İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Nasıldır, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Hakkında Bilgi

izmir yuksekYazımızda İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü nasıldır, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ne zaman kuruldu? İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 1992 yılında açılmıştır. O dönemde yüksek lisans ve doktora eğitimini profesyonel biçimde yapacak kurumlara ihtiyaç duyulmuştur. Böylece İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Gebze Yüksek Teknolojisi kurulmuştur. Ancak bu kurulan enstitüler 1998’den itibaren lisans eğitimi de vermeye başlamıştır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü isminde geçen Enstitü kavramı öğrencilerin aklını karıştırmaktadır. Enstitüler de aslında üniversitelerdir. Ancak normal üniversitelerden ayıran temel farkı daha çok araştırmaya ağırlık vermesidir. Bu bakımdan enstitülerin yüksek lisans ve doktora programları gelişmiştir. Enstitülerde normal üniversitelerde bulunan lisans programları da bulunur.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü devlet mi? İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İzmir’de açılan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin hedefi sadece eğiten ve araştıran değil teknoloji geliştiren bir eğitim kurumu olmaktır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün 3 fakültesinde 14 bölümü vardır. Fen Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesindeki 14 bölümden 11’i üniversite sınavları ile öğrenci kabul etmektedir. Bir araştırma üniversitesi olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün 22 yüksek lisans, 14 doktora programı vardır. Üniversitenin toplamda 3500 öğrencisinin 2500’ü lisans öğrencisidir. Üniversite lisans eğitimini tamamlayan öğrencilerine kolaylıkla mastır ve doktora yapabilme olanağı sunmaktadır. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi sayısı 170’dir. Öğretim üyelerinin yarısından fazlası yurt dışı doktorası yapmıştır. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kendi yetiştirdiği öğretim üyelerini kabul etmemekte farklı bakış açılarına sahip farklı okullarda doktora yapmış öğretim üyelerini bünyesine katmaktadır. Türkiye’de öğretim üyesi başına en çok makale yayınlayan üniversitelerden birisi İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’dür.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi’nde Kimya Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümleri vardır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fen Fakültesi’nde Matematik Bölümü, Fizik Bölümü, Kimya Bölümü ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü yer alır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama bölümleri bulunur.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü eğitim dili tüm programlarında yüzde 100 İngilizcedir. İngilizcesi iyi düzeyde olan ve muafiyet sınavını geçebilen öğrenciler doğrudan lisans eğitimine başlayabilmekte, geçemeyenlere ise bir yıl hazırlık eğitimi verilmektedir. Amerika lisans eğitimi örnek alınarak normal eğitim dönemlerinde ders yoğunluğu fazla tutulmamıştır. Derslerin önemli bir kısmının projelerle geçmesi sağlanmaktadır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Erasmus Programı kapsamında Türkiye’de en fazla öğrenci gönderen üniversiteler arasındadır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bir araştırma üniversitesi olmanın getirdiği bir özellik olarak Türkiye’de teknolojik ve laboratuar altyapısı en gelişmiş üniversitelerdendir. Tübitak’tan en fazla proje desteği alan üniversitelerdendir. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü proje üreten ve altında bu projeler doğrultusunda eleman çalıştıran öğrenciler yetiştirme amacındadır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Teknopark’ına ve Ar-Ge projelerine önem vermektedir. Burada sanayi ile üniversiteyi bir araya getirme amacı vardır. Buralara öğrencileri de aktif olarak katmak isteyen üniversite öğrencileri daha okurken proje üretmeye teşvik etmekte önemli projeleri Teknopark’ta değerlendirmektedir. Ayrıca burada çalışan şirketler beğendikleri projelere destek vermektedir. Bunun yanında öğrenciler buradaki Teknopark’ta staj yapma olanağına da sahip olabilmektedir. Buralarda öğrenciler gerçek projelerde çalışma imkanına sahip olabilmektedir.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüsü İzmir merkeze yaklaşık 50 km mesafede İzmir’den Çeşme’ye giden otoban üzerinde yer alır. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yerleşkesi denize yakındır. Kampüs geniş bir alanda konumlanmıştır ve iki ucu arası yaklaşık 10 km’dir. Yerleşkenin yanında teknoloji geliştirme merkezi bulunur.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yurt açısından sorunu olan üniversitelerdendir. Bunun sebebi üniversite kampüsünün İzmir’e uzak kalmasıdır. 2013 itibarıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yurtlar açısından Kredi Yurtlar Kurumu’na ait 600 yatak kapasiteli bir yurda sahiptir. Yurt sorununu çözme yönünde üniversitenin önemli çalışmaları vardır. Yapımı süren özel ve devlet yurtları tamamlandığında 2000 öğrencinin konaklayabileceği bir ortam hazırlanacaktır. Öğrenciler günümüzde kampüs yakınlarındaki Gülbahçe köyünde bulunan özel yurtlarda barınabilmektedir. Ayrıca üniversite İzmir’in değişik yerlerinde barınan öğrencileri için tüm semtlerde her sabah ve akşam servis imkanı sunmaktadır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü nasıldır, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin sosyal imkanlarından bahsedeceğiz. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çeşme gibi tatil bölgelerine yakın olduğu için öğrenciler için sosyal açıdan önemli imkanlar sunar. Kampüste hemen her çeşit spor aktivitesi için uygun ortam bulunur. Ayrıca İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencilerinin tek yönlü yetişmemesi için sanat faaliyetlerine yönlendiren bir üniversitedir. Üniversite bünyesinde öğrenci katılımlı çok sayıda müzik konseri gerçekleştirilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir