Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Nasıldır, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hakkında Bilgi

canakkaleYazımızda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nasıldır, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne zaman kuruldu? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 1992 yılında açılmıştır. Üniversite açılmadan önce Trakya Üniversitesi’ne bağlı Eğitim Fakültesi gibi oluşumlar Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde toplanmıştır.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale’de kurulan bir devlet üniversitesidir.

Çanakkale Marmara Bölgesi’nde yer alan günümüzde toplam 500.000 nüfusa ulaşmış Asya ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunan, zengin tarihi olan bir şehrimizdir. İstanbul ile birlikte ülkemizde boğazı olan bir ildir. Eski çağlarda çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent olan Çanakkale Osmanlı Dönemi’nde de önemli bir merkez olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nda mücadele verilen en önemli savaş cephesi olan tarihi Gelibolu Yarımadası Kurtuluş Savaşı’nın simgelerindendir. Gelibolu Yarımadası ayrı manevi havası olan geçmişin izlerinin günümüzde çok net görülebildiği yerdir. Çanakkale büyük bir şehrin sunabileceği pek çok şeyi sunan ama büyük şehirlerdeki trafik problemi gibi sorunların yaşanmadığı, doğal güzellikleri olan bir şehirdir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 12 fakültesi, 7 yüksekokulu, 13 meslek yüksekokulu olan bir üniversitedir. Ayrıca Türkiye’de merkezi laboratuvara sahip sayılı üniversitelerdendir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi fakülteleri Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Çanakkale İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Turizm Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Ziraat Fakültesi’dir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 40.000 dolayındadır. Bir araştırma üniversitesi olma yolunda ilerleyen üniversitede 3000 civarında mastır ve doktora öğrencisi vardır. Üniversitede ayrıca 400’ün üzerinde yabancı öğrenci öğrenimini sürdürmektedir. Üniversitedeki öğretim üyelerinin önemli bir kısmı yurtdışı doktoralı veya yurtdışı bağlantılı projelerde çalışmış akademisyenlerdir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi meslek yüksekokulları ihtiyaç duyulan istihdam sorunu az olan programlara sahiptir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında 100’ün üzerinde üniversite ile anlaşma yapmıştır. Yabancı öğrenciler tarafından tercih edilen üniversite her fakültede en az bir bölümü yüzde yüz İngilizce olarak açmıştır. Ayrıca üniversite kendi öğrencilerine yönelik hazırlık eğitimi sunmaktadır.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yabancı dile önem veren bu kapsamda öğrencilere olanak sağlayan bir üniversitedir. Hazırlık eğitiminde yabancı uyruklulara Türkçe, Türkiye uyruklu öğrencilere İngilizce eğitim sunulmaktadır. Ayrıca Rusça, Arapça ve Japonca kurslar da verilmektedir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu kampüsü Çanakkale Boğazı’na yakın bir alanda ve ormanlık alan içerisinde olan bir noktada konumlanmıştır. Fakülteler bu Terzioğlu Yerleşkesinde bulunur. Yeşil ile mavinin bir arada görülebildiği yerleşkelerden birisidir. Kampüs Çanakkale’de gerçekleşen iki önemli savaşın yaşandığı Truva ve Gelibolu Yarımadası’na yakın bir konumda bulunur. Kampüs içerisinde yurtlar vardır ve günün 24 saatinde öğrenciler için güzel bir yaşam alanıdır. Yerleşkede market ve kafeler bulunur. Ayrıca yerleşke şehir merkezine de yakındır. Bu sayede şehrin avantajlarından da yararlanmak mümkündür. Ana kampüs dışında Çanakkale ilçelerinde okulun belirli programları vardır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos kampüsü de antik bir kent ile iç içedir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sosyal olanak olarak Türkiye’de ayrıcalıklı bir konumdadır. Öğrenciler üniversitenin sahip olduğu kumsaldan faydalanıp denize girebilmektedir. Ayrıca yüzme havuzu olan üniversite 5 tane kapalı spor salonuna sahiptir. Üniversiteliler Kaz Dağları’nda dağ sporları yapabilmekte üniversite kampüsünün doğal ortamını spor amaçlı kullanabilmektedir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrenci kulübü sayısı 200’ün üzerinde olan bir üniversitedir. Öğrenci katılımlı konser, konferans ve pek çok organizasyon bu topluluklar vasıtasıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yurtlarına bakıldığında Terzioğlu Kampüsünde Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı bir devlet ve bir de özel yurdu vardır. Toplam 1000 yatak kapasitelidir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi akademik anlamda ileri seviyedeki üniversitelerdendir. Her yıl önemli uluslararası dergilerde yayımlanan makale sayısı 300’ü geçmektedir. Tübitak’ın verilerine göre Türkiye’de bilimsel desteklerden en çok faydalanan üniversiteler arasındadır.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nasıldır, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kütüphane olanağından bahsedeceğiz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsünde bulunan kütüphane 7 gün 24 saat çalışmaktadır. Kütüphane Türkiye’de en çok yazılı kitabın bulunduğu üniversite kütüphanelerinden birisidir. Bunun yanında elektronik ortamdan çok sayıda metne ulaşılabilmektedir. Ayrıca kütüphane içerisinde bilgisayar laboratuvarları, kablosuz internet erişimi, çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazeteler bulunmaktadır. Kütüphanenin yanında yine sürekli açık tutulan bilgisayar laboratuvarlarından ve kampüs içerisindeki kablosuz internet olanağını kullanarak öğrencilerin her an bilgisayar ve internete erişimleri mümkündür.

 

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir