Okurken Para Kazanma Yolları, Okul Sonrası İş

Yazımızda pek çok öğrencinin merak ettiği bir konu olan okul sonrası işin nasıl bulunacağı okurken para kazanmanın yolları konusunu ele alacağız.

Eğer okul sonrası bir işte çalışmayı planlıyorsanız ailenize konu hakkında bilgi vermeyi unutmayın. Aile büyüklerinizden izin almanız gereken konular olan zaman ve ulaşım şekli gibi detayların önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Öğrenciye uygun işler vardır. Bunları öğrenerek bir liste hazırlayın. Bu listede yapabileceğiniz iş çeşitlerini ve nerelerde bir işe bakabileceğiniz yer alsın. Eğer yaşınız daha gençse yani iş yasası çalışabileceğiniz alanı kısıtlıyorsa, kendi işinizi başlatmayı düşünün. Çocuk bakıcılığı, köpek gezdiricisi, özel ders öğretmenliği gibi işleri yapabilirsiniz. Bunun dışında eğer üniversite öğrencisiyseniz lise mezunları için yapılan KPSS’ye girip bir kütüphanede yarı zamanlı çalışabilir veya üniversitenizin bu doğrultuda sunduğu imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Komşularınızla, iş sahipleriyle, okul çalışanlarıyla bir ağ oluşturun. Bu sayede onların öğrenci işi olarak ilgili size sağlayacağı imkânlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin ders vermeyi düşünüyorsanız,  çevrenizdeki bu tür insanların bu konuyla alakalı bir tanıdığı mutlaka olacaktır. Veya tanıdığınız bir market sahibi yapabileceğiniz bir iş verebilecektir.

Öğrenciye uygun iş ilanları vardır. Hazırladığınız listede size uygun olarak belirlediğiniz işlere başvurun. Zarif bir kıyafet seçin ve kibar olun. Ne kadar çok insanla konuşursanız, iş bulma şansınız o kadar yüksek olur. Ayrıca bu süreçte edinilen tecrübe sayesinde okuldan sonraki profesyonel yaşama uyum kolaylaşacaktır.

Başvuru yaptığınız ve iş görüşmesi yaptığınız insanlara teşekkür notu göndermek okul sonrası iş ve okurken para kazanmanın yolları konusunda verilebilecek en önemli tavsiyelerden birisidir. Oluşturduğunuz iyi izlenimin meyvesini ne zaman toplayacağınızı hiç bilemezsiniz.

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir