Harran Üniversitesi Nasıldır, Harran Üniversitesi Hakkında Bilgi

harranYazımızda Harran Üniversitesi nasıldır, Harran Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Harran Üniversitesi ne zaman kuruldu? Harran Üniversitesi 1992 yılında açılmıştır. Üniversite dünyanın bilinen en eski üniversitelerinden birinin kurulduğu yerleşim yeri olan Harran ismini almıştır. Aslında üniversitenin temelleri 1970’lerde kurulan bir meslek yüksekokul ile atılmıştır. Ardından bölgedeki diğer büyük üniversiteler olan Dicle Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi’ni Şanlıurfa’da açmıştır. 1992’de üniversitenin kurulmasıyla önceden açılan programlara yenileri de eklenerek büyümüştür.

Harran Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Harran Üniversitesi Şanlıurfa’da kurulan bir devlet üniversitesidir.

Şanlıurfa Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan yaklaşık 500.000 nüfuslu tarih boyunca çok sayıda gelişmiş medeniyete ev sahipliği yapmış sakin ve huzurlu bir şehrimizdir. Bilinen en eski höyüklerden olan Göbeklidağ Höyüğü il sınırları içerisindedir. Medeniyetin başladığı yer olan Şanlıurfa Dünya’da ilk tarım faaliyetinin gerçekleştirilği yerdir. Üç ilahi dinde adı geçen peygamber Hz. İbrahim’in doğum yeri olarak kabul edilen kent 10 peygamberin yaşadığı Peygamberler Şehri ismi ile bilinir. Bunun yanında zengin mutfak kültürü olan özel bir şehirdir. Büyük şehirlerde görülen hayat pahalılığı ve trafik sorunu yoktur. Şehre ulaşım hava ve karayolu ile Türkiye’nin her yerinden kolaylıkla sağlanabilir. Kış şartlarının ağır olmadığı kentte yakacak masrafının düşük olması öğrenciler açısından önemli bir avantaj sağlar.

Harran Üniversitesi fakülte sayısı 10, yüksekokul sayısı 5, meslek yüksekokul sayısı 11 tanedir. Ayrıca üniversiteye bağlı 1 devlet konservatuvarı bulunmaktadır.

Harran Üniversitesi fakülteleri Ziraat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve Veteriner Fakültesi’dir. Bu fakültelerde yabancı uyruklu yaklaşık 50 öğrenci eğitim görmektedir. Harran Üniversitesi öğrenci sayısı ise 18.000’e ulaşmıştır.

Harran Üniversitesi Sağlık eğitimi altında Türkiye’de sayılı olan Perfüzyonluk ve Optisyenlik gibi bölümler açmıştır.

Harran Üniversitesi Dünya’da ilk tarımın gerçekleştiği yerleşim yerinde kurulmasından dolayı Ziraat Fakültesi’ne büyük önem vermektedir. Dünya’da tarımda gelişmiş ülkelerin önde gelen üniversiteleriyle birlikte çalışmalar sürdürülmektedir. Ayrıca Türkiye’de farklı illere gidip çalışan tarım işçilerinin sorunlarına yönelik üniversitenin önemli çalışmaları vardır. Çeşitli bakanlıklar ve üniversitelerle bu hususta birlikte çalışılmaktadır. Bunun yanında üniversiteye bağlı Türkiye’de kurulmuş ilk tematik teknopark vardır. Burada tarım ağırlıklı çalışmalar yapılmaktadır. Buna ek olarak üniversitenin merkez laboratuvarlarında her türlü biyoteknolojik Ar-Ge çalışması yapılabilmektedir. Bölgede üniversitenin sahip olduğu alanlarda bölgede yetişemeyeceği düşünülen ürünlerin sulama imkanının getirilmesi sonucu yetiştirilebildiği kanıtlanmıştır.

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türkiye’nin bu alanda en iyi fakültelerindendir. Öğretim üyesi sayısı ve kampüsteki yerleşim alanı açısından avantajlıdır. Geçmişi üniversitenin kuruluşundan öncesine dayanan bir fakültedir.

Harran Üniversitesi kampüsleri şehrin farklı yerlerinde toplam 5 yerdedir. Fakültelerin büyük bölümü Şanlıurfa-Mardin karayolu üzerindeki Osmanbey Yerleşkesinde bulunur. Osmanbey Yerleşkesi şehirden 30 km kadar uzaktır. Veteriner Fakültesi ve meslek yüksekokulu ise Eyyübiye Kampüsündedir. Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tıp Fakültesi Yenişehir Yerleşkesinde bulunur. Harran Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Şair Nabi Yerleşkesinde bulunur.

Harran Üniversitesi kurulduğu coğrafyanın güneş bakımından zengin olmasından dolayı güneş enerjisinin ülkemizde daha etkin kullanımına ilişkin çalışmalar yürütmektedir. Bu konuda Dünya’da lider üniversitelerle anlaşmalar ve işbirliği yapılmaktadır.

Harran Üniversitesi öğrenci kulüpleri sayısı 10’un üzerindedir. Üniversite öğrenciye yönelik çeşitli spor faaliyetlerinin düzenlenmesine önayak olmaktadır. Bunun yanında Harran Üniversitesi yaptığı çalışmalara öğrencileri en çok dahil eden üniversitelerden birisidir. Örneğin üniversitenin sahip olduğu bir uygulama oteli vardır ve ilgili öğrenciler burada uygulama yapabilmektedir. Üniversite spor tesisleri bakımından bölgenin en iyi üniversitelerindendir. Harran Üniversitesi’nde yapay bir gölet, kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu, açık spor alanları yer almaktadır.

Harran Üniversitesi radyo kanalı olan bir üniversitedir. Ayrıca üniversite bölgesel çapta yayın yapan bir televizyon kanalına da sahiptir. Bu tür kitle iletişim araçları daha çok eğitim amaçlı kullanılmak üzere açılmıştır.

Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü 1000 öğrenci kapasiteli, Şehir merkezi ve Eyyübiye’de 1500 kişi kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlara sahiptir. Osmanbey Kampüsü içerisindeki yurtlar yeni yapıldığı için yenidir ve iki kişilik odalara sahiptir. Ayrıca şehir merkezinde ve Şair Nabi Kampüsünde kız öğrencilere yönelik yurtlar mevcuttur. İlde kiralar yüksektir.

Harran Üniversitesi nasıldır, Harran Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversiteyi yeni kazananlara üniversitenin sağladığı bir imkandan bahsedeceğiz. Harran Üniversitesi üniversiteyi tercih edip kazanan öğrencilere kayıt zamanında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Üniversiteye kayıt için faklı şehirlerden gelen öğrenciler otogardan alınıp kayıt merkezine 3 gün boyunca taşınmaktadır. Kayıt için ailesi ile birlikte şehre gelip barınma sorunu yaşayan öğrenciler için geçici olarak konaklama imkanı sağlanmaktadır.

You may also like...

1 Response

  1. Aysel diyor ki:

    Bende bu yil kazandim bakalim nasil olacak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir