Siirt Üniversitesi Nasıl, Siirt Üniversitesi Hakkında Bilgi

Yazımızda Siirt Üniversitesi nasıl, Siirt Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Siirt kalabalık olmayan, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı şehirlerimizdendir. Toplam nüfusu 300.000 dolayındadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Akdeniz ve karasal iklimin özellikleri görülür. Yamaç paraşütü ve rafting gibi doğa sporları açısından potansiyeli yüksektir. Şehrin çevresi çeşitli akarsularla çevrilidir. Fıstık yetiştiriciliği, bağcılık ve dokumacılıkta ön sıralarda yer alan ilimizdir. Beslenme ücreti, giyim ücreti ve ev kiraları açısından uygun bir ilimizdir. Ayrıca güvenli ve sakin bir şehirdir.

Siirt Üniversitesi ne zaman kuruldu? Siirt Üniversitesi 2007 yılında kurulmuştur. 2013 yılı itibarıyla Siirt Üniversitesi fakülte sayısı 6, yüksekokul sayısı 2, enstitü sayısı 2, araştırma ve uygulama merkezi sayısı 4, meslek yüksekokulu sayısı 4’tür. Siirt Üniversitesi öğrenci sayısı 5000 dolayındadır. Üniversitenin 250’nin üzerinde öğretim görevlisi vardır. Özellikle köklü bölümlerinde öğretim görevlisi açısından hiçbir problemi olmayan üniversitedir.

Siirt Üniversitesi uluslararası öğrenci alımı konusuna önem veren üniversitedir. Farklı ülkelerden öğretim elemanı ve öğrenci alma girişimlerinde bulunulmaktadır. Ayrıca Siirt Üniversitesi Mevlana Programı kapsamında çeşitli ülkelerdeki üniversitelerle anlaşma yapmıştır. Siirt Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında öğretim görevlisi ve öğrencilerini Avrupa üniversitelerine göndermektedir.

Siirt Üniversitesi kampüsü tüm fakültelerin yer aldığı şehir merkezinde yer almaktaydı. 2013 yılında yeni fakültelerin açılmasıyla Siirt merkez kampüs alanı yetersiz kaldı. Bunun sonunda Siirt Üniversitesi Kezer kampüsünde yeni fakülteler kurulmuştur. Kezer Kampüsü şehir merkezinden 7 km uzaklıkta yer alır ve Kezer Çayı’nın kenarında kurulmuştur. Bu yeni yerleşkede de yaşam alanı, kültürel faaliyet alanları, spor alanları ihmal edilmemektedir. Örneğin bu kampüste geniş bir orman alanı, 1000 kişilik bir futbol stadyumu oluşturulmuştur. Ayrıca tenis kortları, voleybol ve basketbol sahaları, halı sahaları bulunan spor alanları oluşturulmuştur.

Siirt Üniversitesi meslek yüksekokulları nerededir? Siirt Üniversitesi’nin Eruh MYO ve Siirt Üniversitesi Kurtalan MYO olmak üzere iki farklı ilçesinde meslek yüksekokulu vardır. Diğer iki meslek yüksekokulu Siirt merkez kampüste yer almaktadır.

Siirt Üniversitesi yeni fakülteleri; Ziraat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’dir. Bu bölümler 2013 Sonbahar döneminde ilk öğrencilerini kabul edecektir. Siirt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik, Bilgisayar ve Gıda Mühendisliği bölümleri de aynı zamanda faaliyete geçecektir.  Ayrıca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu da aynı dönemde hizmet verecektir.

Birkaç yıl içinde de Siirt Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü üniversite bünyesinde açılacaktır.

Bunların yanında kuruluşundan bugüne 30 yıldan fazla zaman geçmiş bölümler de vardır. Siirt Üniversitesi Eğitim Fakültesi geçmişi üniversitenin kuruluşundan önceye dayanan köklü bir fakültedir.

Siirt Üniversitesi Yöresel El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi Siirt’in dokumalarına ilişkin araştırmalar yapılmaktadır. Ayrıca bunlar üniversite bünyesinde üretilip piyasaya sürülmektedir. Merkezde çinicilik üzerine de çalışılmaktadır. Meslek yüksekokullarında da yörenin bu potansiyeline ilişkin konular teorik olarak öğrencilere anlatılmakta, mezunlar bu alanda istihdam edilmektedir.

Siirt Üniversitesi yurt olanakları iyi olan üniversitelerdendir. Yurtta kalmayan öğrenciler ev kiralama hususunda herhangi bir problem yaşamamaktadır.

Siirt Üniversitesi nasıl, Siirt Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak öğrenci topluluklarından bahsedeceğiz. Siirt Üniversitesi öğrenci kulüplerinin sayısı 25’in üzerindedir. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu bu kulüplere üyedir. Siirt Üniversitesi spor kulüpleri şehrin bu alanda sahip olduğu potansiyelden faydalanmak üzere oluşturulmuştur. Yamaç paraşütü ve su sporları kulüpleri buna örnek olarak gösterilebilir. Üniversitenin halk oyunları ekibi ülke içinde düzenlenen bir organizasyonda dereceye girmiştir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir