Sakarya Üniversitesi Nasıldır, Sakarya Üniversitesi Hakkında Bilgi

sakaryaYazımızda Sakarya Üniversitesi nasıldır, Sakarya Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele alacağız.

Sakarya Marmara Bölgesi’nde İstanbul’a yakın bir konumda yer alan sanayisi gelişmiş illerimizdendir. Nüfusu yaklaşık 1 milyon olan şehir günümüzde büyükşehir statüsünü elde etmiştir. Diğer pek çok büyükşehrin aksine ormanları geniş yer kaplayan kentimizdir. Bunun yanında büyük bir şehir olsa da büyükşehirlerin problem ve karmaşasından uzak bir şehirdir. Ankara ve İstanbul arasında yer alması bu iki şehri bağlamak için yapılan tüm ulaştırma projelerinin içinde yer almasını sağlamıştır. Bu nedenle karayolu ulaşımının tüm şehirlerden rahatlıkla sağlanabileceği bir şehirdir.

Sakarya Üniversitesi ne zaman kuruldu? Aslında geçmişi 1970 yılına dayanan bir devlet üniversitedir. 1970’te Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu ardından Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ne dönüşmüştür. Uzun süre İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir fakülte olarak eğitim veren kurum resmen 1992 yılında Sakarya Üniversitesi ismini almıştır.

Sakarya Üniversitesi fakülteleri Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, İşletme Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi’dir.  Sakarya Üniversitesi 2013 itibarıyla 70.000 öğrencinin öğrenim gördüğü üniversite olacaktır.

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi üniversitenin bölümlerindeki kaliteyi artırmak için yaptığı çalışmalar sonucunda akreditasyon almıştır.

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi yeni açılmış genç bir fakültedir. Ayrıca gelecekte Sakarya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin açılması planlanmaktadır.

Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi yakın zamanda bu alandaki en iyi akreditasyon kurumunda yakın zamanda akredite edilecek bir fakültedir. 2013 döneminde İşletme Fakültesi’nde Uluslararası Ticaret Bölümü öğrenci alacaktır.

Sakarya Üniversitesi kampüsü öğrencilere sosyal yaşamı destekleyen bir ortam ile sosyal faaliyetler için gerekli tesis ve hizmetler sunar. Öğrenci kulüplerinin kurulması ve geliştirilmesi hususunda öğrencilere gereken destek sağlanmaktadır. Üniversitenin sağladığı 6 farklı salonda öğrenciler aktivitelerini gerçekleştirebilmektedir. Sakarya Üniversitesi kampüsü konum olarak İstanbul-Ankara otoyolunun yakınında, Sapanca Gölü’nün kenarında yüksek bir alanda yer alır. Bu özellik benzerine az rastlanır bir manzara sunmuştur. Kampüsten merkeze ulaşım daha çok belediye otobüsleri ile gerçekleştirilmektedir.

Sakarya Üniversitesi, öğrencilerinin kendi uzmanlık alanları dışında merak duydukları alanlarda kendilerini geliştirmelerini sağlayacak desteği sunmaktadır. Örneğin öğrenci kendi alanı dışındaki farklı fakültelerdeki seçmeli dersleri alabilmektedir. Ayrıca öğrenciler uzmanlık alanlarında aldıkları derslerin bir kısmını sadece sınava girerek saydırabilecektir.

Sakarya Üniversitesi kayıtları randevu sistemi ile gerçekleştirildiği için çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Mezun olan öğrencilere de hızlı bir şekilde diplomaları verilmektedir. Kayıt olan öğrenciler anında 24 saat açık olan kütüphaneden faydalanabilme hakkını elde edebilmektedir. Ayrıca öğrenciler kayıt oldukları dersleri ve derslerle ilgili bilgileri üniversitenin mobil uygulaması sayesinde cep telefonlarından takip edebilmektedir.

Sakarya Üniversitesi kütüphanesinden kimlik karşılığı ödünç laptop verme sistemini uygulayan bir üniversitedir. Bilgisayarı olmayan öğrenciler üniversitenin sağladığı laptopları ödünç alıp bir süre kullanabilmektedir. Üniversite bu kapsamda 2013 itibarıyla yaklaşık 800 laptop bulundurmaktadır. Arıca üniversitenin kütüphanesi grup ve bireysel çalışmaya elverişlidir.

Sakarya Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurdu ve çok sayıda özel öğrenci yurdu olan bir kenttir. Sakarya Üniversitesi öğrencileri maddi imkanlarına göre farklı olanaklara ve ücretlere sahip devlete ait olan veya özel yurtlarda barınabilmektedir.

Sakarya Üniversitesi nasıldır, Sakarya Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele aldığımız yazımızda son olarak üniversitenin öğrencilerine sağladığı yurtdışı olanağından bahsedeceğiz. Sakarya Üniversitesi uluslararası üniversite olma hedefi ile yeni olanı takip ederek hareket etmektedir. Sakarya Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında en fazla Avrupa’ya öğrenci gönderen üniversitedir. Ayrıca öğrenci asistan uygulamasından en fazla öğrencinin faydalandığı üniversitelerden birisidir. Bu durum öğrencilere eğitimleri için önemli bir kaynak sağlamaktadır. Ayrıca Sakarya Üniversitesi Mevlana ve Farabi Programlarından öğrencilerin daha etkin yararlanmasını sağlamak için üniversite web sayfalarından hizmet sunmaktadır. Böylece farklı üniversitelerden ders alan öğrencilerin ders saydırma hususunda sorun yaşamalarının önüne geçilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir