Fırat Üniversitesi Nasıldır, Fırat Üniversitesi Hakkında Bilgi

firatYazımızda Fırat Üniversitesi nasıldır, Fırat Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Fırat ne zaman kuruldu? Fırat Üniversitesi 1975 yılında açılmıştır. Ancak üniversitenin ilk temelleri Yüksek Teknik Okul adı altında 1967 yılında atılmıştır. Türkiye’de köklü bir üniversite olmasından dolayı özellikle çevresinde yeni kurulan üniversitelere önemli katkılar yapmıştır. Bingöl Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Tunceli Üniversitesi gibi üniversiteler zamanında Fırat Üniversitesi’ne bağlı yapıların üzerine kurulmuştur.

Fırat Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Fırat Üniversitesi Elazığ’da bulunan bir devlet üniversitesidir.

Elazığ Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan günümüzde toplam 400.000’i aşan nüfusu ile ulaşmış bir şehrimizdir. Kent milattan önceki yıllarda kurulduğu tahmin edilen Harput şehrinin devamı niteliğinde olan tarihi bir yerleşim alanıdır. Elazığ şehrinin çevresi sularla çevrilidir. Üç tane organize sanayi bölgesi bulunan şehir sanayide gelişim göstermektedir. Elazığ Anadolu’nun ortalarında yer almasından dolayı ulaşımın kolay olduğu bir ildir. Şehre karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşmak mümkündür. İklimi soğuk olmayan Elazığ güzel bir yaşam alanıdır. Kışın farklı bir güzellik sunan şehrin gelişmiş kayak tesisleri vardır.

Fırat Üniversitesi 14 fakültesi, 4 yüksekokulu, 9 meslek yüksekokulu olan bir üniversitedir. Ayrıca üniversiteye bağlı bir konservatuar ve araştırma merkezleri vardır.

Fırat Üniversitesi fakülteleri Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Veteriner Fakültesi’dir.  Fırat Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 32.500 dolayındadır. Üniversitenin öğretim üyesi sayısı ise 800 civarındadır. Akademik kadro yönünden çoğu yeni üniversitenin çektiği sıkıntı Fırat Üniversitesi’nde görülmemektedir.

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akreditasyonunu tamamlamış bölgede bu anlamda önde gelen fakültedir. Elazığ’da gelişmiş sanayi tesislerinin, madenlerin olması Fırat Üniversitesi öğrencilerine uygulama ve staj yapma fırsatı sunmaktadır.

Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Türkiye’nin ilk kurulan ikinci Veteriner Fakültesi’dir. Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi de köklü olan ve akademik kadroları güçlü bir fakültelerdir.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi yaklaşık 1000 yatak kapasitesine sahip bölgeye hizmet veren gelişmiş bir hastaneye sahiptir.

Fırat Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi yeni açılmıştır ve 2013’te öğrenci almayacaktır. Sağlık Bilimleri Fakültesi ise geçmişte yüksekokul olan fakülteye dönüştürülen programdır.

Fırat Üniversitesi Erasmus, Mevlana gibi uluslararası programlara önem veren bir üniversitedir. Bu programlar kapsamında her yıl binlerce öğrenci yurtdışına gönderilmektedir. Bu programlar dışında da üniversitenin çok sayıda yabancı ülke üniversitesi ile işbirlikleri vardır.

Fırat Üniversitesi kampüsü Elazığ şehrinin ortasında yer alır. Büyük ve yeşilin geniş yer kapladığı bir kampüstür. Kampüsün üç giriş kapısının tamamı şehir merkezine açılmaktadır. Kampüs içerisinde alışveriş için olanakların yanında yıl boyunca sosyal, sportif ve kültürel çok sayıda öğrenci katılımlı faaliyet gerçekleştirilmektedir. Kampüs gelişmiş spor alanlarına ve sosyal alanlara sahiptir. Türkiye’nin en büyük kapalı spor salonlarının bir tanesi Fırat Üniversitesi bünyesinde açılacaktır. Kampüs şehrin içinde yer aldığı için aynı zamanda öğrenciler şehir hayatı da yaşayabilir.

Fırat Üniversitesi öğrenci kulübü sayısı 100’ü bulmuştur. Hemen her alanda öğrencilerin sosyal faaliyete katılabileceği bir topluluğu Fırat Üniversitesi bünyesinde bulması mümkündür.

Fırat Üniversitesi yurtlarını incelediğimizde kampüsün içinde 3000 yatak kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlar vardır. Ayrıca öğrenciler üniversite çevresinde bulunan özel yurtlarda da barınabilmektedir. Fırat Üniversitesi şehir merkezinde yer alan bir üniversite olduğu için kampüse yakın kiralık ev bulmak öğrenciler için sorun değildir.

Fırat Üniversitesi nasıldır, Fırat Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin girişimcilik alanındaki çalışmalarından bahsedeceğiz. Fırat Üniversitesi Sanayi Bakanlığı tarafından açıklanan Girişimci Üniversiteler listesinde ilk 50 içerisinde yer almaktadır. Girişimcilik anlamında ve proje üretiminde bölgede önde gelen üniversitedir. Bu alanda daha ön sıralara çıkabilmek adına programlarını günün şartlarına göre güncelleyen, buna ilişkin dersler koyan bir üniversitedir. Üniversitenin Teknokent’i önemli çalışmalar yaparken sürekli eğitim merkezi ve uygulama alanları da yöreye önemli katkılar yapmaktadır.

 

 

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir