Muğla Üniversitesi Nasıldır, Muğla Üniversitesi Hakkında Bilgi

Yazımızda Muğla Üniversitesi nasıldır, Muğla Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele alacağız.

Muğla iklim yapısıyla Türkiye’nin avantajlı illerindendir. Ege’nin ılıman iklimi ile Akdeniz’in sıcak ikliminin kaynaştığı bir bölgedir. Ege Denizi ile Akdeniz’in birleştiği yerdedir. Eşsiz kıyı ve koylara sahiptir. Muğla; Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça gibi önemli tatil beldelerini barındıran bir kenttir. Muğla Üniversitesi bu yerlere çok yakındır. Muğla’ya her yıl altı milyonun üzerinde yerli ve yabancı turist gelmektedir. Muğla kenti bir turizm şehri olmasının yanında yüzde 70’i ormanla kaplıdır. Ticari değeri yüksek tarım ürünleri ile ülkemize katkı sağlar. Ülkemize yıllarca emek vermiş yüksek rütbeli, kültürlü kişilerin emekliliklerini geçirdiği ilimizdir.

Muğla Üniversitesi ne zaman kuruldu? Muğla Üniversitesi 1992 yılında kurulmuştur. Muğla Üniversitesi 30000 civarında öğrenciye hizmet vermektedir. Yaklaşık 250 öğrenci de yabancı uyrukludur. Bu öğrencilerin 21000 kadarı Muğla’nın merkezinde bulunan kampüste okumaktadır. Geri kalan öğrenciler ise ilçelerde okumaktadır. Üniversitenin öğrenci sayısı 2013 yılında daha da artacaktır. 2013 yılı itibarıyla üniversite 27 yeni programda öğrenci almaktadır. Örneğin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümleri bu sene ilk kez öğrenci alacaktır.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi özel mi? Muğla’nın merkezinde kurulmuş olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Sıtkı Koçman adındaki hayırsever üniversiteye önemli bir para katkısı yaptığı için 2011 yılında ismi üniversiteye verilmiştir. Muğla Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu üniversite öğrencilerine yabancı dil eğitimi vermektedir. İngilizcenin yanında Rusça, Almanca gibi diller de burada okutulmaktadır. Dileyen öğrenciler hazırlık eğitiminden faydalanabiliyor. İngilizce okutulan bölümlerde ise hazırlık eğitimi almak zorunludur. Yazın bile bu kurslardan yararlanılabilmektedir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi turizm bölümünde yaklaşık 3000 öğrenci okumaktadır. Muğla’nın turistik potansiyeli sayesinde mezun olan öğrenciler rahatlıkla iş bulabilmektedir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm yüksekokulu 4 yıllıktır ve 1000’in üzerinde öğrenci eğitim almaktadır. Üniversitede düzenlenen kariyer günlerine Türkiye’nin önde gelen bütün turizm şirketleri katılmaktadır. Böyle organizasyonlar bile üniversite öğrencilerine kaliteli iş ve staj bulma imkanı sağlamaktadır.

Muğla Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İngilizce eğitim vermektedir. İnşaat, Jeoloji, Maden, Metalurji ve Malzeme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümleri bulunur.

Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi yeni sayılabilecek bir fakültedir. Daha ilk yıldan Türkiye genelinde tıp fakülteleri arasında en yüksek puanlı 29. üniversite olmuştur. Muğla Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü de yüksek maaşlı iş garantisi olan bir bölümdür.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi burs ve çalışma olanakları sağlayan bir üniversitedir. Öğrenciler derslerden arta kalan zamanın bir bölümünde üniversite bünyesinde çalışabilmektedir. Ayrıca son sınıfa gelmiş başarılı öğrenciler asistan öğrenci olarak üniversite laboratuvarlarında çalışabilmektedir. Bunun yanında Sıtkı Koçman vakfı da her sene başarılı ve ihtiyaç sahibi yaklaşık 400 öğrenciye burs sağlamaktadır. Acil durumlar için verilen tek seferlik burslar da üniversite tarafından sağlanan burslardır.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yaptığı yayın sayısıyla da dikkat çeken bir üniversitedir. Örneğin kaliteli öğretim elemanları sayesinde 2012 yılında 1550 makale yayınlanmıştır. Bunların bir kısmı uluslararası büyük dergilerde yer almıştır.

Muğla Üniversitesi nasıldır, Muğla Üniversitesi hakkında bilgi konusundaki yazımızda değinmeden geçemeyeceğimiz bir bilgiyi vermekte fayda var. Muğla doğal güzelliği ile insanları kendisine hayran bırakan bir şehirdir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerinin önemli bir kısmı mezun olduktan sonra bu kentte yaşamayı tercih etmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir