Dumlupınar Üniversitesi Nasıl, Dumlupınar Üniversitesi Hakkında Bilgi

dumluYazımızda Dumlupınar Üniversitesi nasıl, Dumlupınar Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Dumlupınar Üniversitesi ne zaman kuruldu? Dumlupınar Üniversitesi 1992 yılında açılan ve 20 yılın üzerinde geçmişi olan bir üniversitedir.

Dumlupınar Üniversitesi nerededir? Dumlupınar Üniversitesi Kütahya ilinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Öğrenci sayısı 44.000’i bulmaktadır. Yaklaşık 400 öğretim üyesi üniversite bünyesinde görev yapmaktadır.

Kütahya ili İç Batı Anadolu Bölümü’nde yer alan 250.000’in altında nüfusa sahip küçük sayılabilecek bir ilimizdir. Kütahya 5000 senenin üzerinde bir tarihe sahiptir. Şehrin bilinen tarihi Hititlere kadar uzanır. Şehir Osmanlı’ya uzun yıllar başkentlik yapmıştır. Çinileri ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkmaktadır. Dünya’nın en büyük seramik üreticilerini bünyesinde barındıran bir şehirdir. Huzurlu, güvenli, sakin ve trafik sorununun olmadığı bir kenttir. Şehirde yaşamın pahalı olmaması öğrenciler için sevindiricidir. Kütahya sınırını oluşturan alanın yarısından fazlası ormanlarla kaplıdır.

Dumlupınar Üniversitesi fakülteleri Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi’dir.

Dumlupınar Üniversitesi fakültelerinden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tıp Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi ve Teknik Eğitim Fakültesi açılmasına rağmen henüz öğrenci almamaktadır.

Dumlupınar Üniversitesi Enstitüleri Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü’dür.

Dumlupınar Üniversitesi yüksekokulları ise Sağlık Yüksekokulu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’dur.

Dumlupınar Üniversitesi sanayi ile ortak çalışma ve projeler üreten üniversite-sanayi işbirliğine önem veren bir üniversitedir. Ayrıca üniversite Türkiye’nin ve Kütahya’nın en önemli potansiyellerinden olan bor madeninin değerlendirilmesine yönelik yapılan çalışmalara önem vermektedir. Nanoteknolojide de adından söz ettirmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü yöreye has bir değer olan seramiğe yönelik eğitim veren bir bölümdür.

Dumlupınar Üniversitesi Otobüs Kaptanlığı bölümü bu alandaki ilk ve öncü bir bölüm olarak kurulmuştur. Bölüm mezunları elde ettikleri diploma ile çeşitli otobüs firmalarında kolaylıkla iş bulabilmektedir.

Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu önemli başarılara imza atmış bir bölümdür. Olimpiyat madalyalı Aslı Çakır Alptekin Dumlupınar Üniversitesi mezunudur.

Dumlupınar Üniversitesi kampüsü Türkiye’nin en iyi ve modern düzenlenmiş kampüslerindendir. Dumlupınar Üniversitesi şehir merkezinde ve dışında iki kampüse sahip bir üniversitedir. Bunlar Evliya Çelebi Kampüsü ve Germiyan Kampüsü’dür. Kampüslerdeki eksik görülen unsurlar hızla tamamlanmaktadır. Örneğin bölgenin en modern kültür merkezlerinden birisi inşa edilmektedir. Ayrıca modern bir laboratuvar binasının yapımı için anlaşma yapılacaktır. Dumlupınar Üniversitesi öğrenciler için yapılan sosyal mekanların yapımı da kısa sürede tamamlanacaktır. Alışveriş merkezi ve sinema salonlarının yapımı tamamlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin spor yapabileceği alan ve yapılar üniversite bünyesinde yer almaktadır.

Dumlupınar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu kurarak öğrencilerine bir yıl zorunlu yabancı dil eğitimi vermeyi planlamaktadır. Bunun için yapılması düşünülen binanın proje çalışmaları sürmektedir. Ayrıca ikinci yabancı dil öğrenmek isteyen öğrenciler için de bu kursları verebilecek yabancı öğretim üyelerinin alınması planlanmaktadır.

Şehir içindeki Germiyan Kampüsünde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Kütahya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Kütahya Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu yer alır. Bunların dışındaki üniversite birimleri ana kampüs olan merkezden 10 km kadar dışardaki Evliya Çelebi Kampüsü’nde yer alır. Şehir dışındaki kampüsten merkeze ulaşımda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Dumlupınar Üniversitesi meslek yüksekokulları Kütahya’nın ilçelerine dağılmış durumdadır. İkisi sağlık meslek yüksekokulu olmak üzere toplamda 16 meslek yüksekokulu üniversite bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Dumlupınar Üniversitesi nasıl, Dumlupınar Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin barınma olanaklarından bahsedeceğiz. Dumlupınar Üniversitesi yurtlarına baktığımızda kampüs içerisinde üniversitenin 500 kişilik kız yurdunun bulunduğunu görürüz. Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı 500 erkek, 500 kız öğrenci barındırabilecek kapasitede yurtlar bulunmaktadır. Yetersiz olan yurt kapasitesini artırmak amacıyla Kredi Yurtlar Kurumu yeni yurtlar yapacaktır. Ancak şehir içerisinde yer alan çok sayıdaki özel öğrenci yurtları ve apartları ile öğrenciye yönelik yapılmış evler öğrencilerin barınma sorununa çare olmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir