Kilis 7 Aralık Üniversitesi Nasıl, Kilis Üniversitesi Hakkında Bilgi

kilisYazımızda Kilis 7 Aralık Üniversitesi nasıl, Kilis Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Kilis Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan küçük bir ilimizdir. Nüfusu 100.000’i geçmez. Akdeniz Bölgesi’ne komşu olan ilde Akdeniz ikliminin özellikleri fazlasıyla hissedilir. Yaz ayları sıcak, kış ayları ılık geçer. Tarihi geçmişi çok gerilere uzanan Kilis’teki Oylum Höyük ülkemizin önemli tarihi alanlardandır. Kilis merkezde de tarihi 1000 yıl öncesine dayanan yapıları görmek olanaklıdır.

Kilis Üniversitesi ne zaman kuruldu? Kilis Üniversitesi 2007 yılında kurulmuştur. Günümüzde Türkiye’nin neredeyse tüm illerinden öğrenci alan konumda olan bir üniversitedir. Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde 140 yabancı öğrenci eğitim görmektedir. Bu kapsamda Türkiye’de üst sıralarda yer almaktadır.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi fakülte sayısı 6, yüksekokul sayısı 2, meslek yüksekokulu sayısı 2, enstitü sayısı ise 3’tür. Toplamda 22’si lisans olmak üzere toplamda 40 bölümde programları olan üniversitedir.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi nerededir? Şehir içerisinde yer alan Kilis Üniversitesi şehirle iç içe iki kampüse sahiptir. Bu, öğrencilerin ulaşım problemini ortadan kaldıran bir sonuç doğurmuştur. Havalimanından üniversiteye 35-40 dakikada ulaşmak mümkündür. Kilis yaşamın zor olmadığı düşük maliyetlerle öğrencilerin okuyabileceği illerimizdendir. Kilis Üniversitesi de bu kapsamda öğrencilerine sabah ve akşam 1,75 TL gibi düşük fiyatlarla yemek hizmeti sunmaktadır.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi fakülteleri Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Ziraat Fakültesi’dir.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesi üniversitenin en son kurulan fakültesidir. 2013 yılında öğrenci almayacak olan fakülteye 2014’ten itibaren öğrenci alınması planlanmaktadır.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Sağlık Yüksekokulunda Hemşirelik Bölümü aktif olarak hizmet vermektedir. Kilis 7 Aralık Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu üniversiteye bağlı diğer yüksekokuldur.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans programı olan enstitüdür. Kilis 7 Aralık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans programının yanında doktora programı da olan enstitüdür.

Kilis Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu dört programı faal olan bölümdür. 2013 itibarıyla optisyenlik ve yaşlı bakımı programları açılmıştır.

Kilis Üniversitesi sosyal olanaklar açısından kapalı salonları, halı sahaları, tenis, yüzme havuzu gibi yapıları olan bir üniversitedir. Bunun yanında müzik salonu, konferans salonu gibi etkinliklerin gerçekleştirilebileceği altyapı da öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Kilis Üniversitesi yurtlarından KYK’nın 2000 kişinin barınabileceği devlet yurtlarının yanında özel yurtlar da uygun fiyatlarla hizmet vermektedir.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi nasıl, Kilis Üniversitesi hakkında bilgi konusundaki yazımızda son olarak üniversitenin araştırma merkezleri üzerinde duracağız. Kilis Üniversitesi Ortadoğu’daki gelişmelere eğilen bir üniversitedir. Üniversite bünyesinde Ortadoğu Araştırma Merkezi kurulmuştur. Bu kapsamda üniversite araştırmacılarını zaman zaman Ortadoğu’ya göndermektedir. Oradaki incelenmemiş Osmanlı eserleri de gün yüzüne çıkarılmış, oradaki yapı ve konuşulan diller hakkında araştırmalar yapılmıştır. Kilis 7 Aralık Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi bölgede yoğun olarak yetiştirilen ve yetişme potansiyeli olan ürünler ile ilgili araştırmalar yapmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir