Karabük Üniversitesi Nasıldır, Nasıl Bir Üniversite, Karabük Üniversitesi Hakkında Bilgi

Yazımız Karabük Üniversitesi nasıldır, Karabük Üniversitesi nasıl bir üniversite, Karabük Üniversitesi hakkında bilgi konularını içeriyor.

Karabük cumhuriyet döneminde ağır sanayinin temellerinin atıldığı şehrimizdir. Türkiye’nin ilk demiri bu kentte üretilmiştir. Cumhuriyet döneminde ülkenin kalkınmasında önemi büyük bir şehrimizdir.

Karabük Üniversitesi ne zaman kuruldu? Karabük Üniversitesi 2007 yılında kurulan yeni sayılabilecek bir üniversitedir.

Karabük Üniversitesi’nde kaç öğrenci vardır? Karabük Üniversitesi’nde 22300 öğrenci öğrenimini sürdürmektedir.

Karabük Üniversitesi’nde kaç farklı fakülte bulunur? Karabük Üniversitesi’nde 12 farklı fakülte bulunmaktadır.

Karabük Üniversitesi İngilizce Hazırlık: Üniversitenin bütün bölümlerinde İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Bölümlerinin büyük bir kısmında tamamen İngilizce eğitim verilirken bir kısmında da yüzde 30 İngilizce eğitim verilmektedir. Böylece öğrenciler Erasmus programı ile yurt dışına gidebilmekte, yurt dışındaki öğrenciler de Karabük Üniversitesi’ne gelebilmektedir.

Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü: Bugün Türkiye’de hızlı tren rayının üretildiği tek fabrika Karabük’te yer almaktadır. Karabük Üniversitesi buradaki çalışmalara destek vermektedir. Üniversitenin akredite olmuş laboratuvarlarında Türkiye’de ilk kez bu rayların testleri gerçekleştirilmektedir. Türkiye’nin ilk demir çelik enstitüsü üniversitede kurulmuştur.

Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği: Türkiye’nin tek Raylı Sistemler Mühendisliği Karabük Üniversitesi’ndedir. Bu bölüme her yıl 160 öğrenci kontenjanı açılmaktadır. 2014 yılında ilk mezunlarını verecektir. Bu öğrenciler Makine Mühendisliği kazanımlarını da bu bölümde elde edebilmektedir. Yani kazanılan diploma ile hem Makine Mühendisliğinin hak ve yetkileri hem de Raylı Sistemler Mühendisliğinin hak ve yetkileri elde edilmektedir. Üretim ve testlerin yanında rayların döşenmesi için gereken teknik elemanlar böylece üniversitede yetiştirilmektedir. Öğrenciler henüz okurken firmaların ilgisi ile karşılaşabilmektedir.

Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği: Türkiye’nin tek Tıp Mühendisliği Karabük Üniversitesi bünyesindedir. Günümüzde doktorların kullandığı araç ve gereçlerin çoğu yurtdışından gelmektedir. Bu aletlerin Türkiye’de de üretilmesi için açılmış bir bölümdür.

Karabük Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği: Türkiye’nin tek Ulaştırma Mühendisliği de Karabük Üniversitesi’ndedir. Günümüzde Türkiye’de ulaştırma yatırımları önemli boyutlara ulaşmıştır. Ulaştırma adına ülkemizin kazaları azaltmak adına hala eksikleri vardır. Bu kapsamda Türkiye’de bu alanda hala uzmanlaşma yeterli seviyede değildir. Diğer üniversitelerde bu bölüm İnşaat Mühendisliğinin bir alt dalı olarak okutulurken Karabük Üniversitesi’nde ayrı bir mühendislik olarak okutulmaktadır.

Karabük Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği: Türkiye’nin ilk endüstriyel tasarım mühendisliği bölümü Karabük Üniversitesi’nde kurulmuştur. Böylece hem sanatsal anlamda hem de mühendislik anlamında bir bütünlük kazandırılmıştır.

Karabük Üniversitesi Safranbolu: Karabük Üniversitesi’nin Safranbolu’da bir meslek yüksekokulu iki fakültesi bulunmaktadır. Bu fakülteler Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Turizm Fakültesidir. Turizm Fakültesi’ne 2013’te ilk kez öğrenci alınacaktır. Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde ise Mimarlık Bölümü yer almaktadır.

Karabük Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri: 2012-2013 öğretim döneminde üniversite öğrencileri 400’ün üzerinde sosyal ve kültürel aktivite gerçekleştirmiştir. Okulda mevcut 74 adet öğrenci kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpler vasıtasıyla öğrencilerin katkılarıyla hem ulusal hem uluslararası sempozyum ve konferanslar düzenlenmektedir. 25000 kişilik spor salonu önümüzdeki günlerde Karabük Üniversitesi bünyesinde açılacaktır. Burada bütün öğrenci kulüplerine bir yer tahsis edilecektir. Böylece çeşitli öğrenci etkinlikleri burada gerçekleştirilebilecektir.

Karabük Üniversitesi Ağaçlandırma: Karabük Üniversitesi nasıldır, Karabük Üniversitesi nasıl bir üniversite, Karabük Üniversitesi hakkında bilgi başlıklı yazımız bu konuya değinmezsek eksik kalır. Karabük Üniversitesi okul yönetiminin de desteği ile ağaçlandırma çalışmalarıyla adından söz ettirmektedir. Yönetim bunu eğitimin bir parçası olarak değerlendirmektedir. Şu ana kadar ülkemizde olan ya da olmayan çok sayıda çeşit ağaç kampüsün çorak kısımlarına dikilmiş ve bir botanik bahçesi havası kazandırılmıştır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir