Kastamonu Üniversitesi Nasıldır, Kastamonu Üniversitesi Hakkında Bilgi

kastamonuYazımızda Kastamonu Üniversitesi nasıldır, Kastamonu Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Kastamonu tarihi eserler yönünden zengin bir ilimizdir. Ulaşımı kara yoluyla son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde iyi bir seviyeye gelmiştir. Ayrıca önümüzdeki günlerde açılacak havaalanı şehre ulaşımı daha da kolaylaştıracaktır. Kastamonu’nun yüzölçümünün yarıdan fazlasını ormanlar kaplar ve doğal güzellikler yönünden öne çıkan bir şehirdir. Ilıca Şelalesi gibi tabiat güzelliklerine sahiptir. Denize de kıyısı olan Kastamonu aslında önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Şehrin merkezi denizden biraz uzak kalsa da ilçelerin bir kısmı deniz kenarındadır. Ayrıca Türkiye’nin önemli tabiat güzelliklerine ev sahipliği yapan, kayak merkezi olan Ilgaz Dağı Çankırı ile Kastamonu’yu ayırır. Kastamonu Üniversitesi kurduğu Araştırma ve Uygulama Merkezleri ile Kastamonu ve çevresinin potansiyelinin daha etkin değerlendirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Kastamonu Üniversitesi ne zaman açıldı? Kastamonu Üniversitesi 2006 yılında Kastamonu’da kurulan bir devlet üniversitesidir. Kastamonu’da bulunan Gazi, Hacettepe ve ODTÜ’ye bağlı fakülte ve yüksekokullar Kastamonu Üniversitesi adı altında toplanmıştır.

Kastamonu Üniversitesi fakülteleri 9 tane, yüksekokulları 4 tane, meslek yüksekokulları 11 tanedir. 2013 itibarıyla açılan fakülte ve bölümlerin tamamına yakını öğrenci alacaktır.

Kastamonu Üniversitesi fakülteleri Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik- Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi ve Orman Fakültesi’dir.

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2013’te farklı programlar açacaktır. Üniversitenin eğitim fakültesi Türkiye’nin en başarılı eğitim fakültelerindendir. Aynı şekilde Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi de KPSS’de Türkiye sıralamasında ilk sıralarda yer alır.

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi 2013 itibarıyla faal hale getirilmiştir ve ilk öğrencilerini alacaktır.

Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi altyapısını geliştirmiş bir fakültedir. Fakülteye ait tam teçhizatlı bir araştırma gemisi, uygulama merkezleri vardır.

Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü ve İktisat Bölümü öğrenci almaktadır. 2013’te Kamu Yönetimi için de kontenjan açılmıştır. Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri ve İletişim Fakültesi Radyo,Televizyon Sinema bölümü de 2013’te öğrenci alacaktır. Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi yüksek lisans eğitimi verebilecek düzeye gelmiştir.

Kastamonu Üniversitesi tüm programlarda geçerli çift ana dal programı ile öğrencilerine iki ayrı diploma ile mezun olma fırsatı vermektedir. Ayrıca Kastamonu Üniversitesi yan dal programları ile öğrencilerin farklı mesleklerde ilgi duydukları alanda kendilerini geliştirmesine fırsat vermektedir.

Kastamonu Üniversitesi meslek yüksekokulları Türkiye’de istihdam olanağı olan bölümler açmaktadır. Bu meslek yüksekokullarında iki yıl okuyan öğrencilerin üniversitenin yurtdışında anlaşma yaptığı üniversitelerde lisans tamamlama olanağı vardır. Türkiye’deki lisansa tamamlamak için girilen Dikey Geçiş Sınavı’nda Kastamonu Üniversitesi öğrencileri Türkiye’de en başarılı okul olmuştur. Kastamonu Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölümü, Sağlık Meslek Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Hemşirelik Bölümü 2013 yılında öğrenci alacaktır.

Kastamonu Üniversitesi kütüphane olanakları iyi olan gelişmiş bir e-kütüphane sistemine sahip olan bir üniversitedir. Ayrıca Kastamonu Üniversitesi Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğü yaptığı çalışmalar sonucu engelli öğrenciler için Türkiye’de bulunan en iyi sesli kütüphanelerden birini kurmuştur.

Kastamonu Üniversitesi nasıldır, Kastamonu Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin yurt dışı atılımlarından bahsedeceğiz. Kastamonu Üniversitesi uluslararası bir üniversite olmaya önem vermektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar meyvelerini vermiş üniversite dünyanın çok sayıda farklı bölgesinden öğrenciler tarafından tercih edilir duruma gelmiştir. Kastamonu Üniversitesi kendi öğrencilerinin de yurtdışında eğitim görmesini sağlamak için değişim programlarına gereken önemi vermektedir. Kastamonu Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında 50’ye yakın Avrupa üniversitesi ile anlaşmıştır. Bu kapsamda öğrencilerin ihtiyaç duyduğu yabancı dili öğretmek amacıyla iyi bir hazırlık programı sunmaktadır. Bu hazırlık programı birkaç bölüm dışında zorunlu değildir.

You may also like...

1 Response

  1. KAZIM diyor ki:

    NASIL ÜNİ??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir