Muş Alparslan Üniversitesi Nasıldır, Muş Alparslan Üniversitesi Hakkında Bilgi

musYazımızda Muş Alparslan Üniversitesi nasıldır, Muş Alparslan Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Muş Alparslan Üniversitesi ne zaman kuruldu? Muş Alparslan Üniversitesi 2007 yılında açılmıştır. Ancak Muş ilinde Fırat Üniversitesi’ne bağlı Eğitim Fakültesi ve meslek yüksekokulu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne bağlı Sağlık Yüksekokulu bulunmaktaydı. Bu programlar Muş Alparslan Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Muş Alparslan Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Muş Alparslan Üniversitesi Muş’ta kurulan bir devlet üniversitesidir.

Muş Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan günümüzde toplam 420.000 dolayında nüfusa sahip bir şehrimizdir. Muş ili bölgenin küçük, huzurlu ve güvenli illerindendir. Nüfus daha çok kırsal alanlarda toplanmıştır. Günümüzde daha çok ekonomik faaliyet olarak tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Muş havayollarının gelişmesiyle ulaşım probleminin azaldığı bir kent haline gelmiştir. Her gün İstanbul ve Ankara illerine karşılıklı seferler bulunmaktadır.

Muş Alparslan Üniversitesi’nin 6 fakültesi bulunur. Muş Alparslan Üniversitesi fakülteleri Fen Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, İletişim Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesi’dir. Ayrıca üniversite bünyesinde bir de sağlık yüksekokulu bulunur. Üniversitede toplam 70 dolayında program açılmıştır. Muş Alparslan Üniversitesi öğrenci sayısı 8000 civarındadır. Üniversitenin akademik personel sayısı 500 dolayındadır. Üniversitenin programlarında akademik personel sıkıntısı yoktur.

Muş Alparslan Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü 2013 itibarıyla öğrenci alacaktır. Bu programda hem birinci hem de ikinci öğretimde eğitim yapılacaktır. Ayrıca İngilizce hazırlık okumak bu bölüm öğrencileri için zorunlu tutulmuştur. Muş Alparslan Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde ise Arapça hazırlık sınıfını okumak zorunlu tutulmaktadır.

Muş Alparslan Üniversitesi İletişim Fakültesi 2013 itibarıyla aktif olmayan, öğrenci almayan üniversitenin tek fakültesidir.

Muş Alparslan Üniversitesi bünyesinde önemli sosyal etkinlikler gerçekleştiren bir üniversitedir. Örneğin her hafta Ankara ve İstanbul gibi illerde yaşayan siyasetçiler, yazarlar, bilim adamları ve akademisyenler Muş iline getirilip öğrencilerle buluşturulmaktadır. Muş şehir stadyumunda her yıl bahar şenlikleri ve mezuniyet programı kapsamında konserler düzenlenmektedir.

Muş Alparslan Üniversitesi Erasmus Programı açısından önde gelen üniversitelerdendir. Hem iki yıllık hem dört yıllık programlarındaki öğrencilere Avrupa’da eğitim fırsatı sunmaktadır. İçerisinde İspanya, Almanya gibi ülkelerin de olduğu değişik Avrupa Birliği ülkelerinde Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri eğitim görmektedir. Üniversitenin öğrenci sayısının az olması öğrencilerin Erasmus Programı’na kabul edilme şansını artırmaktadır.

Muş Alparslan Üniversitesi maddi durumu yetersiz öğrencilerine yemek bursu, eğitim bursu gibi imkanlar sağlayabilmektedir.

Muş Alparslan Üniversitesi yurtları kampüse yakın yapıldığı için ulaşım problemi olmayan üniversitelerdendir.

Muş Alparslan Üniversitesi kampüsü her türlü öğrenci alanları düşünülerek inşa edilmektedir. Kampüs içerisinde oluşturulan yapılar engelli öğrencilere uygun olarak oluşturulmaktadır. Kampüste çok sayıda farklı sporları gerçekleştirme olanağı sunan büyük bir spor alanı oluşturulmuştur. Burada 1500 kişilik kapalı spor salonu, antrenman salonları, yarı olimpik yüzme havuzları yapılmaktadır. Muş Alparslan Üniversitesi melek yüksekokulları Muş merkezde ve Muş Malazgirt ilçesinde yer almaktadır. Muş Alparslan Üniversitesi Türkiye’de en ucuz yemek veren üniversitelerdendir. Üniversitede öğrenciler için yemek fiyatı 95 kuruştur.

Muş Alparslan Üniversitesi nasıldır, Muş Alparslan Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin barınma olanaklarından bahsedeceğiz. Muş Alparslan Üniversitesi yurtlar açısından Muş ilinin merkezinde biri erkek biri kız yurdu olmak üzere iki ayrı yurda sahiptir. Kampüsün yakınlarında 1000 kişilik yeni lüks bir yurt yapılmıştır. Bu yurt 2013’te kız öğrenciler için faaliyette olacaktır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir