Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Nasıl, Necmettin Erbakan Üniversitesi Hakkında Bilgi

necmettinYazımızda Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi nasıl, Necmettin Erbakan Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele alacağız.

Konya İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan yüzölçümü en geniş ilimizdir. Nüfusu 1 milyonu aşmış ulaşım olanakları üst seviyede olan, huzurlu ve ekonomik bir üniversite şehridir. Ankara ve Eskişehir gibi illere hızlı tren seferleri olması bu illerden çok sayıda öğrenci çekmesini sağlamıştır. Konya deyince akla gelen Mevlana aslında şehrin düşünce alt yapısı hakkında fikir verir. Geçmişte de çok sayıda medresenin bulunduğu eğitim, tarih ve kültür alanında tarihin her döneminde gelişmiş bir yapıdadır.

Necmettin Erbakan Üniversitesi ne zaman kuruldu? 2010 yılında Konya’da Konya Üniversitesi adıyla kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Fakültelerinin bir kısmını Selçuk Üniversitesi’nden devralmıştır. 2012 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi adını almıştır. 600 civarında yabancı öğrenciyi yeni bir üniversite olmasına rağmen çekebilmiştir.

Necmettin Erbakan Üniversitesi fakülteleri Eğitim Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Meram Tıp Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Turizm Fakültesi, Fen Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Fakültesi’dir. Meram Bölgesi’nde bulunan 50 yıllık geçmişi olan Eğitim ve İlahiyat Fakültesi ile 30 yılı aşkın geçmişi olan Meram Tıp Fakültesi geçmişte Selçuk Üniversitesi’ne bağlı iken günümüzde akademik kadrosuyla birlikte Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi 2013 itibarıyla öğrenci alacaktır. Türk Hava Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığı ile ortaklaşa çalışılıp fakültenin gelişimi sağlanmaktadır. Bölümde İngilizce eğitim verilecek öğrenciler yurtdışına gönderilecektir. Bu fakültenin Turizm Fakültesi ile birlikte Türkiye’de çok fazla olmaması bu konuda önemli bir açığı kapatacaktır.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi köklü ve çok sayıda zor operasyonu gerçekleştirebilen akademisyenlere sahip bir fakültedir.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Konya’nın gelişen sanayisi ile birlikte önemli bir noktaya gelmiştir.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sivil Toplum Kuruluşları ile yerel yönetimlerle birlikte çalışmalar yapmaktadır.

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin sadece Güzel Sanatlar Fakültesi ve Devlet Konservatuarı henüz aktif olarak öğrenci almamaktadır. Ancak Eğitim Fakültesi içerisinde Güzel Sanatlara ilişkin bölümler faaliyet göstermektedir.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi mezun olur olmaz iş bulma garantisi sağlayan bölümleri bünyesinde bulundurur.

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin ihtiyacı olan öğrencilere burs sağlayan bir vakfı vardır.

Necmettin Erbakan Üniversitesi kampüsü Konya Meram’ın yüksek bölgesinde konumlanmıştır. Kampüse yapılması düşünülen teleferik yapıldığında Türkiye’deki ilk teleferikli kampüs Necmettin Erbakan Üniversitesi kampüsü olacaktır. Bunun yanında faklı yerleşkelerde de eğitim gerçekleştirilmektedir.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi nasıl, Necmettin Erbakan Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele aldığımız yazımızda son olarak barınma olanaklarından bahsedeceğiz. Necmettin Erbakan Üniversitesi yurtlar açısından Konya’nın avantajına sahiptir. İleride Kredi Yurtlar Kurumu’na kampüs dışında bir devlet yurdu yaptırılması düşünülmektedir. Ayrıca ilde kiraların çok yüksek olmaması bu konuda öğrencilere farklı seçenekler sunmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir