Erzincan Üniversitesi Nasıldır, Erzincan Üniversitesi Hakkında Bilgi

erzincanYazımız Erzincan Üniversitesi nasıldır, Erzincan Üniversitesi hakkında bilgi konusuyla ilgilidir.

Erzincan Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir. 150.000’in altındaki nüfusuyla küçük, huzurlu ve sakin bir şehirdir. Tarihi geçmişi çok eskilere dayanan kent Mengücekli Devleti’ne başkentlik yapmıştır. Tabiatı iyi olan Erzincan; kayak, dağcılık, rafting ve yamaç paraşütü gibi doğa sporlarına uygundur. Ulaşım yönünden avantajlı olan kente hava, kara ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Günümüzde gelişen Erzincan çeşitli alanlarda ürün üreten önemli bir organize sanayi bölgesine sahiptir. Buradaki sanayi kuruluşları ile Erzincan Üniversitesi özellikle son dönemlerde önemli çalışmalar yapmaktadır.

Erzincan Üniversitesi ne zaman kuruldu? Erzincan Üniversitesi 2006 yılında Erzincan’da kurulan bir devlet üniversitesidir. Daha önce Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne bağlı Erzincan kentindeki birimler Erzincan Üniversitesi adı altında toplanmıştır. Kuruluşu 1980’lere dayanan bir Hukuk Fakültesi ile 1960’lı yıllarda kurulan Eğitim Fakültesi gibi köklü fakülteleri de vardır.

Erzincan Üniversitesi fakülteleri Hukuk Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi’dir. Erzincan Üniversitesi öğrenci sayısı 16000 civarındadır. Bunun 800 kadarını mastır ve doktora öğrencileri oluşturur. Türkiye’nin illerinin tamamından öğrenciler Erzincan Üniversitesi’ni tercih etmektedir.

Erzincan Üniversitesi 2012 yılında bir kampüs oluşturmuştur. Bu yerleşke için güzel mekanlar, kapalı alanlar ve öğretim elemanları temin edilmiştir. Erzincan Üniversitesi’nin bir tanesi 1500 kişilik olmak üzere 3 tane büyük spor salonu vardır. Üniversite çok sayıda spor dalı ile ilgilenme olanağını sunmaktadır. Ayrıca olimpik yüzme havuzu da öğrenciler tarafından kullanılabilmektedir. Kampüse 5 fakülte taşınmıştır. Kampüs alanı Erzincan-Sivas karayolunun 10. kilometresinde bulunmaktadır. Şehir merkezinden çok sayıda otobüs kampüs alanına öğrenci taşımaktadır.

Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi 2008 yılında ilk öğrencilerini almıştır. Bu öğrenciler daha önce Erzurum Tıp Fakültesi’nde eğitim görmekteydi. Hastanesi açılan üniversitenin, bu yıl öğrencilerini kendi bünyesinde kabul etmesi planlanmaktadır.

Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkiye’nin en başarılı eğitim fakültelerinden birisidir. 2012 yılında Türkiye’de eğitim fakülteleri arasında birinci olmuştur.

Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi köklü bir fakültedir. Türkiye’nin ilk kurulan Hukuk Fakültelerinden birisidir. Gelişmiş fiziksel mekanlara, kütüphaneye ve alanlarında çok başarılı öğretim üyelerine sahip bir fakültedir. Mezunlarının bir işe yerleşmekte zorlanmadığı Erzincan Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu üniversitenin popüler bölümlerindendir.

Erzincan Üniversitesi yaptığı akademik çalışmaları her yıl artırmakta bu çalışmaların sonucunda ürün elde etmeye çalışmaktadır. Üniversite 2013 yılında Erzincan’daki sanayi ile işbirliğini geliştirmeye yönelik çalışmalara ağırlık vermeye başlamıştır. İşadamları, kamu kurumları ve üniversite bir araya gelerek bu konuda adımlar atılmıştır. Sonuçta bir de çalıştay düzenlenmiştir.

Erzincan Üniversitesi yurtlar açısından da avantajlı bir üniversitedir. Yaklaşık 5000 kişilik Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlar mevcuttur. Ayrıca özel yurtların kapasitesi de 2000’i bulmaktadır. Bunun yanında üniversiteye kısa zaman içerisinde standartları iyi olan yurtlar yapılacaktır.

Erzincan Üniversitesi burs sağlayan bir üniversitedir. Erzincan Kültür Eğitim Vakfı 1000 Erzincan Üniversitesi öğrencisine burs sağlamaktadır. Ayrıca durumu olmayan öğrencilere yemek bursu sağlanmakta, üniversite öğrencilerine üniversitede yarı zamanlı çalışma olanağı sunulmaktadır.

Erzincan Üniversitesi nasıldır, Erzincan Üniversitesi hakkında bilgi konusuyla ilgili yazımızı üniversite ile ilgili son bir bilgi verip sonlandıracağız. Erzincan Üniversitesi’nde eğitim, öğretim, araştırma ve Erzincan ve Türkiye toplumunun gelişmesi için gereken hizmetler sunulmaktadır. Erzincan Üniversitesi Avrupa Üniversiteler Birliği’ne üye bir üniversitedir. Eğitim ve öğretimde bu birliğe uygun kıstasları yerine getirmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir