Iğdır Üniversitesi Nasıl, Iğdır Üniversitesi Hakkında Bilgi

igdir_universitesiYazımız Iğdır Üniversitesi nasıl, Iğdır Üniversitesi hakkında bilgi konularında bilgi vermektedir.

Iğdır Türkiye’nin en doğusunda yer alan ilimizdir. İran, Nahcivan ve Ermenistan’a komşudur. Türkiye’de Güneş ilk Iğdır’da doğar. İklim açısından çevresindeki illere göre rakımı daha düşük olduğu için daha sıcak olan bir ilimizdir. Ülkemizin en büyük dağı olan Ağrı Dağı’nın bir kısmı Iğdır sınırları içinde kalır. Ağrı Dağı’nın doğal güzelliği altında coğrafi açıdan önem kazanmış güzel bir kentimizdir. Iğdır ovaları çok bereketlidir. Türkiye’de yetişebilen sebze meyve ve tahılların hemen hepsi bu kentimizde yetişir. Iğdır bir zamanlar pamuk üretiminin yapıldığı bir kentti. Bu nedenle Doğu’nun Çukurova’sı olarak adlandırılmıştır. Iğdır, tarihi ve kültürüyle çok özel bir ildir. Faklı kültürden insanların bir arada yaşadığı hoşgörü ortamının olduğu Iğdır güvenlik sorununun olmadığı bir şehrimizdir.

Iğdır Üniversitesi ne zaman açıldı? Uzun yıllar Kars Kafkas Üniversitesi’ne bağlı üniversitenin temelini oluşturan bir Meslek Yüksekokulu il sınırları içerisindeydi. 2008’de bir de Ziraat Fakültesi açılmıştı. Iğdır Üniversitesi’nin 2008 yılında kurulmasıyla bu bölümler üniversiteye dahil olmuştur. Şu anda yaklaşık 3500 öğrenci üniversitede öğrenimini sürdürmektedir. Bu öğrencilerin çoğu meslek yüksekokulunda okumaktadır. Bunun yanında 200 civarında yüksek lisans eğitimi alan öğrencisi vardır. Çoğunluğu Doğu Anadolu Bölgesi’nden olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinden öğrenciler Iğdır Üniversitesi’ni tercih etmektedir. 2013 yılında ilk defa yabancı öğrenci alacaktır.

Iğdır Üniversitesi fakülteleri nelerdir? Şu anda Iğdır Üniversitesi’nde 7 tane fakülte bulunmaktadır. Bunların 3 tanesi faal olarak çalışmakta diğerleri ise henüz öğrenci almamaktadır. En büyük aktif fakülte Ziraat Fakültesi’dir. Iğdır çok verimli ovalara ve iyi bir iklime sahip bir ilimiz olduğundan ticari getirisi yüksek ürünlerin de yetişebileceği bir kentimizdir. Ziraat Fakültesi ile tarım ve hayvancılık potansiyeli yüksek olan ilimizin bu potansiyelini değerlendirme amacı vardır. Bu fakültede 50 civarında öğretim görevlisi hizmet vermektedir. Bu sayı üniversite genelinin yarısından fazlasını oluşturur. Üniversitenin bu fakülte için uygulamaların gerçekleştirilebileceği tarımsal araştırma ve uygulama çiftliği vardır. Burada öğrenciler bitirme projelerini uygulamalı olarak yapabilmektedir. Bunun yanında Mühendislik Fakültesi’nde Gıda Mühendisliği bölümü bulunmaktadır. Ayrıca İlahiyat Fakültesi de öğrenci almaktadır. Üniversite kampüsü tamamlanınca diğer dört fakülte de aktif hale getirilecektir. Böylece öğrenci sayısı 10000’lere ulaşabilecektir.

Iğdır Üniversitesi Meslek Yüksekokulları hangileridir? Teknik Bilimler MYO, Sağlık Hizmetleri MYO ve Beden Eğitimi MYO bulunmaktadır. Özellikle Sağlık Hizmetleri MYO mezunları mezun olduklarında iş arama sıkıntısı yaşamamaktadır.

Iğdır Üniversitesi kampüsü nasıldır? 2008 yılında şehrin merkezine yakın bir alanda kampüs inşaatına başlanmıştır ve bugün burada eğitim verilmektedir. Ancak asıl kampüs Ağrı dağı eteklerinde şehrin merkezinden daha yüksek bir konumda serin ve harika bir doğal güzelliği olacak şekilde 2-3 yıl içinde açılacaktır.

Iğdır Üniversitesi yurtları nerelerdir? Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı 500’ü kız öğrenciler, 500’ü erkek öğrenciler için olmak üzere yaklaşık 1000 yatak kapasiteli bir yurt Iğdır’da hizmet vermektedir. Diğer öğrenciler şehirdeki evlerde kirada kalmaktadır. Üniversite öğrencileri merkezdeki okullarına yürüyerek ulaşabilmektedir.

Iğdır Üniversitesi Erasmus programı kapsamında 18 Avrupa üniversitesiyle anlaşma yapmıştır. Bu kapsamda ilk öğrencilerini 2014 yılı içerisinde yurtdışına gönderecektir. Her öğrenciye atanan danışman hocalar bu konularda öğrencilere yardımcı olmaktadır.

Iğdır Üniversitesi bahar şenliklerinde 2012 yılında Mustafa Ceceli gibi büyük isimleri getirmiştir. Bu etkinliklerle bölge halkına da fayda sağlamaktadır.

Iğdır Üniversitesi öğrenci kulüpleri açısından zengin bir üniversitedir. 23 tane öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Bu kulüpler çok aktif çalıştıklarından hemen hemen her hafta bir etkinlik düzenlenir.

Iğdır Üniversitesi nasıl, Iğdır Üniversitesi hakkında bilgi konularında bilgi veren yazımızı önemli son bir şeye değinip bitireceğiz. Iğdır Üniversitesi Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin kurucusu olan üniversitemizdir. Toplamda 58 üniversite bu birlik içerisinde yer alır. Türkiye ile beraber Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Nahcivan ve İran Üniversiteleri’nden bazıları bu birliğe üyedir. Bu birlik her yıl farklı bir yerde toplanıp önemli kararlar almaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir