Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Nasıldır, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Hakkında Bilgi

karamanoYazımızda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi nasıldır, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ne zaman kuruldu? Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 2007 yılında açılmıştır. Bölgede 1980’li yıllarda kurulan Selçuk Üniversitesi’ne bağlı oluşumlar üniversite bünyesine dahil olmuştur.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi kurulan bir devlet üniversitesidir.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi nerededir? Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Karaman’da bulunmaktadır.

Karaman İç Anadolu Bölgesi’nin Akdeniz Bölgesi ile sınırında yer alan Konya, Mersin ve Antalya gibi illerle komşu olan 175.000 nüfuslu bir şehrimizdir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile turistik bir önemi olan kente karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Milattan önceki yıllarda medeniyetlere yerleşim alanı olmuş kent Anadolu’daki en eski yerleşimlerdendir. Hristiyan toplum tarafından kutsal olarak kabul edilen Derbe’deki kalıntılar Karaman sınırlarındadır. Selçuklu ve Osmanlı’ya ait önemli tarihi yapılar Karaman’da yer alan önemli tarihi eserlerdir. Tarım, hayvancılık ve sanayi bakımından gelişmiş bir ildir. Türkiye’nin tahıl ambarı diye ifade edilen bölgesinde yer alan Karaman Türkiye’de bisküvi ürünlerinin önemli bir kısmının üretildiği yerdir. Türkiye’de iller bazında kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu illerden birisi olan şehir aynı zamanda Türkiye’de en düşük işsizlik oranına sahiptir. Doğal enerji kaynakları açısından da avantajlı olan Karaman Türkiye’de güneş enerjisi potansiyeli en yüksek iller arasındadır.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi fakülteleri Kamil Özdağ Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesi’dir. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi yüksekokulları ise Beden Eğitimi ve Spor ve Sağlık Yüksekokulu’dur. Ayrıca üniversiteye bağlı 5 meslek yüksekokulu vardır. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin öğrenci sayısı yaklaşık 10.000’dir. Üniversitenin öğretim üyesi sayısı ise 80 civarındadır.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Mühendisliği bölümünü açmıştır. Bölümün açılma amacı hem bu alanda ülkemizde ihtiyaç duyulan çalışanları yetiştirmek hem de Karaman’ın avantajlı olduğu güneş enerjisi gibi konularda bölgeye katkı sağlamaktır.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kuruluşu üniversitenin kuruluşunun öncesine dayanır. Fakülte 1994 yılında Selçuk Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuştur.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi 2013’te açılmıştır. Bölümün henüz öğretim üyesi kadrosu oluşmadığı için 2013’te öğrenci almayacaktır. Yine Eğitim Fakültesi 2013 yılında öğrenci almayacaktır.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi kampüsü Karaman ilinin doğusunda şehir içi sayılabilecek bir konumda yer alır. Karaman merkezi ile kampüs alanı arası 3 km.’dir. Kampüse Karaman merkezden ulaşım belediye otobüsü ve minibüslerle sağlanmaktadır. Yerleşke içerisinde yer alan bisiklet yolları sayesinde kampüs içi ulaşım bisikletle sağlanabilmektedir.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında Avrupa’da 50 dolayında üniversite ile anlaşma yapmıştır. 2013 itibarıyla 40’ı aşkın öğrenci yurtdışına gönderilmiştir.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi nasıldır, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin barınma olanaklarından bahsedeceğiz. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi yurtlarına baktığımızda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ana yerleşkesi içerisinde 2000 öğrenci kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu yurdu bulunmaktadır. Odalar 4 kişiliktir ve önemli bir bölümü kız öğrenciler için ayrılmıştır. Yine şehir merkezinde  kız öğrenciler için 300 kişilik bir devlet yurdu vardır. Karaman il merkezinde ve ilçelerde öğrencilerin barınabileceği özel yurtlar bulunmaktadır. Toplam tüm yurtların kapasitesi yaklaşık 5000’dir. Yurtların dışında öğrencilere yönelik il sınırları içerisinde apartlar ve stüdyo tipi daireler bulunmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir