Erzurum Teknik Üniversitesi Nasıldır, Erzurum Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgi

erzrmYazımızda Erzurum Teknik Üniversitesi Nasıldır, Erzurum Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgi konusunu ele alacağız.

Erzurum büyük ama sakin şehrimizdir. Tarihi ile ün yapmış Selçuklular ve Osmanlılar zamanından kalma çok fazla eserin yer aldığı güzel bir kenttir. Erzurum ulaşım açısından da sıkıntısı olmayan şehirlerimizdendir. Havayolu ve karayolu ile Türkiye’nin her bölgesinden ulaşmak mümkündür.

Erzurum Teknik Üniversitesi ne zaman kuruldu? Üniversite 2010 yılında kurulmuş yeni bir üniversitedir. Türkiye’de 6 teknik üniversiteden birisidir. Güncel olanı takip eden buna göre teknolojik altyapısını ve laboratuvarlarını donatan, modern teknik eğitime uygun proje bazlı uygulamaya dayalı eğitimi hedefleyen bir üniversitedir. ETÜ Türkiye’deki köklü İTÜ, YTÜ ve ODTÜ gibi üniversiteler ile işbirliği yapmaktadır. Bu üniversitelerin öğretim üyeleri ihtiyaç duyulması halinde gereken katkıyı sağlamaktadır. Örneğin geçtiğimiz yıl İTÜ öğretim üyeleri ilk katkıyı sağlamış, ETÜ öğrencilerine belirli bir zaman aralığında ders vermiştir. Ayrıca üniversite, aynı tarihlerde kurulan 7 yeni üniversite yöneticileri ile de sık sık bir araya gelip bilgi paylaşımı yapmakta, gelişim için neler yapılabilir değerlendirmektedir.

Erzurum Teknik Üniversitesi öğrenci sayısı 450 civarındadır. 2012’de ilk öğrencilerini almıştır. Bölümlerin kontenjanlarının düşük olması öğrencilere fayda sağlamaktadır. ETÜ genç öğretim elemanı kadrosuna sahip üniversitelerimizdendir.

Erzurum Teknik Üniversitesi fakülteleri Fen, Edebiyat, Mühendislik ve Mimarlık, Fen, İktisadi ve İdari Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Spor Bilimleri Fakültesi’dir. Ayrıca üniversitenin yüksek lisans için Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri vardır.

Erzurum Teknik Üniversitesi kampüs alanı ve düşünülen gelişim projeleri Türkiye’de yeni açılan üniversitelere örnek gösterilmektedir. Bu sene bu kampüste inşaatı tamamlanan anfileri, kütüphane, yemekhane ve laboratuvarları olan binada öğrenciler ders almaya başlayacaklardır. İki yıl içinde kampüsün önemli bir kısmının tamamlanarak öğrencilerin hizmetine sunulması planlanmaktadır.

Erzurum Teknik Üniversitesi yurtlar için de kampüsünde büyük bir alan ayırmıştır.

Erzurum Teknik Üniversitesi yeni bir üniversite olmasına rağmen öğrencilerinin sosyal gelişimine önem veren bir üniversitedir. Düzenlenen bahar festivalleri bunun bir göstergesidir. Ayrıca Erzurum Olimpiyatları münasebetiyle yapılan tesisler öğrenciler için önemli sosyalleşme seçenekleri sunar. Çeşitli kış sporları Erzurum Teknik Üniversitesi öğrencilerine ücretsiz olarak kurslarda öğretilmektedir.

Erzurum Teknik Üniversitesi Nasıldır, Erzurum Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgi konusunu ele aldığımız yazımızda son olarak üniversitenin önemli bir hedefinden bahsedeceğiz.Erzurum Teknik Üniversitesi Türkiye’de günümüzde sadece İstanbul ve Ankara’da yoğun olarak bulunan ileri teknoloji ve araştırma merkezi kurma hedefi vardır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir