Çankırı Karatekin Üniversitesi Nasıldır, Çankırı Karatekin Üniversitesi Hakkında Bilgi

cankYazımızda Çankırı Karatekin Üniversitesi nasıldır, Çankırı Karatekin Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Çankırı İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Tarihi özellikleri ve kendine has doğal ve iklimsel özellikleri olan bir ilimizdir. Türkiye’nin muhteşem doğal güzelliğe sahip Ilgaz dağı Çankırı sınırları içerisinde yer alır.

Çankırı Karatekin Üniversitesi ne zaman kuruldu? Çankırı Karatekin Üniversitesi 2007 yılında kurulmuştur.

Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencileri en çok sırasıyla İstanbul, Ankara ve Çankırı’dan gelenlerden  oluşmaktadır. Türkiye’nin tüm illerinden öğrencisi olan bir üniversitedir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi yeni bir üniversitedir ve hızla yapılanmasını sürdürmektedir. Çok sayıda kapalı öğrenci alanları hızla yapılıp öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. İktisat Fakültesi ile Spor Salonu haricindeki fakülte binalarının yapımı tamamlanmıştır. Altyapısı Türkiye’deki üniversiteler arasında en iyilerdendir. Çankırı Üniversitesi yeni kurulan kampüsünün ulaşım yönünden sıkıntısı olmayan bir üniversitedir. Üniversite kampüsü şehre 3 kilometre mesafede yer alır.

Çankırı Karatekin Üniversitesi kampüsü içerisinde öğrenci alanlarına araç alınmayacaktır. Engelliler için en uygun kampüs alanlarından birisidir. Binalar ve kampüs engelli öğrenciler de düşünülerek yapılmıştır. Binalar içerisinde akıllı asansörler buna örnek verilebilir. Bu kampüs içerisinde Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin fakültelerinden 4 tanesi yer alacaktır. Bu fakülteler Mühendislik, Fen, Edebiyat ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’dir. 2013 itibarıyla bu dört fakültenin öğrencileri bu kampüsteki ilk öğrenciler olacaktır. Diğer öğrenciler ise şehrin çeşitli yerlerindeki müstakil binalarda eğitim görecektir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi hızla öğretim üyesi açığını kapatmış bugün açığı olmayan üniversitelerimizdendir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi üst düzey eğitim vermektedir. Fakültede Ekonometri ve İktisat gibi dersler laboratuvar ortamında verilebilmektedir. Bu fakülteye bağlı 4 bölümde 1600 öğrenci eğitim görmektedir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 5 bölümde 2000’in üzerinde öğrenci öğrenim görmektedir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü ve Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’ne 2013’te ilk öğrencilerini alacaktır.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde yabancı öğretim elemanları bulunduran bir yüksekokuldur. Üniversitenin yabancı ülke üniversiteleriyle yaptığı işbirliği çerçevesinde gerçekleştirmiştir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Ziraat Meslek Yüksekokulu Çankırı’nın Kızılırmak ilçesine şehrin tarım potansiyelinden faydalanmak üzere kurulmuştur. MYO’da uygulamalı tarım eğitimi verilmektedir. Burada üniversitenin uygulama yapabileceği bir alan tahsis edilmiştir. Üniversitenin akademik desteği ile yetiştirilen ürünlerden Türkiye ortalamasının 3 katı verim elde edilmiştir. Özellikle Kızılırmak’ın bu alanda sağladığı avantajlardan üniversite daha fazla faydalanmayı hedeflemektedir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrenci kulüplerinin sayısı 30’u aşmaktadır. Yıl içinde çok sayıda aktivite bu kulüpler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi nasıldır, Çankırı Karatekin Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin Türkiye’ye getirdiği ilklerden bahsedeceğiz. Çankırı Karatekin Üniversitesi yeni bir üniversite olmasına rağmen diğer üniversitelere özellikle yeni kurulanlara gereken katkıyı sağlamakta böyle üniversitelere örnek olmaktadır. Üniversite dünya çapında da çok sayıda projeyi hayata geçirmiştir. Türkiye dışında bir teknik eğitim merkezi olan ilk ve tek Türkiye Üniversitesi Çankırı Karatekin Üniversitesi’dir. Sudan ve Tacikistan’da üniversitenin teknik eğitim merkezi bulunmaktadır. Ayrıca yeni bir üniversite olmasına rağmen Türkiye’de ilk konsorsiyum kuran üniversitedir. Çankırı Karatekin Üniversitesi barkod okuma sistemi ile öğrenci kayıtlarını çok hızlı gerçekleştirebilen bir üniversitedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir