Şırnak Üniversitesi Nasıldır, Şırnak Üniversitesi Hakkında Bilgi

srnakYazımızda Şırnak Üniversitesi nasıldır, Şırnak Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değineceğiz.

Şırnak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan 100.000’den az nüfusuyla küçük şehirlerimizdendir. Şehrin gelişmiş sektörleri tarım, hayvancılık, ticaret ve madenciliktir . Şırnak ilinin Irak ve Suriye ile sınırı vardır. Buradaki sınır kapılarının işlerlik kazanmasıyla birlikte ticaretin daha da gelişeceği önemli bir bölgede yer alır. Bölgede eksik olan üretim faaliyetlerinin desteklenmesi hususunda üniversite önemli çalışmalar yapmaktadır.

Şırnak Üniversitesi ne zaman kuruldu? Şırnak Üniversitesi 2008 yılında Şırnak’ta kurulmuştur. İlk mezunlarını 2013’te vermiştir. Başlangıçta yaklaşık 250 öğrenciyle eğitime başlayan üniversite 2013 itibarıyla 3500 öğrenciye ulaşacaktır. Özellikle üniversitenin 4 yıllık bölümleri sadece yakın illerden değil Türkiye’nin neredeyse tüm illerinden öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Şırnak Üniversitesi fakülteleri İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi’dir. Ayrıca üniversitenin Cizre, Silopi ve İdil gibi büyük ilçelerinde meslek yüksekokulları vardır.

Şırnak Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü 2013 yılında ilk öğrencilerini kabul edecektir.

Şırnak Üniversitesi yeni bir kampüs alanı almıştır. Burada yeni binaların yapım çalışmaları yapılmaktadır. Günümüzde üniversitenin Şırnak’ın 5 farklı yerinde yerleşkesi vardır. Aslında üniversitenin geçmişte kurulma aşamasında olan kampüs proje alanının heyelan bölgesi içerisinde yer almasından dolayı farklı bir alan aranmıştır. Şırnak Üniversitesi’ne ait olan bu alanda sosyal tesislerin kurulması planlanmaktadır. Bu alan içerisinde kapalı spor salonu, tenis kortları, futbol ve basketbol sahaları yer alacaktır.

Şırnak Üniversitesi sosyal anlamda değişik spor faaliyetleri düzenlemektedir. Üniversitenin bahar şenlikleri her yıl düzenlenen etkinliklerdendir.

Şırnak Üniversitesi öğrenci kulüpleri için gereken desteği sağlamaktadır. Öğrenci kulüplerinin yurt içinde yaptıkları bazı gezilere gereken destek üniversite yönetimince sağlanmaktadır.

Şırnak Üniversitesi Erasmus Programı kapsamında 20’nin üzerinde Avrupa Üniversitesi ile anlaşma yapmıştır. 2012 yılından beri öğrenci ve öğretim üyeleri Avrupa’da eğitim alma fırsatından yararlanmaktadır. Şırnak Üniversitesi öğrencileri Farabi Programı’ndan da etkin biçimde yararlanmaktadır.

Şırnak Üniversitesi yurtlar açısından avantajlı üniversitelerimizdendir. Bugün Şırnak’taki Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurt tamamen dolmamıştır. Bu yurtlar yaklaşık 900 öğrenciyi barındırabilecek kapasitededir. Bu yurtlara müracaat eden öğrencilerin tamamı yerleşmiştir. Şırnak Üniversitesi kampüsünde toplam 1000 kişilik öğrenci yurdunun inşaatı sürmektedir.

Şırnak Üniversitesi kendi bünyesinde çalışan öğretim görevlisi ve personeline de önemli imkanlar sağlayan bir üniversitedir.

Şırnak Üniversitesi dünyada çok konuşulan yabancı dillere ve bölgede yaşayan dillere yönelik çalışmalar yapmaktadır. 2013 itibarıyla üniversitenin dil merkezinde Arapça ve İngilizce eğitimi başlamıştır. Önümüzdeki yıllarda gereken altyapı sağlanarak Kürtçe ve Farsça eğitimi başlatılacaktır.

Şırnak Üniversitesi nasıldır, Şırnak Üniversitesi hakkında bilgi konusuna değindiğimiz yazımızda son olarak üniversitenin önem verdiği bilimsel toplantılardan bahsedeceğiz. Şırnak Üniversitesi son yıllarda önemli sempozyumlar düzenlemektedir. 2013 yılında da Cudi ve Hz Nuh ismi ile bir sempozyum üniversite bünyesinde düzenleyecektir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir