Sinop Üniversitesi Nasıldır, Sinop Üniversitesi Hakkında Bilgi

SinopYazımızda Sinop Üniversitesi nasıldır, Sinop Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Sinop Üniversitesi ne zaman kuruldu? Sinop Üniversitesi 2007 yılında açılmıştır.

Sinop Üniversitesi devlet üniversitesi mi? Sinop Üniversitesi Sinop’ta kurulan bir devlet üniversitesidir.

Sinop Karadeniz Bölgesi’nde yer alan günümüzde 200.000’in üzerinde nüfusa sahip huzurlu, küçük Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan şehrimizdir. Günümüzde yapılan havaalanı ve karayolları ile ulaşımın çok kolaylaştığı bir il haline gelmiştir. Sinop tarihi Hititlere kadar uzanan bir kenttir ve tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de özel bir yer olarak görülen Sinop’ta çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Doğal güzellikleri, kendine has yemek ve yaşam kültürü olan Sinop önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Güvenli bir kent olan Sinop öğrencilere önemli sosyal olanaklar sunabilmektedir. Ancak Sinop şehri sanayi bakımından gelişmemiş, göç veren bir ildir.

Sinop Üniversitesi 6 fakültesi, 2 yüksekokulu, 5 meslek yüksekokulu olan bir üniversitedir.

Sinop Üniversitesi fakülteleri Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi’dir.   Sinop Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 5000 dolayındadır. Sinop Üniversitesi 2013 itibarıyla ilk yabancı öğrencilerini kabul edecektir.

Sinop Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi 2012 yılında kurulmuş fakültelerdir. Bu iki fakülteye 2013 yılında öğrenci alınmayacaktır.

Sinop Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu şehrin turizm potansiyelini kullanmaya ilişkin çalışmalar yapmak amacıyla kurulmuştur. Bu kapsamda Sinop Üniversitesi bünyesinde Ahmet Muhip Dıranas adında Edebiyat temalı bir uygulama oteli açılmıştır. Yüksekokula alınacak öğrenciler bu otelde uygulama yapabilecektir. Ayrıca Sinop Üniversitesi uygulamaya önem veren bir üniversite olduğundan okul öncesi eğitime yönelik anaokulu açmıştır. Bunun yanında Sinop Üniversitesi Su Altı Teknoloji Programı’nı aktif hale getirecektir. Sinop’un su altı potansiyelini değerlendirme adına bir Su Altı Merkezi kurma çalışmaları vardır. Bu merkezdeki hocalar öğrencilere dalış dersi verebilecektir.

Sinop Üniversitesi veya Sinop’taki çeşitli kuruluşlar Sinop’ta ilginin yoğun olduğu önemli sosyal etkinlikler düzenlemektedir. Öğrencilerin hoş vakit geçirip sosyalleşebileceği kültürel, sportif aktiviteler bu etkinliklerde gerçekleştirilmektedir. Sinop Üniversitesi öğrencileri su sporları yönünden gelişmiş olan Sinop kentinin bu özelliğinden faydalanarak boş zamanlarını değerlendirebilmektedir.

Sinop Üniversitesi’nde çeşitli öğrenci kulüpleri faaliyet göstermektedir. Bu topluluklar vasıtasıyla tiyatro, edebiyat, müzik, sanat ve spor faaliyetleri düzenlenmektedir. Sinop Üniversitesi’nde hemen her öğrencinin yetenekleri ölçüsünde katılabileceği bir öğrenci kulübü bulunmaktadır. Bu kulüplerde kendilerini yetiştiren öğrenciler Sinop’ta düzenlenen festival ve konserlerde sahneye çıkabilecek seviyeye gelebilmektedir.

Sinop Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında 14 faklı Avrupa Birliği ülkesinden 20’nin üzerinde üniversiteye 60’ın üzerinde öğrencisini göndermiştir. Sinop Üniversitesi Farabi Programı kapsamında ise Türkiye içerisinde 60’a yakın üniversite ile anlaşma yapmıştır. Bu üniversitelerle öğrenci değişimleri yapılmıştır.

Sinop Üniversitesi kampüsüne ulaşım problemi olmayan bir üniversitedir. Şehirle iç içe olan kampüslere özellikle ders saatlerinde yeterince vasıta bulmak mümkündür.

Sinop Üniversitesi kampüs açısından merkezde ve Ayancık, Gerze, Boyabat ilçelerde yerleşkelere sahiptir. İlçelerde genelde meslek yüksekokulları yer alır. Boyabat ilçesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bulunur. Fakültelerin önemli bir kısmı ise Sinop merkezindeki mini kampüslerde yer alır. Kampüsler yakın olsa da her birine çok sayıda sporun yapılabileceği ortamlar hazırlanmıştır. Sinop Üniversitesi çeşitli üniversitelerin de katıldığı spor turnuvaları düzenlemiştir. Bunun yanında üniversiteye bağlı 300 kişilik bir kapalı spor salonu vardır.

Sinop Üniversitesi yurtlar açısından en az sorunlu üniversitelerdendir. Sinop’un merkezinde 900 yatak kapasiteli ve ayrıca Ayancık’ta Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca Sinop içerisinde çeşitli yerlerde çok sayıda özel yurt hizmet vermektedir.

Sinop Üniversitesi nasıldır, Sinop Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak Sinop Üniversitesi’nin son dönemlerde gerçekleştirdiği önemli bir projeden bahsedeceğiz. Sinop Üniversitesi Türkiye’nin araştırma anlamında ilk gemisinin üretimini tamamlamıştır. Bu gemi ulusal ve uluslararası anlamda araştırma yapabilecek kapasite ve donanıma sahiptir. Gemi Sinop Üniversitesi hoca ve öğrencilerine Karadeniz ve Karadeniz’de yapılan ekonomik faaliyetlerle ilgili araştırma yapma imkanı sunacaktır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir