Namık Kemal Üniversitesi Nasıldır, Namık Kemal Üniversitesi Hakkında Bilgi

namikYazımız Namık Kemal Üniversitesi nasıldır, Namık Kemal Üniversitesi hakkında bilgi konusuyla ilgilidir.

Namık Kemal Üniversitesi ne zaman kuruldu? Namık Kemal Üniversitesi 2006 yılında kurulmuştur. Başlangıçta 4 fakülte ile kurulmuştur. Bunlar Çorlu Mühendislik Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, ve Tıp Fakültesi’dir.

Namık Kemal Üniversitesi devlet mi? Namık Kemal Üniversitesi bir devlet üniversitesidir.

Namık Kemal Üniversitesi nerededir? Namık Kemal Üniversitesi Tekirdağ şehrinde yer almaktadır.

Tekirdağ Marmara Bölgesi’nde İstanbul, Edirne ve Çanakkale’ye komşu Marmara Denizi’ne kıyısı olan sakin ve huzurlu bir şehrimizdir. Nüfusu artış gösteren şehirde yaşayan insan sayısı 250.000’i geçmiştir. Tarımı ve sanayisi ile ön planda olan kent aynı zamanda önemli bir limandır. Verimli alanları geniş yer kaplayan Tekirdağ’da çok sayıda sanayi kolu da üretim yapmaktadır. Ayrıca şehrin turizm potansiyeli de yüksektir. Özellikle yazın şehrin nüfusu önemli bir oranda artış göstermektedir.

Namık Kemal Üniversitesi fakülteleri Çorlu Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Ziraat Fakültesi’dir. Üniversitenin yaklaşık 800 öğretim elemanı çoğu meslek yüksekokulu öğrencisi olmak üzere 23.000’in üzerinde öğrenciye hizmet sunmaktadır. Yabancı öğrencilerin de tercih ettiği bir üniversite olan Namık Kemal Üniversitesi’nde 2013 itibarıyla 200’e yakın yabancı uyruklu öğrenci okumaktadır.

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin geçmişi 1980’lere dayanır. Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi ise 1993 yılında kurulmuştur.

Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Tekirdağ’da önemli tesisler kurmuştur. Bu tesisler sayesinde bölgenin de bu konudaki ihtiyaçları giderilmiştir.

Namık Kemal Üniversitesi meslek yüksekokulları sanayi bölgesi olan Tekirdağ’da ihtiyaç duyulan ara elemanları yetiştirmektedir. Bu okullardaki öğrencilere sektörlerle işbirliği içerisinde eğitim sunulmaktadır. Derslerin yanında öğrenciler uygulamayı görebilmeleri için sık sık tesislere gönderilmektedir.

Namık Kemal Üniversitesi kampüsü ulaşımı kolay olan bir kampüstür. Namık Kemal Üniversitesi yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen fiziki altyapı, sosyal ortamların oluşturulması, barınma sorunun giderilmesi hususunda önemli mesafeler kat etmiştir. Ayrıca kampüs deniz gören bir konumda ormanlık alana sahip bir ortamdır. Namık Kemal Üniversitesi yüksekokulları ilçelerde yer alır. Bunun dışında merkez kampüs dışında Tekirdağ’da 2 farklı yerde yerleşkeye sahip bir üniversitedir. Bunların birinde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu diğerinde hastane, Çorlu’da ise Mühendislik Fakültesi yer alır.

Namık Kemal Üniversitesi öğrenci kulüplerinin sayısı 40’ın üzerindedir. Bu topluluklara üye öğrenciler geçtiğimiz yıllardan bugüne çok sayıda önemli etkinlik düzenlemişlerdir.

Namık Kemal Üniversitesi sosyal etkinlik gerçekleştiren öğrencilerini bu doğrultuda yönlendiren bir yapıdadır. Son bir yılda üniversitede 300’ün üzerinde sosyal faaliyet gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere verilen kursların yanında, sportif faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği kapalı spor alanları, yüzme havuzu, fitness salonu gibi olanaklar vardır.

Namık Kemal Üniversitesi yabancı dil olanağını öğrencilerin tercihine bırakmıştır. Üniversitede dileyen öğrenciler yabancı okutmanların eğitim verdiği hazırlık sınıfı okuyabilmektedir.

Namık Kemal Üniversitesi yurtları incelendiğinde il merkezinde 1300 yatak kapasiteli devlet yurdunda öğrenciler barınabilmektedir. Yakında hizmete girecek yurtlarla birlikte öğrencilerin barınma sorunu bir nebze daha azaltılacaktır. Bunun dışında öğrencilere yönelik yapılmış olan apartlar da öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca Tekirdağ kentinde kiraların pahalı olmaması öğrencilere farklı bir alternatif sunmaktadır.

Namık Kemal Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında 70’in üzerinde Avrupa Üniversitesi ile anlaşma yapmış, öğrencilerine bu okullarda okuma fırsatı sunmuştur. 2013 itibarıyla 200 civarında öğrenci Avrupa’ya gönderilmiştir. Ayrıca Namık Kemal Üniversitesi Mevlana Programı kapsamında da Avrupa dışında kalan üniversitelerle anlaşma yapmaktadır.

Namık Kemal Üniversitesi nasıldır, Namık Kemal Üniversitesi hakkında bilgi konusuyla ilgili olan yazımızda son olarak üniversitenin televizyon ve radyosundan bahsedeceğiz. Bu televizyon ve radyo kanallarından internet üzerinden üniversite unsurları tarafından gerçekleştirilen çeşitli faaliyetler yayınlanmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir