sayısı 1’dir.

Bursa Teknik Üniversitesi fakülteleri Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Orman Fakültesi’dir. Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyesi sayısı 50 dolayındadır.

Bursa Teknik Üniversitesi Birimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği, Kimya bölümü Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümü, Mekatronik ve Mühendisliği bölümü ilk öğrencilerini kabul etmiştir. 2013 itibarıyla Kimya Mühendisliği bölümü de öğrenci alacaktır.

Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi ormanı ile ön plana çıkan kentin ihtiyaç duyduğu bir fakültedir. Örneğin Bursa’da yaygınlaşan mobilya sektöründe tasarımcılara duyulan ihtiyaca da cevap verebilecek bir fakültedir.

Bursa Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi henüz aktif değildir. Bu alanda yeterli, alanında uzman akademisyenlerin sağlanmasından sonra açılması planlanmaktadır.

Bursa Teknik Üniversitesi teknik yönü ağır bir araştırma üniversitesi olma misyonuyla kurulmuştur. Bu nedenle yüksek lisans ve doktora programlarına önem verilmiştir. Aynı zamanda istihdam olanakları yüksek olan Bursa kentinin ihtiyaç duyduğu kalifiye personel yetiştirme, sanayi odaklı olma, proje üreten bir üniversite olma amaçları da vardır. Bu doğrultuda bir teknik üniversite olan Bursa Teknik Üniversitesi laboratuar yapılanmasına büyük önem vermektedir.

Bursa Teknik Üniversitesi öğrencilerinin yabancı dile hakim olmasını önemseyen bir üniversitedir. Üniversiteyi kazanıp İngilizce düzeyleri yetersiz olan öğrenciler zorunlu hazırlık eğitimine tabi tutulurlar.

Bursa Teknik Üniversitesi üniversite sanayi işbirliğinin gelişmesi hususunda çalışmalara önem veren bir üniversitedir. Yeni bir üniversite olan Bursa Teknik Üniversitesi sanayi ile bir araya gelip geleceğe yönelik atılacak adımları belirlemiştir.

Bursa Teknik Üniversitesi nasıldır, Bursa Teknik Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak Bursa Teknik Üniversitesi kampüslerinden bahsedeceğiz. Bursa Teknik Üniversitesi 2013 itibarıyla boyutları küçük iki kampüste faaliyetlerini sürdürmektedir. Ana kampüs yeri Bursa şehrinin doğu-batı ana hattının kenarındadır. Bursa Teknik Üniversitesi buradaki yapılanmanın nasıl olacağı üzerine çalışmalarına başlamıştır. Günümüzde aktif yerleşkeler Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer alan Osmangazi Yerleşkesi ve Yıldırım ilçesinde yer alan Yıldırım Yerleşkesi’dir. Bu iki kampüs arası mesafe yaklaşık beş kilometredir. Osmangazi kampüsünde eğitim faaliyetlerinin sürdüğü fakülteler yer alırken Yıldırım Yerleşkesi’nde idari birimler ve yabancı diller yüksekokulu bulunur.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir