Hakkari Üniversitesi Nasıl, Hakkari Üniversitesi Hakkında Bilgi

hakkariYazımızda Hakkari Üniversitesi nasıl, Hakkari Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele alacağız.

Hakkari Türkiye’nin en doğusunda yer alan küçük illerimizdendir. Doğal güzellikleri ve yaylaları ile bilinir. Irak ve İran’la sınırı olan, dağlık bir alanda konumlanmış, doğa turizmi potansiyeli yüksek olan bir ildir. 250.000’in üzerinde nüfusa sahiptir. Ulaşımı geçmişte zor olan şehre ulaşım Yüksekova’da yapılan havaalanının 2013 sonunda tamamlanmasıyla kolaylaşacaktır. Hakkari ili sosyal olanakları kısıtlı olsa da öğrencilere çalışmaya odaklanma ve kendi konusunda çok başarılı olup başka konularda uzmanlaşma fırsatı sağlayan bir şehirdir. Kayak yapmayı sevenler için Hakkari önemli bir şehirdir. Hakkari’de Haziran ayına kadar kayak yapma imkanı vardır. Hakkari Üniversitesi öğrenci toplulukları bu tip aktiviteleri organize etmektedir.

Hakkari Üniversitesi ne zaman kuruldu? Hakkari Üniversitesi 2008 yılında kurulmuş bir üniversitedir. Geçmişte Van 100. Yıl Üniversitesi’ne bağlı iken 2008 itibarıyla resmen kurulmuştur. 4 yıllık lisans bölümleri 2013’te ilk mezunlarını vermiştir.

Hakkari Üniversitesi fakülteleri Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi’dir. Hakkari Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi henüz aktif değildir.

Hakkari Üniversitesi kampüsü henüz inşaat halindedir. Yapılacak yerleşkede bir üniversitede olması gereken her şey düşünülmüştür. Spor sahaları, sosyal alanlar, tenis kortları proje içinde yer almaktadır. Ayrıca proje kapsamında Kredi Yurtlar Kurumu da 1000 kişilik bir yurt yapacaktır.

Hakkari Üniversitesi bahar şenlikleri kapsamında değişik üniversitelerden öğrencilerin katıldığı renkli bir organizasyon gerçekleştirmiştir. Farklı illerden gelen öğrenciler misafirperver Hakkari şehri insanlarının evlerinde kalmışlardır.

Hakkari Üniversitesi Mevlana Programı kapsamında özellikle İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik Arap coğrafyasında yer alan üniversitelerle ikili anlaşmalar yapmaktadır.

Hakkari Üniversitesi öğrencilerinin bir kısmı 2013 yılından önce Adana Çukurova Üniversitesi’nde eğitim görmekteydi. 2013 itibarıyla artık Hakkari Üniversitesi öğrencileri Hakkari’de okuyacaktır.

Hakkari Üniversitesi özellikle çevresinde yer alan Irak, İran ve Nahcivan öğrencilerinin talep ettiği bir üniversitedir. Üniversite kampüs yapılanmasını tamamlamasının ardından bu tip taleplere cevap verebilecek böylece uluslararası olma yolunda ilerleyecektir.

Hakkari Üniversitesi nasıl, Hakkari Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele aldığımız yazımızda son olarak Hakkari’de konaklama imkanlarından bahsedeceğiz. Hakkari Üniversitesi’ni tercih eden öğrenciler devlet yurtlarında, özel yurtlarda veya evlerde kirada kalabilmektedir. Hakkari’deki devlet yurdunun kapasitesi 500 kişiliktir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir