İTÜ Nasıl Bir Üniversite, İstanbul Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgi

mezuniyetYazımız İTÜ nasıl bir üniversite, İstanbul Teknik Üniversitesi hakkında bilgi konularını içeriyor.

240. yaşını kutlayan üniversitedir. 1773 yılında kurulmuştur. 1944 yılında Teknik Üniversite adını almıştır. Mühendislik, mimarlık gibi teknik bölümlerinin yanında müzik okulu da vardır. İTÜ’de 13 fakülte, 40’ın üzerinde bölüm vardır. Lisansta 21000 civarında öğrenci, yüksek lisans ve doktorada ise 8000 civarında öğrenci öğrenimini sürdürmektedir. 800 kadar yabancı öğrenci de üniversitede öğrenimini sürdürmektedir. Bunların bir kısmı Avrupa’dan Erasmus programı ile gelen öğrencilerdir. Özellikle Almanya ve İtalya’dan öğrenciler İTÜ’yü tercih etmektedir. Üniversite her yıl 4000 civarında öğrenci almaktadır.

İTÜ’yü tercih etmek isteyip de İstanbul faktörü nedeniyle vazgeçen öğrenciler vardır. Bu durumdaki öğrencilerin İstanbul Teknik Üniversitesi’nin son derece güvenli bir kampüsü olduğunu bilmesinde fayda var. Ayrıca İstanbul insanların kişisel gelişimlerinde büyük rol oynayabilecek bir şehirdir. Bunun yanında iş dünyasının önemli bir bölümü de İstanbul’dadır. Sosyal olanakları ve spor olanakları Türkiye’de en gelişmiş il de İstanbul’dur. İTÜ’de ise 40000 metrekareye yayılmış kapalı ve açık spor salonları vardır. Kapalı yüzme salonu, 10000 kişilik futbol stadyumu, atletizm pisti gibi olanaklar üniversitede mevcuttur. Bu yıl 15.’si düzenlenen İTÜ festivali öğrencilerin katkılarıyla hazırlanan tüm Türkiye’de ses getiren önemli popüler sanatçıların katıldığı bir müzik festivalidir.

Üniversitede 130’un üzerinde öğrenci kulübü bulunmaktadır. Bu kulüplerin 40’a yakını spor kulüpleridir. Kulüplerde öğrenciler birlikte çalışma özelliklerini geliştirebiliyor, farklı disiplinleri tanıyabiliyorlar. Tamamen öğrenciler tarafından yürütülen bu kulüpler uluslararası organizasyonlar gerçekleştirmektedir. Örneğin geçtiğimiz günlerde bir öğrenci kulübü dünyanın 70 farklı ülkesinden katılımcıların olduğu bir organizasyon düzenlemiştir. Bu kapsamda yurtdışına giden öğrenciler de vardır. Bağlama Kulübü gibi müzik okulu öğrencilerinin kurduğu kulüpler de üniversite bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversite bu tür kulüplere çeşitli destekler sağlamaktadır.

İTÜ 2013 yılında ilk kez ekonomi bölümüne öğrenci alacaktır. Aslında 102 yıldan beri İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ekonomi dersleri öğrencilere verilmekteydi. Artık ayrıca bir bölüm olarak da üniversite bünyesinde bulunacak. Okul her yıl aldığı yaklaşık 4000 öğrencinin çoğunu mühendislik bölümlerine almaktadır. Okulda neredeyse tüm mühendislik bölümleri yer alır. Bunun yanında mimarlık bölümü, temel bilimler olan kimya, moleküler biyoloji ve genetik gibi bölümler de bulunmaktadır. Üniversitede 100 yılı aşkın bir süredir var olan kaptan ve gemi makineleri mühendisi yetiştiren denizcilik okulu da dikkat çekicidir. Üniversitede tamamen İngilizce okutulan bölümlerin yanında belirli oranda İngilizce okutulan bölümler de vardır. Üniversitenin neredeyse tüm bölümleri ABET akreditasyonu almış ve bu açıdan Dünya rekoru kırmıştır.

İTÜ Türkiye’de pek çok gelişmenin öncüsü olmuş bir üniversitedir. İlk televizyon yayını, ilk radyo yayını Türkiye’de ilk kez İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiştir. Bir zamanlara damgasını vurmuş bir basketbol takımı İTÜ bünyesinden çıkmıştır. İTÜ basketbol takımı üst üste 5 yıl şampiyon olmuştur.

Son dönemlerde üniversitenin öncü olduğu gelişme ise uydu konusunda olmuştur. Tamamen İTÜ öğrenci ve akademisyenlerinden oluşan bir grup tarafından üretilmiş bir uydu Türkiye’nin uzaya gönderdiği ilk uydu olmuştur. Bunun yanında ilk güneş teknesi ve ilk güneş arabası da üniversitede üretilmiştir.

İTÜ bünyesinde Arı Teknokent adında bilgi üretmeyi amaçlayan bir oluşum yer almaktadır. Şu an Türkiye’de yoğun biçimde kullanılan kablosuz ağ teknolojisi bu Teknokentte üretilmiştir. Burada öğrencilere çekirdek firma kurma olanağı veriliyor. Birkaç yıl üniversite öğrencilerinden kira almayarak İstanbul’da iş dünyasının merkezi Maslak gibi bir yerde yer temin ediyor. Bu sayede Sanayi Bakanlığı’ndan en fazla proje desteği alan üniversite İTÜ olmuştur. Sanayi Bakanlığı’nın yanında üniversite de öğrencilerine girişimci desteği vermektedir. Bunun yanında öğrenciler mezun sponsorlardan da ciddi destekler alabilmektedir. Arı Teknokentte şu anda 40’ın üzerinde inovasyona yönelik öğrenci şirketi bulunmaktadır.

Okul mezun olup çok önemli yerlere gelmiş ülke siyasetinde rol almış ve hala rol alan mezunlarıyla ön plana çıkmaktadır. Bugün örneğin inşaat sektöründe dünya lideri pek çok şirketin başında İTÜ mezunu vardır. Üniversite mezunları arasından şimdiye kadar iki cumhurbaşkanı, üç başbakan çıkmıştır. Şu anda mevcut kabinedeki beş bakan da İTÜ mezunudur.

İstanbul Teknik Üniversitesi mezunları arasında büyük bir bağ vardır. Bunun yanında mezun grupları okullarına katkı vermeyi ve üniversitelerine sahip çıkmayı ihmal etmiyorlar. Bugün İTÜ’de tamamıyla mezunlar tarafından yaptırılan yurt binası yakında öğrencilerin hizmetine sunulacaktır.

Üniversitenin en büyük kampüsü Maslak-Ayazağa kampüsüdür. Öğrencilerin önemli bir bölümü bu kampüste bulunan yurtlarda konaklamaktadır. Bunun dışında şehir merkezi olan Maçka, Taşkışla ve Gümüşsuyu’nda da birer kampüs bulunmaktadır. Anadolu yakasındaki Tuzla kampüsünde de denizcilik okulu bulunmaktadır. Ayazağa Kampüsü’nün yakınındaki metro ile İstanbul’un pek çok yerine hiç trafik görmeden gidilebilir. İTÜ öğrencileri ana kampüsten Taşkışla, Gümüşsuyu ve Maçka’daki fakültelere giderken bu metroyu kullanabilmektedir. Ulaşım metro ağı sayesinde İstanbul Teknik Üniversitesi mensupları için hiç problem değildir.

Barınma açısından İTÜ 4000’in üzerinde kapasiteye sahip yurtlarını öğrencilerinin hizmetine sunmuştur. Yaklaşık iki yıl sonra ister İstanbul’da otursun ister farklı illerden gelsin tüm öğrencilere yurt garantisi verilecektir. Şu anda ise ilk 10000’e girip İTÜ’yü tercih eden öğrencilere bu garanti verilmektedir.

İTÜ nasıl bir üniversite, İstanbul Teknik Üniversitesi hakkında bilgi konularını içeren yazımızı İTÜ’nün burs olanaklarından kısaca bahsedip tamamlayacağız. Okulun burs sağlayan iki tane büyük vakfı vardır. Ayrıca üniversitenin kendi bütçesinden verdiği çeşitli burslar da vardır. Dereceye giren öğrencilere farklı skalalarda 1000 TL’yi bulan burslar sağlanmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir