Kırklareli Üniversitesi Nasıldır, Kırklareli Üniversitesi Hakkında Bilgi

kirklareliYazımızda Kırklareli Üniversitesi nasıldır, Kırklareli Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Kırklareli Üniversitesi ne zaman kuruldu? Kırklareli Üniversitesi 2007 yılında açılmıştır. Hızla gelişen üniversite bazı bölümlerinde ilk mezunlarını 2013’te vermiştir. Kırklareli Üniversitesi devlet mi? Kırklareli Üniversitesi Kırklareli şehrinde kurulmuş bir devlet üniversitesidir.

Kırklareli Trakya’da yer alan şehirlerimizdendir. İstanbul’a çok yakın olan kent Avrupa kıtasında yer alır. Kırklareli Türkiye içinde ulaşımın rahat olduğu İstanbul’a otoban ile bağlı bir ildir. Türkiye’nin Avrupa kıtasına açıldığı sınırda yer alan kent Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelere komşudur. Kırklareli doğal güzellikleri ile ünlü tabiatı korunmuş kentlerdendir. Ormanı geniş yer kaplayan Karadeniz’e kıyısı olan bir ildir. Kırklareli Üniversitesi Kırklareli’ne büyük katkılar yapmış şehri bir öğrenci ve üniversite kenti haline getirmiştir. Kırklareli öğrencilerin günün her saati hoş vakit geçirilebileceği güvenli, sakin, huzurlu, hayatın pahalı olmadığı küçük kentlerimizdendir.

Kırklareli Üniversitesi fakülteleri 8 tanedir. Kırklareli Üniversitesi fakülteleri Fen-Edebiyat Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Turizm Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi’dir.

Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü uluslararası ölçekte tanınan önemli bir akademik kadroya sahiptir. Ayrıca Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri de fakültenin ön plandaki bölümleridir. Sosyoloji Bölümü ise 2012’de ilk öğrencilerini almış yeni bir bölümdür.

Kırklareli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme ve İktisat bölümleri ön plana çıkan bölümlerdir. Özellikle bu iki bölüm akademik kadro açısından yeterince gelişmiş durumdadır.

Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi tek bölümü aktif olan önümüzdeki yıllarda ikinci bir bölümün açılacağı fakültedir.

Kırklareli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde 2012’de ilk öğrencilerini alan Gıda Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve İnşaat Mühendisliği gibi bölümleri barındırır.

Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi; Teknik Eğitim Fakültesi’nin kapatılmasının ardından açılmıştır.

Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi üniversitenin yeni açılan fakülteleridir.

Kırklareli Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Kırklareli’nin Lüleburgaz, Babaeski, Pınarhisar ve Vize yerleşkelerinde yer alır.

Kırklareli Üniversitesi tercih edecek öğrenciler için bilgi vermek amacıyla Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilen bir telefon hattı açmıştır. Ayrıca sorusu olan öğrenciler sosyal medya aracılığı ile veya e-mail yoluyla bilgi alabilmektedir.

Kırklareli Üniversitesi uluslararası bir üniversite olma yolunda Avrupa sınırında yer almasının avantajını da kullanarak ilerleyen bir üniversitedir. Kırklareli Üniversitesi Balkanlardan ve diğer yabancı ülkelerden yabancı öğrenciler almaktadır. Bu kapsamda yabancı öğrencilerine Türkçe hazırlık eğitimi de veren bir üniversitedir.

Kırklareli Üniversitesi Erasmus Programı’na önem veren üniversitelerdendir. Balkan ülkelerinin üniversiteleri başta gelmek üzere çok sayıda Avrupa ülkesi ile anlaşmalar yapılmıştır.

Kırklareli Üniversitesi kısa sürede hızla gelişerek yeni kampüsünü önemli oranda tamamlanmıştır. Önümüzdeki eğitim döneminde bu yerleşkeye programların çoğu taşınacaktır. Altyapısı tamamlanmış kampüs modern bir yapıdadır. Bir baraj ile komşu olan kampüs doğa ile iç içedir. Bu kampüse taşınmayla birlikte parçalı yapı ortadan kalkacağından ulaşım probleminin de tamamen biteceği düşünülmektedir. Üniversitenin Lüleburgaz yerleşkesinde 3000 kişilik büyük bir yüksekokul bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemlerde Kırklareli’nin bu büyük ilçesine bir fakülte açılması planlanmaktadır.

Kırklareli Üniversitesi nasıldır, Kırklareli Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak Kırklareli Üniversitesi yurtlarından bahsedeceğiz. Kırklareli Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu’nun Kırklareli’nde yaptırdığı devlet yurduna sahipti. İlk yıllar boş yerlerin yer aldığı yurt talebin artmasıyla tamamen dolmaya başlamıştır. Kırklareli Üniversitesi yeni kampüsünde 2000 kişilik bir devlet yurdu daha yapılacaktır. Bunun yanında özel yurtlar da kurulmaya başlamıştır. Ayrıca Kırklareli’nde kiraların büyük illere göre uygun olması öğrencilerin eve çıkma seçeneğini tercih etmesini sağlamaktadır. Ayrıca Lüleburgaz’da devlet, Babaeski ve Pınarhisar’da özel yurt vardır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir