Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Nasıldır, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hakkında Bilgi

Yazımızda Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi nasıldır, Ondokuz Mayıs Üniversitesi hakkında bilgi konusunu ele alacağız.

Samsun Karadeniz’in en büyük ilidir. İç bölgelerden Karadeniz’e en rahat ulaşılabilen merkezdir. Bir nevi Karadeniz’i Türkiye’nin diğer bölgelerine bağlayan kavşaktır.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi ne zaman kuruldu? Üniversite 1975 yılında kurulan köklü bir eğitim kurumudur. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkiye’nin her bölgesinden öğrencilerin tercih ettiği bir üniversitedir.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde 40000 öğrenci öğrenimini sürdürmektedir. Öğretim üyesi sayısı ise 1000 dolayındadır. Bu açıdan bakıldığında okutman eksikliği olmayan bir üniversitedir.

Son yıllarda Samsun Üniversitesi’ni tercih eden uluslar arası öğrenci sayısı artış göstermektedir. 60’ın üzerinde farklı ülkeden 1100 yabancı öğrenci üniversitede eğitim hayatına devam etmektedir. Bu kapsamda üniversitenin uluslar arası bir açılımı söz konusudur. OMÜ, dünyanın farklı ülkelerinde üniversiteye hazırlık sınavı düzenlemektedir. Bu sınav sonuçlarını Türkiye’deki üniversitelerin büyük çoğunluğu da kullanmaktadır.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Ziraat, Eğitim, Mühendislik Fakülteleri senelerdir hizmet veren bölümlerdir. 30-40 yılı aşkın süredir hizmet veren bu tip fakültelerin laboratuar sıkıntısı yoktur.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi 2013 itibarıyla İngilizce tıp eğitimine başlayacaktır. Bunun yanında Türkçe tıp eğitimi de devam edecektir. Doçent ve profesör öğretim görevlisi sayısı bakımından zengin bir fakültedir. Bunların sayısı 300’ü bulmaktadır. Tıpta Uzmanlık Sınavları’nda Türkiye’de en başarılı üniversitelerden birisidir. Her yıl bu sınavda başarı sıralamasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Havacılık Bölümü ve Hukuk Bölümü yeni sayılabilecek bir bölümlerdir. Yakın gelecekte Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi açılacaktır.

Samsun Üniversitesi Hukuk, Mimarlık ve Turizm Bölümleri 2013 yılında başlayacak olan bir bölümlerdir. Samsun son dönemlerde turizm anlamındaki gelişmelerle duyulur olmuştur. Bu yıl içinde oteller açılmış bu yöndeki ilerlemeler hız kazanmıştır. Turizm bölümüne başlayacak öğrenciler staj olanakları açısından şanslıdır.

Samsun Üniversitesi kampüsleri yeşil ile mavinin egemen olduğu güzel alanlardır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit Kampüsü Samsun merkezin 15 km kadar batısında yer alır. Kurupelit Kampüsü’nde sekiz fakülte bulunur. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atakum Kampüsü Samsun’un girişinde deniz kıyısında bulunur. Güzel Sanatlar ile ilgili fakülte ve bölümler burada yer alır. Çarşamba’da yer alan yerleşkede Sosyal Bilimler ile ilgili,  19 Mayıs ilçesindeki yerleşkede ise havacılıkla ilgili bölümler yer alır. Turizm Fakültesi ise Bafra kampüsünde bulunur. Turizm açısından fayda getirebilecek potansiyelin olduğu kuş gözlem merkezinin, doğal alanların yer aldığı bir kampüstür. Samsun OMÜ Bafra Kampüsü’nde üniversiteye Kızılırmak’ın yakınında büyük bir alan tahsis edilmiştir. Bu alan verimli olduğu için üniversite için her türlü tarımsal araştırma yapılabilmektedir.

19 Mayıs Üniversitesi’nde ulaşım şu şekilde sağlanır. Öğrenciler raylı sistemi ve otobüs, minibüs gibi imkanları kullanarak bir yere ulaşabilmektedir.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi yurtlar bakımından avantajlıdır. Bu üniversiteyi tercih eden öğrenciler devlet yurtlarında, özel yurtlarda ve kiralık ev tutarak barınma ihtiyaçlarını giderirler. Bu açıdan öğrenciler için büyük bir problem yoktur.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında 150’nin üzerinde öğrencisini Avrupa’ya göndermiştir. Samsun OMÜ Mevlana Programı kapsamında en fazla öğrenci ve öğretim görevlisini yurtdışına gönderen üniversite olmuştur.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi nasıldır, Ondokuz Mayıs Üniversitesi hakkında bilgi konusundaki yazımızı son bir şeyden bahsedip tamamlayacağız. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi spor imkanlarının ve sosyal olanakların olduğu bir üniversitedir. Futbol, tenis, basketbol gibi aktivitelerin gerçekleştirilebileceği sahalar, kapalı olimpik yüzme havuzu, yüzme aktivitesinin gerçekleştirilebileceği kumsal alanı yerleşkelerde yer almaktadır. Üniversitenin farklı konferans salonlarında çok sayıda etkinlik her dönem gerçekleştirilmektedir. OMÜ öğrenci yaşam merkezi üniversite kampüsünde inşa edilmektedir. Burada öğrencilerin ihtiyaç duyduğu malzemeler satılacak. Ayrıca sinema salonları ve öğrenci kulüpleri da yer alacaktır.

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir