Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Nasıl, Mustafa Kemal Üniversitesi Hakkında Bilgi

hatayYazımızda Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi nasıl, Mustafa Kemal Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Hatay bir buçuk milyonu aşan nüfusuyla kalabalık sayılabilecek ipek yolunun üzerinde yer alan bir Akdeniz kentidir. Farklılıklara hoşgörüsü ile tüm dünyada bilinen şehrimizdir. Hatay’da 3 din ve çeşitli mesheblerden ve kültürlerden insanlar barış içinde yaşamaktadır. Ayrıca il ticari değeri yüksek tarım ürünlerinin yetiştiği bereketli topraklara sahiptir. Hayatın pahalı olmadığı yeşilin hakim olduğu ilde iklim şartları da yaşam için elverişlidir.

Mustafa Kemal Üniversitesi ne zaman kurulmuştur? Mustafa Kemal Üniversitesi 1992 yılında kurulmuş Hatay’da bulunan köklü ve altyapısı sağlam olan üniversitedir.

Mustafa Kemal Üniversitesi fakültelerinin sayısı 14’ü bulmuştur. Ayrıca üniversitenin 3 enstitüsü, 6 yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı, 18 meslek yüksekokulu, 20 araştırma ve uygulama merkezi, 1 sağlık uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Mustafa Kemal Üniversitesi öğrenci sayısı 32.500’dür.

Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve Mühendislik Fakültesi Hatay’ın enerji ve demir çelik alanlarındaki üstünlüğünden gücünü alarak gelişim göstermektedir. Üniversitenin üniversite-sanayi iş birliğine yönelik attığı adımlar vardır. Bu sayede öğrenciler iyi yerlerde staj ve iş imkanı bulabilmektedir. Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji Fakültesi ilk öğrencilerini 2013’te alacaktır. Mustafa Kemal Üniversitesi mühendislik bölümleri sırasıyla İnşaat, Makine, Elektronik, Bilgisayar ve Petrol-Doğalgaz Mühendisliğidir.

Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Hatay’ın tarım alanındaki potansiyelini verimli bir biçimde değerlendirmek için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Tarıma dayalı teknolojilerin uygulanması üniversitenin önem verdiği bir konudur.

Mustafa Kemal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2013 itibarıyla ilk öğrencilerini alacaktır.

Mustafa Kemal Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü İskenderun’daki Turizm Yüksekokulu’nda açılmıştır. 2013 itibarıyla öğrenci alacaktır.

Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay’ın 17 farklı yerinde yerleşkesi olan bir üniversitedir. Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsü ana yerleşkedir ve Amik Ovası’nda, Hatay’a 15 km mesafede yer alır. Bu ana kampüste Tıp, İktisadi ve İdari Bilimler, Su Ürünleri, Veterinerlik, Fen Edebiyat, Ziraat, Diş Hekimliği ve Eğitim Fakültesi yer almaktadır. Mustafa Kemal Üniversitesi İskenderun kampüsünde ise Mühendislik Fakültesi yer alır.

Mustafa Kemal Üniversitesi çit anadal ve yandal programları olan bir üniversitedir. Çift anadal sayesinde öğrenciler iki farklı bölümün diplomasını alarak mezun olabilmektedir.

Mustafa Kemal Üniversitesi gelişmiş spor ve kültürel etkinlik ortamları, olimpik yüzme havuzu ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği alışveriş merkezi ve restoranların olduğu bir üniversitedir.

Mustafa Kemal Üniversitesi Avrupa Üniversiteler Birliği’ne ilk üye olan üniversitelerimizden birisidir. Mustafa Kemal Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında her yıl 100’ün üzerinde öğrencisini Avrupa’nın farklı yerlerindeki üniversitelere göndermektedir.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi nasıl, Mustafa Kemal Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin yurt olanaklarından bahsedeceğiz. Mustafa Kemal Üniversitesi yurt imkanları açısından KYK yurtları ile önemli oranda öğrenciye barınma imkanı sunmaktadır. Ayrıca ana kampus çevresinde ve Hatay ilinin çeşitli yerlerinde özel yurt imkanı da vardır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir