İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Nasıldır, Katip Çelebi Üniversitesi Hakkında Bilgi

imagesYazımız İzmir Katip Çelebi Üniversitesi nasıldır, Katip Çelebi Üniversitesi hakkında bilgi konusunu içermektedir.

Katip Çelebi Üniversitesi ne zaman kuruldu? Katip Çelebi Üniversitesi İzmir’in en yeni devlet üniversitesidir. Aynı zamanda İzmir’deki dört devlet üniversitesinden bir tanesidir. 2010 yılında kurulmuştur. En son toplamda 9 bölüme öğrenci almıştır. Bu bölümlerde 850 öğrenci öğrenimini sürdürmektedir. Önümüzdeki dönem 9 bölüm daha açılacak ve toplamda 18 bölümde eğitim verilecektir. Böylece öğrenci sayısı yaklaşık 2000 olacaktır. Üniversitenin temelinde farklılıklara kucak açmak vardır. Farklı ülke ve bölgelerden öğretim üyelerini ve öğrencileri farklılıklarıyla kabul eden bir üniversitedir. Bu kapsamda 2010 yılında 19 faklı ülkeden öğrenciler İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ni tercih etmiştir. Ayrıca üniversitede eğitim dili İngilizcedir. Öğretim üyesi sayısı 200’ün üzerindedir. Öğretim üyesi başına öğrenci sayısı bakımdan Türkiye’de durumu en iyi olan üniversitelerinden birisidir.

Katip Çelebi Üniversitesi fakülteleri nelerdir? Üniversite Sağlık, Fen ve Sosyal Bilimler alanlarında eğitim verilmektedir. Sağlıkta Tıp, Hemşirelik ve Diş Hekimliği Fakülteleri yer almaktadır. Üniversitede ülkedeki ihtiyaca göre bölümler açılmakta alınan öğrenci sayısı az tutulmaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi Türkiye’de ilk defa tamamen İngilizce eğitim yapılan fakültedir. Fen Bilimlerinde Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi yer alır. Burada özellikle mühendislik bölümünün sanayi ile iç içe olması hedeflenmektedir. Üniversite de konum itibarıyla sanayi alanına yakındır. Bu sayede öğrenciler fabrikalarda eğitim imkanına sahip olabilmektedir. Mühendislik bölümleri Makine, İnşaat, Elektrik-Elektronik, Malzeme Bilimleri, Mekatronik, Biyomedikal ve Harita Mühendislikleridir. Ayrıca Su Ürünleri Fakültesi de üniversite bünyesinde yer almaktadır. Bu kapsamda üniversitede balık üretim tesisi gibi olanaklar vardır. Bu bölümde de üniversitenin öğrenciye mesleğin uygulamasını sahada göstermek gibi bir amacı vardır. Öğrenciler böylece hayata hazırlanmaktadır. Sosyal Bilimlerde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde 5 bölümde eğitim vermektedir. Bu bölümlerde Türkçe ağırlıklı eğitim verilmektedir. Son olarak Turizm Fakültesi 2 yıldır öğrenci kabul etmektedir.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi yurt şartlarına bakarsak öğrenciler daha çok KYK yurtlarında kalmaktadır. Üniversite öğrencilerine yurttan okula servis imkanı sağlamaktadır. Bunun dışında üniversite çevresindeki özel yurtlar da öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi yeni bir üniversite olduğu için öğrenci kulüplerinin kurulması aşamasında öğrencilere yönetim ön ayak olmaktadır. Kurulma aşamasında gereken yardım sağlanmasının yanında seyahat için gerekli destekler, eğitici destekler yine yönetim tarafından sağlanmaktadır. Şu anda üniversite bünyesinde 15 civarında öğrenci kulübü bulunmaktadır.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Erasmus programı kapsamında yurtdışına ilk yıl 20 öğrenci göndermiştir.

İzmir Katip Çelebi Üniversite engellileri düşünen bir üniversitedir. Bu kapsamda engelli bireylerin üniversitedeki her alana girip her aktiviteye katılmasını sağlayacak altyapı kurulmuş ve kurulmaktadır.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi nasıldır, Katip Çelebi Üniversitesi hakkında bilgi konusunu içeren yazımızı üniversitede planlanan bir yöntemden bahsedip tamamlayacağız. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde öğrencinin derse hazırlıklı gelmesini sağlayacak bir sistemin kurulması planlanmaktadır. Bu sistemde öğretim görevlisinin dersleri önceden elektronik ortamda bulunacaktır. Bu sayede öğrenci derse gelmeden o dersi dinleyebilecek böylece derse daha aktif katılabilecektir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir