Kırşehir Üniversitesi Nasıl, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Hakkında Bilgi

ahi_evran_Yazımız Kırşehir Üniversitesi nasıl, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi hakkında bilgi konusu ile ilgili bilgiler içermektedir.

Kırşehir konum olarak Anadolu’nun merkezinde yer alır. 110000 civarında bir nüfusa sahiptir. Türkiye’nin ozanlar kentidir. Büyük bir şehir olmadığı için ulaşımın kolay olduğu, huzurlu ve güvenli bir kenttir. Kırşehir tarihi ve kültürel değerleri zengin bir ilimizdir. Ahilik sisteminin kurucusu üniversiteye de ismini veren Ahi Evran Kırşehir’de yaşamıştır. Üniversite de bu kültürün araştırılması, sahip çıkılması ve yaşatılması adına gereken çalışmaları yapmaktadır. Bunun yanı sıra Kırşehir, lise ve üniversiteye giriş sınavlarından başarısıyla ön plana çıkan bir şehirdir. Yani ilkokul ve ortaokul düzeyinde verilen eğitimin kaliteli olduğu ilde hedeflenen üniversite eğitimi alanında da üst sıralarda yer almaktır.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 2006 yılında kurulmuştur. 7 farklı fakültesi, 4 tane yüksekokulu, 5 tane meslek yüksekokulu, 3 enstitüsü, 5 araştırma ve uygulama merkezi vardır. 2013 itibariyle Kırşehir üniversitesi öğrenci sayısı 16500 civarındadır. Yaklaşık 600 akademisyen üniversitede görevini sürdürmektedir. 2013’te üniversite yaklaşık 6000 öğrenci alacaktır. Meslek yüksekokulların bir kısmı Kırşehir’in çeşitli ilçelerine dağılmıştır.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde 50 civarında öğrenci kulübü vardır. Bu öğrenci kulüpleri aracılığı ile yılda 250’nin üzerinde etkinlik düzenlenmektedir. Üniversite yönetimi etkinlik ile ilgili konularda mali destek sunmaktadır. Değişik kulüpler söyleşiler, şiir dinletileri, tiyatro gösterileri, konferanslar düzenlemektedir.

Kırşehir Üniversitesi yurtlarına baktığımızda 6 tane devlet yurdunun Kırşehir’de bulunduğunu görürüz. Kredi yurtlar Kurumu’na bağlı bu yurtların kapasitesi 3000 civarındadır. Bunun yanında Kırşehir’de yaklaşık 15 tane özel yurt bulunur. Bu özel yurtların da 2000 civarında kapasitesi vardır. Bu 5000 kişilik kapasiteye son yıllarda yapılan apartlar da eklenince Kırşehir’de öğrenciler için kalacak yer sorununun olmadığını görürüz.

Kırşehir Üniversitesi’nde ön plana çıkan bazı bölümler şu şekildedir.

Kırşehir Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu 4 yıllıktır. İlk mezunlarını 2013’te vermiştir. Kırşehir jeotermal su kaynağı bakımından zengin bir ilimizdir. Bu kaynaklar aynı zamanda yüksekokul öğrencileri için bir uygulama sahasına dönüştürülmüştür.

Kırşehir Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun olanlar sınav sıralamalarında ön sıralarda yer almaktadır.

Kırşehir Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğrencilerin uygulamalı eğitim alması sağlanmaktadır. Üniversitenin uygulama sahalarının yanında bölgede bulunan büyük işletmelerden de bu kapsamda yararlanılmaktadır.

Kırşehir Üniversitesi Arkeoloji Bölümü konusunda iddialı bir üniversitedir. Üniversitenin merkezi araştırma laboratuvarında arkeoloji ile ilgili çok önemli araç ve gereçler mevcuttur.

Kırşehir Üniversitesi Antropoloji Bölümü de üniversitenin önemsediği bir bölümdür. Gerekli akademisyenler üniversite bünyesine kazandırılmıştır.

Kırşehir Üniversitesi nasıl, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi hakkında bilgi konusu ile ilgili bilgiler içeren yazımızda son olarak Kırşehir Üniversitesi’nin Kırşehir ilinin değerlerini yaşatmak için yaptıklarına değineceğiz. Kırşehir Güzel Sanatlar Fakültesi 2012 yılının Ağustos ayında kurulmuştur. Ozanlar kenti Kırşehir’den çıkan ve 2012 yılında vefat eden Neşet Ertaş’ın ismi bu fakülteye verilmiştir. Kırşehir Üniversitesi “Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş” adı altında geniş katılımlı bir sempozyum düzenlemiştir. Bu sempozyumda Neşet Ertaş bütün yönleriyle ele alınmış, sanatçı hakkında önemli bir birikim oluşturulmuştur. Bunun yanında yine Kırşehir’in bir diğer değeri olan Türk dilinin kullanıldığı Garipname’nin yazarı Aşık Paşa adına da 2013 yılı içerisinde bir sempozyum düzenlenecektir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir