Dokuz Eylül Üniversitesi Nasıldır, Dokuz Eylül Üniversitesi Hakkında Bilgi

dokuzYazımızda Dokuz Eylül Üniversitesi nasıldır, Dokuz Eylül Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Dokuz Eylül Üniversitesi ne zaman kuruldu? Dokuz Eylül Üniversitesi 1982 yılında açılmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesinin kurulmasıyla birlikte Ege Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bazı programlar üniversitenin bünyesine katılmıştır. Yani üniversitenin bünyesinde 50 yıldır var olan daha köklü bölümler vardır.

Dokuz Eylül Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir’de kurulan bir devlet üniversitesidir.

İzmir Ege Bölgesi’nde yer alan günümüzde toplam 4 milyon nüfusa ulaşmış Türkiye’deki üçüncü büyük şehrimizdir. Bir fuar merkezi, liman kenti ve metropol olan İzmir Efes, Bergama gibi antik kentlere Çeşme gibi önemli tatil kentlerine sahiptir. Bu sayede büyük şehir olmanın avantajlarını barındıran şehir aynı zamanda önemli bir tatil, dinlenme ve eğlence merkezidir.

Dokuz Eylül Üniversitesi 13 fakültesi, 5 yüksekokulu, 7 meslek yüksekokulu, olan bir üniversitedir. Üniversiteye bağlı bir de konservatuvar vardır.

Dokuz Eylül Üniversitesi fakülteleri Buca Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Denizcilik Fakültesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Fakültesi’dir. Dokuz Eylül Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 60.000 dolayındadır. Üniversitenin öğretim üyesi sayısı ise 1500’ün üzerindedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Buca Eğitim Fakültesi üniversitenin akreditasyon çalışmalarının sonucunda akredite olmuştur. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi yaz aylarında öğretmenlik formasyonu için kurslar açmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi 2013’te kontenjanı önemli oranda artan fakülteleri Hukuk, Tıp ve Hemşirelik fakülteleridir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Türkiye’de ABET akreditasyonu almış fakültelerdendir. Bu sayede fakültenin mezunlarının diplomaları Amerika ve Avrupa’da geçerli hale gelmiştir. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Fen Fakültesi’nin akredite edilmiş çok sayıda laboratuvarı vardır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bugün Türkiye’de ünlü çok sayıda sanatçıyı çıkarmış bir fakültedir.

9 Eylül Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksekokulu Foça’daki yerleşkededir. Ayrıca Buca’da İşletme Fakültesi altında Turizm İşletmeciliği ile ilgili başka bir program yer almaktadır. Bu yüksekokuldaki eğitim tamamen İngilizce verilmektedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Bologna sürecine önem veren bu kapsamda çalışmalar yapan ve önemli mesafeler kat eden bir üniversitedir. Bologna sürecinde çeşitli unsurların bir araya gelmesi sağlanarak programlar güncellenmiş ülkenin ve dünyanın ihtiyaçlarına uygun programlar açılmıştır. Bu süreç sayesinde Dokuz Eylül Üniversitesi eğitimi Avrupa Birliği ülkeleri üniversiteleri ile eş düzey hale getirilmiştir.

Dokuz Eylül Üniversitesi üniversite-sanayi işbirliği programı kapsamında bir kurul kurmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı olan bir üniversitedir. Ayrıca Dünya’da önde gelen ileri bir Ar-Ge merkezi üniversite bünyesinde kurulmuş faaliyete hazırdır. Bu merkezde çeşitli araştırmaların yapılmasının yanında ilaç üretimi için de bilgi üretilecektir. Bunun yanında üniversitede elektronik malzemeye ilişkin araştırma merkezinde katma değeri yüksek elektronik malzemeler üretilmeye çalışılmaktadır. İnciraltı Kampüsünde bulunan Teknopark sağlık bilimlerine yöneliktir. Burada daha çok biyomedikal alanda bilgi üretilecektir. Tınaztepe Kampüsünde de bir Teknopark bulunmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi yurtlarını incelediğimizde Buca Eğitim Fakültesi’nde kız öğrencilerin barınabildiği üniversiteye ait bir yurt vardır. Yine Buca’da kız ve erkek öğrencilere yönelik Dokuz Eylül Üniversitesi’ne ait başka bir yurt daha bulunur. Bunların yanında Tınaztepe, Bornova ve İnciraltı’nda çok sayıda Kredi Yurtlar Kurumu’nun işlettiği devlet yurdu ve özel yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca yeni lüks devlet yurtlarının yapımı devam etmektedir. Bu yurtların yanında öğrenciler kirada kalma seçeneğini de tercih edebilmektedir. Bu kapsamda üniversite de öğrencilerine bir katkı olması için Öğrenci Donanım Evi’ni kurmuştur. Buraya hayırsever İzmirliler kullanılır durumdaki birinci ve ikinci el eşyaları bağışlayabilmektedir. Ev tutan öğrenciler geri vermek koşulu ile buradan eşya alabilmektedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi kampüsleri 14 farklı yerdedir. Dokuz Eylül Üniversitesi ana kampüsü Buca Tınaztepe’de yer alır. Tınaztepe kampüsünde Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve Denizcilik Fakültesi yer alır. Yine Buca ilçesi sınırları içerisindeki Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuzçeşmeler kampüsünde Hukuk Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bulunur. Balçova’da bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi İnciraltı Yerleşkesinde Tıp Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Konservatuvar yer alır. Dokuz Eylül Üniversitesi Karabağlar Kampüsünde ise İlahiyat Fakültesi bulunur. 2014 yılında ana kampüs olan Tınaztepe kampüsüne Hukuk Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu gibi programlar taşınacaktır.

9 Eylül Üniversitesi öğrencilerinin yabancı dil öğrenmesine önem veren bir üniversitedir. Bu doğrultuda İngilizcesi yetersiz tüm öğrencilere İngilizce hazırlık eğitimi verilir. Üniversitenin 7.500 öğrencili 200 hocası olan büyük bir Yabancı Diller Yüksekokulu vardır.

Dokuz Eylül Üniversitesi kampüsleri sosyal, kültürel ve sportif anlamda öğrencilere iyi ortamlar sağlamaktadır. Tınaztepe kampüsünde yeni spor tesisleri, spor ve atletizm sahaları yapılmıştır. Burada İzmir’deki en büyük 5000 kişilik tiyatro salonu bulunmaktadır. İnciraltı Kampüsünde ise üniversitenin yarı olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır.

9 Eylül Üniversitesi kütüphane olanakları açısından gelişmiş üniversitelerdendir. Merkezi kütüphanede çok sayıda yazılı ve elektronik kaynak yer almaktadır. Bunun dışında geri kalan 13 yerleşkede yerel kütüphaneler bulunmaktadır. Bunun dışında İzmir’de yer alan diğer üniversitelerle yapılan işbirliği doğrultusunda bu üniversitelerin kaynakları da 9 Eylül Üniversitesi öğrencileri tarafından kullanılabilmektedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi nasıldır, Dokuz Eylül Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversiteye ulaşım konusundan bahsedeceğiz. Genel anlamda şehir içlerinde yer alan yerleşkelerde ulaşım sorunu fazla değildir. Ancak Tınaztepe Kampüsü şehrin dışında yer aldığı için sorun yaşanabilmektedir. Bu kampüse belediye otobüsleri ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca özel servisler de kampüse taşıma yapmaktadır.

 

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir