Cumhuriyet Üniversitesi Nasıl Bir Üniversite, Cumhuriyet Üniversitesi Hakkında Bilgi

Yazımızda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi nasıl bir üniversitedir, Cumhuriyet Üniversitesi hakkında bilgi konularına değineceğiz.

Sivas Orta Anadolu kentlerindendir. Aslında tarihi ve kültürel zenginlikleri yanında ozanlar ve aşıklar şehridir. Karacaoğlan ve Aşık Veysel gibi değerleri yetiştirmiştir. Karasal iklime sahip ilimizde kışlar soğuk geçer. Sivas Anadolu’nun ortasında yer almasından dolayı diğer şehirlerden ulaşımın kolay olduğu kentimizdir. Güvenli, huzurlu, ucuz ve sakin bir şehirdir.

Cumhuriyet Üniversitesi ne zaman, nerede kuruldu? Cumhuriyet Üniversitesi köklü üniversitelerimizdendir. 1974 senesinde Sivas’ta kurulmuştur. Günümüzde Cumhuriyet Üniversitesi öğrenci sayısı 40.000’in üzerindedir. Bu sene alacağı öğrencilerle 45.000’i aşacak üniversitedir. Öğrencilerin çoğunluğu Sivas ve yakın illerden gelmişlerdir. Bu öğrencilerin yaklaşık 60 tanesi yabancı uyrukludur. Bu öğrenciler için 1500’ün üzerinde öğretim elemanı vardır. Bu elemanların da 200’e yakını profesördür. Laboratuarları ve altyapısı iyi üniversitelerimizdendir.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi nerededir? Cumhuriyet Üniversitesi Sivas-Kayseri yolu üzerindedir. Sivas merkeze yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Cumhuriyet Üniversitesi kampüsü Kızılırmak ve yeşil doğası ile bir üniversite öğrencisi için iyi bir yerleşkedir.

Cumhuriyet Üniversitesi fakülteleri 16 tanedir. Bunun yanında 5 yüksekokul, 13 meslek yüksek okulu, 4 enstitü ve 1 konservatuarı vardır. Meslek yüksekokulları ilçelerdedir.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi üniversitenin en eski fakültesidir. 190’ın üzerinde öğretim üyesi olan bir fakültedir. Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakülteleri de köklü fakültelerdir. Mühendislik Fakültesi’nde 15 tane bölüm bulunur. Günümüzde yoğun ihtiyaç duyulan Enerji Sistemleri,  Nanoteknoloji ve Ulaşım Mühendisliği gibi bölümler üniversite bünyesinde açılmıştır.

Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi ise üniversitenin yeni fakültelerindendir. Otomotiv Mühendisliği, İmalat Mühendisliği öğrenci almaktadır. Yakın zamanda Cumhuriyet Üniversitesi Mekatronik bölümü de öğrenci alacaktır.

Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi aktif olarak bir yıldır öğrenci almaktadır. Bu fakülte düzenlediği etkinlikler ve verdiği başarılı konserlerle etkili olmuştur. Bu fakültenin öğretim görevlilerinin bir kısmı yabancı uyrukludur. Bu da öğrencilerin farklı bakış açıları kazanmasında önemli rol oynamaktadır. Ayrıca Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde bir müzik bölümü yer almaktadır.

Cumhuriyet Üniversitesi konservatuarında Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği anabilim dalları vardır.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin en iyi meslek yüksek okullarının başında Cumhuriyet Üniversitesi Suşehri Sağlık Meslek Yüksek Okulu gelir. Bu MYO’nun donanımı çok iyidir.

Cumhuriyet Üniversitesi kütüphanesi 300’ün üzerinde öğrenciye eş zamanlı hizmet verebilecek yeterlilikledir. Aynı zamanda kitap, elektronik kitap ve veri tabanı bakımından da iyi konumda olan bir kütüphanedir.

Cumhuriyet Üniversitesi burs imkanları iyi olan üniversitelerdendir. Devlet burslarının yanında üniversite de 300’ün üzerinde öğrenciye maddi burs, 1500 dolayında öğrenciye yemek bursu vermiştir. Bunun yanında üniversitede öğrenciler yarı zamanlı çalışarak ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. İlk 5000 içine girip üniversitedeki bir bölümü tercih eden öğrencilere laptop gibi hediyeler verilmektedir.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi yurtları bakımından da iyi durumda olan bir üniversitedir. İlde, Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı 4000 öğrencinin barınabileceği yurtlar mevcuttur. İlçelerdeki meslek yüksekokullarında kalan öğrenciler için 1500’ün üzerinde öğrencinin kalabileceği yurtlar vardır. 3200 kişi kapasiteli yeni öğrenci yurtlarının da yapımı sürmektedir. Devlet yurtlarının dışında Sivas’ta çok sayıda özel yurt da vardır.

Cumhuriyet Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında çok sayıda üniversite ile anlaşma yapmıştır. Bugüne kadar yaklaşık 90 öğrenci yurtdışına gitmiştir. Cumhuriyet Üniversitesi Mevlana Programı ile ilgili olarak da yabancı öğrenci sayısını artırmak için yurtdışında tanıtım etkinlikleri düzenlemektedir.

Cumhuriyet Üniversitesi Sivas Araştırma ve Uygulama Merkezi şehrin kültürünü koruma ve yaşatma adına çalışmalar yapmaktadır.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi nasıl bir üniversitedir, Cumhuriyet Üniversitesi hakkında bilgi konularını içeren yazımızı üniversitenin teknokentinden bahsedip tamamlayacağız. Cumhuriyet Üniversitesi şehirdeki ekonomik potansiyeli kullanmak için teknolojik araştırmaya önem vermektedir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent’i bu kapsamda çalışmalarını sürdürmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir