Niğde Üniversitesi Nasıldır, Niğde Üniversitesi Hakkında Bilgi

nigdeYazımızda Niğde Üniversitesi nasıldır, Niğde Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Niğde Üniversitesi ne zaman kuruldu? Niğde Üniversitesi 1992 yılında Niğde’de açılmış bir devlet üniversitesidir.

Niğde Orta Anadolu’da yer alan 200.000 nüfusuyla küçük, huzurlu ve tarihi bir şehrimizdir. Şehrin tarihi Paleolitik Çağ’a dayanmaktadır. Şehir çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Selçuklu ve Osmanlı döneminde de şehrin önemi yüksek olmuştur. Eski çağa ve Türk-İslam medeniyetlerine ait çok sayıda önemli eserin yer aldığı şehir büyük tarih turizmi potansiyeline sahiptir. Niğde tarihi güzellikleri yanında doğal güzellikleri de olan dağcılık gibi doğa sporlarının yapılabildiği bir kenttir. Niğde’de en önemli ekonomik faaliyet tarımdır. Niğde son yıllarda artan öğrenci alımlarıyla bir üniversite ve öğrenci kenti haline gelmiştir.

Niğde Üniversitesi fakülteleri Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ve İletişim Fakültesi’dir. Niğde Üniversitesi öğrencilerinin sayısı 20.000’e yaklaşmıştır. Bu öğrenciler için 330 öğretim üyesi hizmet vermektedir.

Niğde Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi bu isimle kurulan Türkiye’deki ilk fakültedir. İnşaatı bitecek fakülte binasına 2013’te Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü ve Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü öğrenci kabul edilecektir. İki bölüme 2013 yılında yazılan tüm öğrencilere vakıf aracılığı ile Niğde Üniversitesi burs verecektir. Bursun miktarı 500 TL’dir ve 5 yıl boyunca her yıl 9 ay süreyle verilecektir. Bölümlerde yüzde 30 İngilizce okutulacak ve 1 yıl hazırlık eğitimi verilecektir. Bu alanda kurulacak teknoparkta önemli araştırmalar yapılacaktır.

Niğde Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri üniversitenin sanayi ile kurduğu işbirliği kapsamında haftanın belli günlerini sanayide geçirebilmektedir. Ayrıca bazı seçmeli dersler sanayiden kişiler tarafından verilebilmektedir.

Niğde Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu başarılı öğrenci ve eğitimcilere sahip bir yüksekokuldur. Üniversite öğrencileri ülkemizde düzenlenen Akdeniz Olimpiyatlarında önemli başarılar elde etmişlerdir.

Niğde Üniversitesi çift ana dal programı ile öğrencilerine iki bölümden mezun olma fırsatı tanımaktadır. Ayrıca yan dal programı ile öğrencilerin farklı alanlarda ders almaları olanaklı hale getirilmiştir.

Niğde Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında Avrupa üniversiteleri ile öğrenci değişimlerine önem veren üniversitelerdendir. 2013’te Erasmus Programı ile gönderilen öğrenci sayısı 100’e ulaşmıştır. Bu programla sınırlı kalınmayarak Niğde Üniversitesi değişik üniversitelerle ikili anlaşmalar yapmıştır. Ayrıca üniversite İtalya’dan ve Balkanlar’dan birkaç üniversite ile ortak yaz okulları açmaktadır.

Niğde Üniversitesi öğrenci kulüpleri yoluyla çeşitli faaliyetlerin gerçekleştirilebildiği bir üniversitedir. Ayrıca sosyal sorumluluk kapsamında Eğitim Fakültesi öğrencileri köy okullarda çalışmalar yapmaktadır. Üniversite-sanayi etkileşimi ile ilgili organizasyonlar yine öğrenci toplulukları vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir.

Niğde Üniversitesi kampüsü nerededir? Niğde Üniversitesi tam olarak Niğde şehri ile Niğde’nin ilçesi olan Bor ilçesinin arasında kalır. Şehrin merkezi ile üniversite yerleşkesi arası yaklaşık 10 km.dir. Niğde Üniversitesi meslek yüksekokulları Niğde merkezde, Bor yerleşkesinde ve Ulukışla yerleşkesinde yer alır. Niğde Üniversitesi kampüsüne ulaşım toplu taşıma araçları ile sorunsuz bir biçimde sağlanabilmektedir. Kampüs içerisinde de ücretsiz taşıma yapılmaktadır.

Niğde Üniversitesi yurtları açısından iyi duruma gelmiş bir üniversitedir. Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yaklaşık 3800 öğrenci kapasiteli bir devlet yurdu bulunmaktadır. Yakın zamanda 500 kişilik bir yurt da hizmete girecektir. Bunun yanında çok sayıda özel yurt Niğde sınırları içerisinde yer almaktadır. Niğde Üniversitesi’ne ait yurtlar da vardır. Ayrıca yeni yapılacak üniversite yurtları ile barınma anlamında önemli mesafelerin aşıldığı üniversitedir. Toplamda yaklaşık 7000 kişilik bir yurt kapasitesine ulaşılmıştır. Bunun yanında evlerde kirada kalan öğrenciler de mevcuttur.

Niğde Üniversitesi üniversite sanayi işbirliğine önem veren bir üniversitedir. Aslında bu konuda Türkiye’de bu anlamda en şanslı üniversitelerdendir. Üniversite yerleşkesinin yakınlarında bir organize sanayi bölgesi yer almaktadır. Bu kapsamda Niğde Üniversitesi Proje Geliştirme ve Destekleme birimi kurulmuştur. Niğde Üniversitesi sanayi ile ortak projeler gerçekleştirmekte bu projelere öğrenciler de dahil edilmektedir.

Niğde Üniversitesi nasıldır, Niğde Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin yörede düzenlediği sempozyumlardan bahsedeceğiz. Üniversite bilim insanlarını bir araya toplayıp bilimsel etkinlikler yapmaya son derece önem vermektedir. 2012 yılında üniversite bünyesinde bir kısmı uluslar arası düzeyde toplam sekiz büyük sempozyum düzenlenmiştir. Ayrıca üniversite değişik yabancı üniversiteler ile ortak Balkanlarda bir sempozyum düzenlemiştir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir