Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Nasıldır, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Hakkında Bilgi

osmaniyeYazımızda Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi nasıldır, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele alacağız.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ne zaman kuruldu? Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 2007 yılında açılmıştır.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Osmaniye’de kurulan bir devlet üniversitesidir.

Osmaniye Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yakın olan, Doğu Anadolu Bölgesi’nin giriş kapısı olarak adlandırılan yaklaşık 250.000 nüfuslu şehrimizdir. Adana, Kahramanmaraş, Hatay ve Gaziantep gibi illerle komşudur. Hayatın nispeten ucuz olduğu huzurlu ve sakin kentimizdir. Şehirde ulaşım problemi çok fazla yaşanmaz. Çukurova’da yer alan şehirde tarım önemli bir ekonomik faaliyettir. Ilıman iklimi olan şehir Akdeniz ikliminin özelliklerini gösterir. Son yıllarda sanayisi de gelişim gösteren kentin organize sanayi bölgesi her geçen gün güçlenmektedir.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi fakülte sayısı 5, yüksekokul sayısı 3, meslek yüksekokul sayısı 4’tür. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi fakülteleri Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi’dir. Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi aktif olan fakültelerdir. Bu fakültelerdeki öğrencilerin çoğunluğu Osmaniye dışından gelmiştir. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi öğrenci sayısı yaklaşık 7000’dir. Lisans programında okuyanların sayısı 2000 civarındadır.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü Osmaniye’nin sanayide son yıllarda gösterdiği gelişmenin paralelinde düşünülüp kurulan bir bölümdür. Bölüm 2013 yılında ilk mezunlarını vermiştir. Türkiye’de enerji yöneticisi ve enerji alanında etüt proje sertifikası verebilecek birkaç kuruluştan bir tanesi Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Bu kapsamda bir laboratuvar oluşturulmuştur. Bu durum Enerji Sistemleri Mühendisliği’nin yanında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerini de önemli bir noktaya getiren özelliktir.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi kampüsü şehrin hemen kıyısında bulunan Fakıuşağı Mahallesi’nde yer alır. Bir tepenin eteğinde yer alan yerleşkede kurulmuştur. Yeşil bir alana sahip olan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi kampüsü parklara ve gelişmiş spor alanlarına sahiptir. Hızlı biçimde öğrencilerin ihtiyaç duyduğu ders alanlarının ve sosyal alanların yapımının gerçekleştirildiği üniversiteye çok sayıda gelişmiş öğrenci laboratuvarları yapılmıştır. Öğretim üyeleri için de araştırma laboratuvarlarının yapılması planlanmaktadır.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Erasmus, Farabi gibi programlara önem veren bu kapsamda yurtdışında ve yurtiçinde değişik üniversitelere belirli bir süre eğitim almaları için öğrencilerini gönderen bir üniversitedir.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi yabancı diller yüksekokulu kurulmuştur. 2013 itibarıyla tüm fakültelerden öğrenciler isteğe bağlı olarak hazırlık eğitimi alabilecektir.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi nasıldır, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele aldığımız yazımızda son olarak üniversitenin barınma olanaklarından bahsedeceğiz. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi yurtlar açısından merkezde 1000 öğrenci kapasiteli yurda sahiptir. Bunun dışında öğrenciler kampüse yakın yerlerdeki özel yurtlarda ve kirada kalabilmektedir. Bunun dışında Kredi Yurtlar Kurumu ile üniversite yerleşkesinde bir yurt yapımı için anlaşma yapılmıştır.

 

You may also like...

4 Responses

 1. ali diyor ki:

  osmaniyenin nüfusu 508 bin merkez nüfusu 250bin hocaların çoğu çukurova üniversitesinden gelmiş hocalar aynı zamanda çoğu doktara yapan akademisyenlerimiz odtü vb üniversitelerde doktaralarını yapıyorlar gerisini sen düşün aynı zamanda ucuz

  • Alı diyor ki:

   Osmaniyenin ilahiyatında hazırlık varmı acaba hazırlık bahar döneminde merkezi yerleştirme ile geçiş yapsak 1. Sınıfın bahar dönemindemi başlatırlar nasıl olur bilgin varmı

 2. eda. diyor ki:

  üniversitenin sosyal bilimler enstitüsünden hiç bir cacık olmaz..O kadar yani…. anlayana.

 3. halil diyor ki:

  Bu universiteye gelmeeyin o kadar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir