İstanbul Medeniyet Üniversitesi Nasıldır, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hakkında Bilgi

image001Yazımız İstanbul Medeniyet Üniversitesi nasıldır, İstanbul Medeniyet Üniversitesi hakkında bilgi konusu ile ilgilidir.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ne zaman kuruldu? İstanbul Medeniyet Üniversitesi 2010 yılında kurulmuştur. Üniversitenin kuruluş amaçları arasında bir araştırma üniversitesi olmak vardır. Bu amaçla lisansüstü eğitimi ön planda tutma ve lisans kontenjanını fazla artırmama yönelimi vardır. Hemen her alanda fakültesi bulunan üniversite geleceğe yön veren insanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir. Uluslararası üniversite olma yolunda ilerlemek isteyen üniversitede en az yüzde 30 İngilizce okutulmaktadır.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi devlet üniversitesi mi? İstanbul Medeniyet Üniversitesi İstanbul’da kurulan devlet üniversitelerinden birisidir. İstanbul’daki 9. Devlet üniversitesidir.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi fakülteleri 11 tanedir. Bunlar: Tıp Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Turizm Fakültesi ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’dir.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi 2012 yılında ilk öğrencilerini almıştır. Edebiyat Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin bazı bölümlerine öğrenci alınmıştır.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğrencilerinin yabancı dil hususunda eksiklerini kapatmak amacıyla zorunlu hazırlık eğitimi vermektedir. Eğitimin verildiği Yabancı Diller Yüksekokulunda yabancı okutmanlar da hizmet vermektedir. Ayrıca öğrenciler bölümlerine gittiklerinde mesleki İngilizce dersi almaktadır.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi üniversitenin kurulmasıyla birlikte akademik kadrosu oluşturulmaya başlayan fakültedir. Acele davranılmayıp nitelikli, araştırmacı kimliği olan öğretim üyeleri seçilmiştir. Alınan öğretim üyeleri müfredatı oluşturup modern eğitim tekniklerini incelemişlerdir. Fakülte Türkiye’nin önemli hastanelerinden Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ortak çalışmaktadır. Bu ortaklık sayesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri bu hastanede araştırma, eğitim ve hizmet çalışmaları yapabilmektedir. Hastanenin büyük olması öğrencilerin tecrübelerini artırıcı bir unsurdur. Ayrıca yenileme projesi kapsamına alınan hastane gelecekte modern bir üniversite hastanesine dönüştürülecektir.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi henüz aktif olmayan ve öğrenci almayan bir fakültedir.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ezbere dayalı klasik öğrenme metotlarını yetersiz bulmakta aktif ve probleme dayalı eğitime önem vermektedir. Bu sistemde küçük gruplar verilen bir vaka üzerine tartışıp, araştırıp, sorgulayıp sonuca ulaşırlar. Öğrenciler tüm sorunlara bu şekilde yaklaştıklarında özgüveni yüksek bireyler şeklinde mezun olabilecektir. Nicelikten çok niteliği ön planda tutan üniversitenin az sayıda öğrenciye nitelikli eğitim verme şeklinde bir hedefi vardır.

Türkiye’nin hemen her konuda en gelişmiş ili olan İstanbul’da bulunması İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin değerini artırmaktadır. Bunun farkında olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğrencilerinin bu imkandan faydalanmasını sağlamak için eğitim müfredatının içerisine İstanbul ile ilgili zorunlu dersler koymuştur. Ayrıca il içinde zaman zaman kültür gezileri yapılarak dersin uygulamalı olması sağlanacaktır. Bu sayede öğrenciler yalnız kendi alanlarında değil edebiyat, tarih, kültür ve sanat alanlarında da gelişmiş birer birey olacaklardır. Bunun yanında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi kişilerin bilimle ilgili eğitim almadan önce felsefeyi ve bilim tarihini bilmesini, ancak sorgulanan bilginin dikkate alınmasını önemsemektedir. Bu nedenle üniversitede verilen diğer zorunlu dersler Bilim Tarihi, Bilim Felsefesi, Bilim ve Teknoloji ile ilgilidir. Yine üniversitenin kuruluş amacı ve ismi ile paralel bir şekilde zorunlu İnsan ve Medeniyet dersi üniversitede okutulmaktadır. Ayrıca sosyal hayata öğrencilerin hazırlanmasına yönelik Toplum ve Etik ile Sağlıklı Yaşam zorunlu dersleri verilmektedir.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi nasıldır, İstanbul Medeniyet Üniversitesi hakkında bilgi konusu ile ilgili yazımızda son olarak üniversitenin kampüsünden bahsedeceğiz. İstanbul Medeniyet Üniversitesi yerleşkesi Göztepe’de bulunmaktadır. Merkezi bir noktada yer alması ulaşım açısından da avantaj sağlamaktadır. Lisans öğrencileri burada öğrenim görecektir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir