Gaziosmanpaşa Üniversitesi Nasıldır, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hakkında Bilgi

gopYazımızda Gaziosmanpaşa Üniversitesi nasıldır, Gaziosmanpaşa Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi ne zaman kuruldu? Gaziosmanpaşa Üniversitesi 1992 yılında açılmıştır.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat’ta kurulan bir devlet üniversitesidir.

Tokat Karadeniz Bölgesi’nde yer alan günümüzde toplam 620.000 nüfusa ulaşmış Samsun, Ordu, Yozgat, Sivas ve Amasya’ya komşu olan sakin ve huzurlu bir şehrimizdir. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi geçmişi zengin olan bir yerleşim alanıdır. Bu medeniyetler Tokat’ta önemli eserler bırakmışlardır. Selçuklu ve Osmanlı döneminde Anadolu’nun en önemli kültür ve ticaret merkezlerinden birisi olmuştur. El sanatları, yemek kültürü, bilimsel geçmişi önemli olan kent olan Tokat aynı zamanda geçmişte önemli medreselerin kurulduğu bir şehirdir. Şehir içinde ulaşım problemi yoktur. Tokat ayrıca önemli doğal güzelliklere sahip bir kenttir. Bunun yanında kent su sporlarına uygun önemli nehirlere sahiptir.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi 9 fakültesi, 8 yüksekokulu, 15 meslek yüksekokulu olan bir üniversitedir.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi fakülteleri Fen-Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi’dir. Gaziosmanpaşa Üniversitesi hemen her alanda öğrenci kabul eden bir üniversitedir. Gaziosmanpaşa Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 23.000 dolayındadır. Üniversitenin öğretim üyesi sayısı ise 400 civarındadır. Bu öğretim üyelerinden önemli bir kısmı yurtdışında yüksek lisans ve doktora eğitimi almıştır.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi neredeyse tüm mühendislik programlarını açsa da yeterli altyapıya ve öğretim üyesi sayısına ulaştığı bölümlere öğrenci kabul etmektedir.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrenci kongreleri düzenlemiştir. Bu kongreler öğrenciler tarafından akademisyenlerin rehberliğinde gerçekleştirilmiştir.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2013 itibarıyla ilk öğrencilerini alacaktır.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu içerisinde iki programda öğrenciler kabul edilmektedir. Buradaki programlara kabul almak için öğrencinin üniversite sınavındaki başarısının yanında üniversiteye gelene kadar katıldığı sportif faaliyetler ve aldığı başarılar da önemli olacaktır. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu başarılı sporcular yetiştiren bir yüksekokuldur. Üniversite mezunları ulusal ve Akdeniz Olimpiyatları gibi uluslararası organizasyonlarda önemli başarılar elde etmişlerdir.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi burslar açısından incelendiğinde başarılı öğrencilere çeşitli imkanların verildiği görülmektedir. Her bölüme ilk üç sırada yerleşen öğrencilere üniversitedeki yabancı dil kursları ücretsiz olarak verilmektedir. Ayrıca üniversitede verilen yemeğin fiyatı da uygundur.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi programlarını kazanan öğrencilere bir oryantasyon programı sunmaktadır. Bu program kapsamında öğrencilere Tokat kenti ve buradaki değerler de anlatılmaktadır.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Türkiye’de üzerinde durulması gereken konularda bilgi ve fikir yürütülmesine yönelik çalışmalar yapan bir üniversitedir. Örneğin son dönemlerde üstün zekalı çocuklar üzerine Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin aktif olarak katkı sağladığı bir çalıştay düzenlenmiştir.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ar-Ge ile ilgili projelere önem vermiş bununla ilgili altyapının geliştirilmesini sağlamıştır. Ayrıca üniversite bu hususta çeşitli projelerden ödül almış başarılı öğretim görevlilerini bünyesinde barındırır. Bu çalışmalar sonucunda Gaziosmanpaşa Üniversitesi 2013 yılında Sanayi Bakanlığı tarafından yapılan Yenilikçi ve Girişimci Üniversiteler listesine girebilmiştir. Ayrıca üniversitenin tamamlanma aşamasında Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi vardır. Tokat Teknopark’ın kurulumu da yakında tamamlanacaktır. Bu sayede üniversite ve sanayici daha etkin birlikte çalışabilecektir.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi nasıldır, Gaziosmanpaşa Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin yerleşkesinden bahsedeceğiz. Gaziosmanpaşa Üniversitesi kampüs olarak birisi Tokat merkezde Ali Şevki Erek Yerleşkesi diğeri merkezden 10 km kadar mesafedeki Taşlıçiftlik yerleşkesi olmak üzere iki ana kampüse sahiptir. Ali Şevki Erek kampüsü sağlıkla ilgili bölümlerin yer aldığı yerleşkedir. Gaziosmanpaşa Üniversitesi yüksekokulları ve meslek yüksekokulları Tokat merkez ve ilçelerinde bulunmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir