Giresun Üniversitesi Nasıldır, Giresun Üniversitesi Hakkında Bilgi

Yazımızda Giresun Üniversitesi nasıldır, Giresun Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Giresun, doğal güzellikleriyle yeşilin ve mavinin egemen olduğu küçük ve huzurlu bir Karadeniz ilimizdir. Yaylaları ve Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası ile turizm potansiyelinin yüksek olduğu şehirdir. Kirazı ve kaliteli fındığı ile meşhurdur.

Giresun Üniversitesi ne zaman kuruldu? Giresun Üniversitesi 2006 yılında açılmıştır. 2006 yılı öncesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı olarak hizmet veren bir üniversite idi.

Giresun Üniversitesi 2013 yılı itibarıyla 10 fakültesinde, 11 yüksekokulunda, 4 uygulamalı bilimler okulu ve 1 devlet konservatuarında 30000’i aşan öğrencisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye’nin her bölgesinden öğrenciler Giresun Üniversitesi’ni tercih etmektedir. Bunun yanında, yükseköğretimde uluslararası olma stratejisini benimsemiş ve uygulamaya koymuş bir üniversitedir. 14 farklı ülkeden öğrenciler bu üniversitemizi tercih etmiştir. Bu öğrencilerin sayısı 100’ü bulmaktadır. Giresun Üniversitesi’nde yaklaşık 600 akademisyen görev yapmaktadır.

Giresun Üniversitesi kampüsü nasıl? Giresun Üniversitesi aslında bir kampüs alanında sınırlı kalmamış bir üniversitedir. Üniversitenin üç adet yerleşkesi bulunmaktadır.  Tüm yerleşkelerinde deniz ve orman manzarası hakimdir.

Giresun Üniversitesi yerleşkeleri nelerdir? Giresun Üniversitesi yerleşkeleri şehir merkezinde yer alır. Bu yerleşkeler Güre Yerleşkesi, Gazipaşa Yerleşkesi ve Nizamiye Yerleşkesidir. Giresun küçük bir şehrimiz olduğu için ulaşım problemi yoktur.

Giresun Üniversitesi hızlı büyüyen bir üniversitedir. 2013 yılında TOKİ ile yapılan anlaşma kapsamında 8000’in üzerinde öğrenciye hizmet verebilecek standartları yüksek fakülteler kısa bir süre içinde tamamlanacaktır.

Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Giresun Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bir ilçede yer alması Türkiye’de bu fakülteler açısından az rastlanır bir durumdur. İletişim Fakültesi Tirebolu ilçesinde, Güzel Sanatlar Fakültesi Görele ilçesinde yer alır. Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlilerinin kalitesi açısından iddialı bir fakültedir.

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Sivas Üniversitesi’nde eğitim almaktaydı. 2013 yılı itibarıyla artık Tıp Fakültesi Öğrencileri Giresun merkezinde yer alan yerleşkede eğitim alabilecekler.

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde özellikle PDR bölümü Türkiye’de üst sıralarda tercih edilen bir bölümdür.

Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuarı uluslararası bir konservatuardır. Hocalarından bir kısmı dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiştir.

Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi yeni açılan bir fakültedir. Uzun yıllar altyapısı için çalışılmış, gereken akademisyenler sağlanmıştır. Yüksekokulları tercih eden öğrenciler rahat bir biçimde bu fakülteye dikey geçişlerle geçebileceklerdir.

Giresun Üniversitesi yeni açılan fakültelerden diğerleri Giresun Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi ve Giresun Üniversitesi Dişçilik Fakültesi’dir.

Giresun Üniversitesi yurtlara öğrencinin konaklama sorununun olmaması için önem veren bir üniversitedir. Bunun için Kredi Yurtlar Kurumu’na alan tahsis etmiştir.

Giresun Üniversitesi uluslararası sempozyumlarla üniversitenin ismini duyurmaktadır. Dünya’nın en iyi üniversitelerinden öğretim üyelerini bir çalışma ortamında ağırlama kapasitesi olan bir üniversitedir.

Giresun Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında öğrencilerini yurtdışına gönderme adına başarılı üniversitelerimizdendir. Şu ana kadar 250’den fazla öğrenci yurtdışına gönderilmiştir. Geri dönen öğrencilerin de Avrupa’da başarılı oldukları görülmüştür. Bu, üniversitede verilen eğitimin uluslararası düzeyde yeterli olduğunu göstermektedir.

Giresun Üniversitesi öğrenci toplulukları açısından gelişmiş bir üniversitedir. 50’nin üzerinde öğrenci topluluğu aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Giresun Üniversitesi bu topluluklar vasıtasıyla sosyal sorumluluk projeleriyle de ön plana çıkan bir üniversitedir. Bu kulüpler bunun yanında bilimsel çalışma aktivitelerini çeşitli organizasyonlar vasıtasıyla gerçekleştirmektedir.

Giresun Üniversitesi nasıldır, Giresun Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımıza üniversite ile ilgili önemli bir bilgi daha verip son noktayı koyacağız. Giresun Üniversitesi Kafkas Üniversiteler birliğine üye üniversitelerimizden birisidir. Bu kapsamda yeni olan Mevlana Programı kabul edilmiştir. Bu programı aktif olarak uygulama adına Giresun Üniversitesi çalışmalarını hızlı bir biçimde sürdürmektedir. Asya ve Avrupa’da belirli üniversitelerle yapılan anlaşmalar neticesinde öğrenciler anlaşmalı üniversitelerde de belirli bir süre eğitim görecek ve çift diploma ile mezun olabileceklerdir.

You may also like...

1 Response

  1. şebinli diyor ki:

    şebinkarahisarın kaderiyle oynayan Giresun bizim üniverste şivasta kalsaydı şimdi fakülte olmuştu tekrar sivisa bağlanmak istiyoruz biz zaten giresunla bir alakamız yok bizim yo-öre sivas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir